Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.737.2023.2.AN

Czy ogół czynności związanych z przeprowadzeniem prób technologicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2024 r. (data wpływu do Organu 15 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca zajmuje się produkcją i sprzedażą pianek (…).

Wnioskodawca posiada w swojej ofercie kilka różnych Pianek (…). Wszystkie Pianki produkowane przez Wnioskodawcę powinny spełniać zadeklarowane przez Wnioskodawcę w normie zakładowej parametry fizykochemiczne i użytkowe w zakresie:

(…)

Przykładowo, w ramach segment pianek lekkich, na moment składania wniosku o interpretację, Wnioskodawca posiada następujące Pianki (…):

(…)

Każda z tych Pianek posiada inne parametry fizykochemiczne i użytkowe (…).

Zmiany w składzie surowcowym danej Pianki skutkować więc będą zmianą jej parametrów fizykochemicznych i użytkowych.

Celem wzrostu swojej pozycji na konkurencyjnym rynku Pianek Wnioskodawca w 2023 r. powołał zespół zajmujący się przeprowadzaniem prób technologicznych (dalej: „Zespół R&D”). W skład zespołu wchodzą pracownicy z różnych działów Spółki, w tym działów związanych z badaniami i rozwojem, jakością czy też laboratorium.

Próby technologiczne polegają na wyprodukowaniu danej Pianki według nowej receptury surowcowej w niewielkiej, testowej ilości. Opracowanie nowej receptury surowcowej polega na zmianie proporcji surowców w dotychczas znanych recepturach surowcowych i/lub wykorzystaniu całkowicie nowych surowców lub zamienników dotychczas używanych surowców. Opracowywanie nowych receptur surowcowych i ich testowanie w ramach prób technologicznych ma na celu umożliwienie między innymi:

(…).

Docelowo więc, próby technologiczne mają doprowadzić do zmiany (ulepszenia) receptury istniejących produktów lub wprowadzenia nowych produktów na rynek, czy też optymalizację procesu produkcji.

Przed każdą próbą technologiczną pracownicy Zespołu R&D opracowują skład surowcowy mieszanki poddanej próbie. Każda próba technologiczna posiada z góry zdefiniowane cele. Po przeprowadzeniu próby i zbadaniu Pianki wyprodukowanej według nowej, testowanej receptury surowcowej, spisywany jest także rezultat próby. Wskazuje się w nim, czy osiągnięto cele założone dla danej próby technologicznej oraz dalsze kroki związane z osiągniętym rezultatem (np. zaniechanie dalszych prac/prób związanych z daną recepturą surowcową, przeprowadzenie dalszych prób, wdrożenie nowej receptury surowcowej do produkcji seryjnej). Rezultat każdej próby technologicznej jest niepewny - nie każda próba technologiczna kończy się sukcesem, tj. osiągnięciem opracowanych przed przeprowadzeniem próby celów i założeń.

Pracownicy Zespołu R&D odpowiedzialni są głównie za przeprowadzenie prac koncepcyjnych związanych z próbami technologicznymi (w szczególności: opracowanie receptury surowcowej badanej podczas próby, opracowanie celów próby oraz ocena jej rezultatów). W przeprowadzenie prób technologicznych zaangażowani są nie tylko pracownicy Zespołu R&D. W próbach technologicznych uczestniczy też personel produkcyjny Spółki. Wytworzenie testowego bloku Pianki w ramach próby technologicznej wykonywane jest z wykorzystaniem infrastruktury produkcyjnej Spółki - zasadniczo tej samej, która jest wykorzystywana do zwykłej produkcji. Wyjątkiem jest zbiornik wraz z pompą i opomiarowaniem dedykowany wyłącznie działaniom z zakresu badań i rozwoju (nie bierze on udziału w produkcji seryjnej). Zatem, w zakresie obsługi infrastruktury produkcyjnej, niezbędny jest udział w próbach technologicznych pracowników produkcyjnych Spółki lub innych działów.

