Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-30

Vat - trudne sytuacje

VAT – trudne sytuacje

Tomasz Wojewoda

Od momentu wprowadzenia VAT podatek ten sprawia podatnikom największe trudności. Związane jest to ze skomplikowaną konstrukcją ustawy, dużą liczbą nowelizacji oraz brakiem tekstu jednolitego. Artykuł rozstrzyga najczęściej sygnalizowane przez naszych Czytelników problemy dotyczące podatku od towarów i usług.

Leasing

Zagadnienia ogólne

Dokonując analizy umowy leasingu należy zwrócić uwagę na szereg problemów związanych z tego rodzaju kontraktami, które pojawiają się na gruncie ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.). Również w aspekcie VAT niezwykle istotne znaczenie odgrywa okoliczność, czy umowa zawarta między stronami miała charakter leasingu operacyjnego czy też leasingu finansowego.

Z punktu widzenia podatku od towarów i usług (jak również podatków dochodowych) decydujące znaczenie dla przeprowadzenia rozróżnienia między leasingiem finansowym a operacyjnym mają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. z 1993 r. Nr 28, poz. 129). W Sejmie trwają prace nad zmianą i włączeniem tych przepisów do u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. (patrz strona 5 „Prawa Przedsiębiorcy”).

Paragraf 2 ust. 2 powyższego rozporządzenia stanowi, że do składników majątku wynajmującego lub wydzierżawiającego zalicza się rzeczy albo prawa majątkowe stanowiące przedmiot umowy szczególnej, gdy umowa ta spełnia chociaż jeden z warunków (leasing operacyjny):

1) została zawarta na czas nie oznaczony,

2) została zawarta na czas oznaczony, lecz nie zawiera prawa do nabycia rzeczy albo praw majątkowych przez najemcę lub dzierżawcę, albo to prawo zawiera z możliwością jego wypowiedzenia,

3) została zawarta na czas oznaczony, zawiera prawo do nabycia rzeczy albo praw majątkowych przez najemcę lub dzierżawcę bez możliwości jego wypowiedzenia, a ponadto:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00