Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-06

Pracownicze programy emerytalne i indywidualne konta emerytalne - regulacje w zakresie p.d.o.f.

Kiedy wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym są wolne od podatku? Czy składka podstawowa na taki program stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu? Czy dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym podlegają opodatkowaniu?

Małgorzata Rymarz
Pracownicze programy emerytalne (PPE) oraz indywidualne konta emerytalne (IKE) to instytucje tzw. III filaru systemu ubezpieczeń emerytalnych. Uczestnictwo w nich opiera się na suwerennej woli zainteresowanego. Dopuszczalne jest jednoczesne oszczędzanie na przyszłą emeryturę w obydwu tych formach.
PPE funkcjonują co prawda już od kilku lat, lecz 1 czerwca br. weszły w życie przepisy nowej ustawy regulującej tę materię. Z kolei IKE, jako instytucja systemu emerytalnego, rozpoczęły swój byt prawny 1 września 2004 r., od tego dnia bowiem obowiązują przepisy ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych.
Oba wskazane wyżej akty prawne: ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1207) oraz ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1205) wprowadzają równocześnie istotne zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany te czynią omawiane formy oszczędzania (zwłaszcza IKE) dość atrakcyjnymi i efektywnymi podatkowo.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00