Efektem każdej próby technologicznej jest blok Pianki wyprodukowany według receptury surowcowej testowanej w danej próbie technologicznej. Następnie, blok ten jest testowany w zakresie parametrów fizykochemicznych i użytkowych celem oceny rezultatu danej próby technologicznej.

Przeprowadzenie prób technologicznych stanowi odpowiedź Spółki na zapotrzebowanie rynku - Spółka samodzielnie opracowuje nowe receptury oraz założenia stawiane przed daną recepturą, które są testowane w ramach próby technologicznej. Kierunek przeprowadzanych prób technologicznych jak i testowanych założeń wybierany jest zasadniczo w oparciu o aktualne trendy rynkowe lub zapotrzebowanie na Pianki danego rodzaju zgłaszane przez klientów. Przykładowo, jeżeli trendy rynkowe i zapotrzebowanie klientów wskazywać będzie na to, że rosną wymagania rynku w zakresie trudnopalności Pianek, Spółka może podjąć decyzję o przeprowadzeniu prób technologicznych w zakresie opracowania i przetestowania nowych receptur Pianek (…).

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Wnioskodawca prowadzi stosowną ewidencję pozwalająca ustalić koszty związane z przeprowadzaniem prób technologicznych.

Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 8 lutego 2024 r., wskazaliście Państwo, że:

 - Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę z zakresu technologii i inżynierii chemicznej.

Wiedza ta obejmuje m.in.

 a) informacje na temat tego z jakich składników (substancji chemicznych) mogą składać się Pianki;

 b) za jakie parametry odpowiadają dane składniki;

 c) jakie reakcje chemiczne zachodzą pomiędzy poszczególnymi składnikami w trakcie tworzenia Pianki oraz jaki ma to wpływ na parametry Pianki (jak dane składniki reagują wzajemnie na siebie).

Wiedza wykorzystywana jest do tworzenia nowych/ulepszania istniejących Pianek poprzez zmianę proporcji składników w recepturze produktowej, wprowadzanie nowych składników do receptury produktowej czy też zastąpienie jednych składników innymi składnikami, które przykładowo pochodzą ze źródeł odnawialnych czy są mniej szkodliwe chemicznie.

- Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę i umiejętności z zakresu technologii i inżynierii chemicznej użytą w dotychczas oferowanych produktach do realizacji nowych/udoskonalonych Pianek poprzez możliwość skupienia się na odpowiednich kierunkach rozwoju przy realizacji kolejnych prób technologicznych.

Wraz z ilością przeprowadzonych prób technologicznych wzrasta wiedza Wnioskodawcy na temat m.in.:

a) dotychczas stosowanych składników;

b) możliwości ich łączenia z nowymi składnikami;

c) przełożenia zmian w proporcjach między składnikami na uzyskiwane parametry Pianek.

Nabyta wiedza pozwala więc być Wnioskodawcy bardziej efektywnym i skutecznym przy przeprowadzaniu kolejnych prób technologicznych. Wnioskodawca identyfikuje bowiem, które kierunki rozwoju celem osiągnięcia danego rezultatu (parametru Pianki) są skuteczne i warto je rozwijać dalej, a które należy porzucić, ponieważ nie wykazują oczekiwanego potencjału (…).

- W wyniku prac powstanie nowa wiedza z zakresu technologii i inżynierii chemicznej.

Wiedza ta dotyczyć będzie zachowania się składników, z których można wytwarzać Pianki, zarówno w zakresie lepszego wykorzystania już używanych składników jak i wdrażania nowych składników do receptur surowcowych.

Ta nowa wiedza dotyczyć może w szczególności unikatowych składników, receptur surowcowych, czy też technologii związanych z wytwarzaniem Pianek (…).

- Prace dotyczące nowych projektów (Pianek) nie będą obejmować rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów Wnioskodawcy, nawet, gdy będą one miały charakter ulepszeń.

