Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.79.2024.2.MJ

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na opłatę abonamentu za Internet w proporcji ustalonej przez Wnioskodawcę.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 30 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 11 marca 2024 r. (wpływ 11 marca 2024 r.) oraz z 12 marca 2024 r. (wpływ 13 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną na własne nazwisko. W ramach prowadzonej działalności korzysta Pani z podmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Działalność gospodarcza jest dla Pani dodatkowym źródłem przychodu.

Siedzibą prowadzonej przeze Panią działalności gospodarczej jest Pani miejsce zamieszkania. Działalność gospodarczą prowadzi Pani w domu rodzinnym, w jednym przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. Pozostałe pomieszczenia domu służą celom prywatnym Pani i rodziny. Prowadzona przez Panią w miejscu zamieszkania działalność gospodarcza polega na prowadzeniu na żywo przez Internet (...). Usługi te świadczy Pani zdalnie wykorzystując w tym celu stałe łącze internetowe.

Posiadanie stałego, wysokiej jakości łącza internetowego jest niezbędne dla wykonywanych przez Panią usług. W związku z powyższym zawarła Pani umowę na dostawę Internetu do miejsca zamieszkania. Umowa została zawarta przez Panią, jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Miesięczne faktury za opłatę internetową są wystawiane na prowadzoną przez Panią działalność gospodarczą. Wysokość opłaty z tytułu dostawy Internetu jest stała i w każdym miesiącu taka sama, niezależnie od ilości wykorzystanego Internetu w danym miesiącu. Internet domowy wykorzystuje Pani również w celach samokształcenia, uczestnicząc w (...), które doskonalą Pani warsztat pracy i przyczyniają się do wzrostu Pani kompetencji, co przekłada się na zwiększenie atrakcyjności i wartości Pani usług.

Dostarczany w ramach ww. umowy Internet jest jednocześnie wykorzystywany przez Panią i innych członków rodziny do celów prywatnych. Wszyscy domownicy korzystają także w celach prywatnych z Internetu w swoich telefonach komórkowych dostarczanego przez sieć telefonii komórkowej w ramach odrębnych umów.

Wykorzystanie przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stałego łącza internetowego przypisanego do miejsca zamieszkania wynosi 40% całkowitego wykorzystania miesięcznego. Obliczenia tego dokonała Pani w oparciu o czas pracy, jaki poświęca Pani na obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w porównaniu do czasu, w czasie którego wszyscy członkowie rodziny wykorzystują Internet pochodzący ze stałego łącza w celach prywatnych. Średni dzienny czas wykorzystania przez Panią Internetu w ramach działalności gospodarczej wynosi 3 godziny, natomiast średni dzienny łączny czas wykorzystania przez domowników Internetu w celach prywatnych wynosi 4,5 godziny. W ciągu miesiąca jest to odpowiednio 90 godzin na Pani cele związane z prowadzoną działalnością oraz 135 godzin na cele prywatne całej rodziny.

Wyżej opisany podział wykorzystania Internetu na cele zawodowe i prywatne wynika z wielomiesięcznej obserwacji i jest taki sam w każdym kolejnym miesiącu.

Pytanie

Czy może Pani, w myśl art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktować 40% wydatków ponoszonych na opłatę abonamentu za Internet jako koszt uzyskania przychodu i w każdym miesiącu wykazywać go w stałej wysokości w Księdze Przychodów i Rozchodów?

Pani stanowisko

Wykonując czynności związane z działalnością gospodarczą wykorzystuje Pani w 40 procentach Internet dostarczany do Pani miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym uznaje Pani za uzasadnione traktowanie 40% wydatków ponoszonych w każdym miesiącu za dostęp do Internetu domowego, jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

być właściwie udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszty uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętych przychodów.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast kosztami służącymi zabezpieczeniu źródła przychodów są koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodów w przyszłości.

Zwracam przy tym uwagę, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na podatniku.

Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem wykazania, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.

Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w domu rodzinnym, w jednym przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. Działalność ta polega na prowadzeniu na żywo przez Internet (...). Usługi te świadczy Pani zdalnie wykorzystując w tym celu stałe łącze internetowe.

Posiadanie stałego, wysokiej jakości łącza internetowego jest niezbędne dla wykonywanych przez Panią usług. W związku z powyższym zawarła Pani umowę na dostawę Internetu do miejsca zamieszkania. Umowa została zawarta przez Panią, jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Miesięczne faktury za opłatę internetową są wystawiane na prowadzoną przez Panią działalność gospodarczą. Internet domowy wykorzystuje Pani również w celach samokształcenia, uczestnicząc w (...), które doskonalą Pani warsztat pracy i przyczyniają się do wzrostu Pani kompetencji, co przekłada się na zwiększenie atrakcyjności i wartości Pani usług.

Dostarczany w ramach ww. umowy Internet jest jednocześnie wykorzystywany przez Panią i innych członków rodziny do celów prywatnych.

Wykorzystanie przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stałego łącza internetowego przypisanego do miejsca zamieszkania wynosi 40% całkowitego wykorzystania miesięcznego. Obliczenia tego dokonała Pani w oparciu o czas pracy, jaki poświęca Pani na obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w porównaniu do czasu, w czasie którego wszyscy członkowie rodziny wykorzystują Internet pochodzący ze stałego łącza w celach prywatnych. Wyżej opisany podział wykorzystania Internetu na cele zawodowe i prywatne wynika z wielomiesięcznej obserwacji i jest taki sam w każdym kolejnym miesiącu. Wysokość opłaty z tytułu dostawy Internetu jest stała i w każdym miesiącu taka sama.

W sytuacji faktycznego comiesięcznego wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej części czasu stałego łącza internetowego, stwierdzam, że między wydatkami związanymi z jego utrzymaniem, tj. opłatą abonamentową za Internet a prowadzoną przez Panią działalnością, istnieje związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa wyżej.

Wydatki te mogą zatem – pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania – stanowić comiesięczne koszty uzyskania przychodów w części proporcjonalnie przypadającej na czas wykorzystywany stałego łącza internetowego na cele działalności gospodarczej.

Pani stanowisko należało uznać więc za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do wyliczonej przez Panią proporcji określającej stosunek wykorzystywania stałego łącza internetowego w działalności do jego całkowitego wykorzystania miesięcznego, wyjaśniam, że nie dokonuję weryfikacji i oceny prawidłowości tego wyliczenia, ponieważ interpretacji indywidualnej, w myśl art. 14b § 1 ustawy ‒ Ordynacja podatkowa, podlegają wyłącznie przepisy prawa podatkowego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00