Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2005-07-11

Dodatek pieniężny - niezbędne dokumenty

Jakie dokumenty powinna przygotować osoba starająca się o dodatek pieniężny? Kto może być uprawniony do kontroli odmowy lub przyznania tego dodatku?

Karolina Mikołajczyk
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” na str. 89 zostały omówione warunki nabywania prawa do dodatku pieniężnego przez niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny oraz zasady wypłaty tego dodatku. W niniejszym artykule zostanie omówiona kwestia kompletowania dokumentów wymaganych do przyznania tego dodatku.
Przypomnijmy, że dodatek ten został wprowadzony przepisami ustawy z 20 maja br. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny (Dz.U. Nr 102, poz. 852) i przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli wskaźnik dochodowy takiej osoby, obliczony na podstawie dochodu z roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym nabywa prawo do dodatku, nie przekracza 9600 zł. Jak stanowią przepisy ustawy, wskaźnik dochodowy osoby uprawnionej, pozostającej w związku małżeńskim, o ile osoba ta nie pozostaje w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, wynosi 50 proc. łącznych dochodów małżonków. Natomiast gdy osoba ta nie pozostaje w związku małżeńskim lub pozostaje w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, wówczas wskaźnik dochodowy osoby uprawnionej jest równy dochodowi tej osoby. W przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, to wskaźnik dochodowy członków rodzin uprawnionych do tej renty ustala się jako iloraz sumy dochodów uzyskiwanych przez członków każdej rodziny w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych i liczby członków każdej rodziny. Wskaźnik dochodowy osoby małoletniej, będącej jedyną osobą uprawnioną do renty rodzinnej, wynosi 50 proc. łącznych dochodów tej osoby oraz jej rodzica albo opiekuna faktycznego, a jeśli osoba ta nie ma rodzica albo opiekuna faktycznego - wskaźnik dochodowy osoby małoletniej jest równy dochodowi tej osoby.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00