Każde ulepszenie Pianki lub wprowadzenie nowej Pianki nigdy nie jest rezultatem działań rutynowych. Każda próba technologiczna cechuje się innowacyjnością - próby technologiczne nie były/nie są/nie będą związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest indywidualne. Za każdym razem testowaniu podlega inna receptura surowcowa, całkowicie nowy składnik, zamiennik istniejącego składnika itd., co sprawia, że każda próba technologiczna jest inna i jedyna w swoim rodzaju.

W ramach działalności Wnioskodawcy rutynowo prowadzone są przykładowo w dziale odpowiedzialnym za kontrolę jakości.(…).

- Działalność Wnioskodawcy objęta przedmiotem zapytania jest prowadzona w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonym celów do osiągnięcia.

Wnioskodawca ma zaplanowany zawsze jeden i ten sam dzień w tygodniu, w trakcie, którego przeprowadza próby technologiczne. W drodze wyjątku może się zdarzyć, iż ze względu na nieoczekiwane okoliczności (np. awarie), próby technologiczne odbywają się w inne dni. Nie zmienia to jednak faktu, że w harmonogramie funkcjonowania przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, próby technologiczne mają odbywać się zawsze tego samego dnia tygodnia.

Wnioskodawca zawsze posiada plan prób na dany dzień ich przeprowadzania. Każda próba technologiczna przeprowadza danego dnia posiada indywidualne określone cele w formie spisanych założeń (celów) próby. Po jej przeprowadzeniu analizowane i spisywane są jej rezultaty, które obejmują ocenę, czy w ramach próby technologicznej osiągnięto cel jej przeprowadzenia. Zatem metodyka określania celów próby oraz ich osiągnięcia jest zawsze taka sama (tj. jest systematyczna).

Wśród celów stawianych przed próbami technologicznymi, oprócz zdobycia nowej w wiedzy w obszarze technologii i inżynierii chemicznej, osiągnięto inne, następujące cele: (…).

Pytanie

Czy ogół czynności związanych z przeprowadzeniem prób technologicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ogół czynności związanych z przeprowadzeniem prób technologicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

W opinii Wnioskodawcy, działalność związana z przeprowadzaniem prób technologicznych, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe są natomiast działalnością obejmującą:

- Badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

- Badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów, usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowań, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wobec powyższego, w celu uzasadnienia wykonywania przez Wnioskodawcę działalności B+R. istotne jest wykazanie spełnienia następujących przesłanek:

- Działalność twórcza,

- Działalność obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe,

- Działalność podejmowana w sposób systematyczny,

- Działalność mająca na celu zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jednocześnie, na potrzeby niniejszego uzasadnienia odniesiono się również do Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia”), które w części 3.2.1. odnoszą się do wykładni pojęcia działalności badawczo-rozwojowej, która to również znajduje zastosowanie do skorzystania z ulgi na działalność B+R unormowanej w art. 18d ustawy o CIT (por. pkt 31 Objaśnień).

Działalność twórcza.

Zgodnie z Objaśnieniami, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in. „opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). Natomiast, jak podaje Podręcznik Frascati twórczość w działalności badawczo-rozwojowej związana jest z kreatywnością mającą swe źródło we wkładzie człowieka. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Powyższe jest zbieżne z treścią Objaśnień.

Przesłanka twórczości oznacza więc, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zdaniem Spółki, przeprowadzanie prób technologicznych spełnia kryterium twórczości. Pierwszym etapem prac związanym z przeprowadzeniem próby technologicznej jest opracowanie nowy receptur surowcowych przez Zespół R&D. Opracowanie nowej receptury polega na dokonywania zmian proporcji w składzie surowcowym posiadanych receptur i/lub wykorzystaniu całkowicie nowych surowców lub ich zamienników. Opracowywanie nowych receptur nie stanowi czynności rutynowej - każda receptura jest efektem prac koncepcyjnych każdorazowo przeprowadzonych przez Zespół R&D. Zespół R&D do opracowania każdej receptury podchodzi indywidualnie, mając na uwadze prognozowany cel próby technologicznej. Następnie, w ramach próby technologicznej, rezultat prac koncepcyjnych Zespołu R&D jest poddawany weryfikacji poprzez wytworzenie testowej Pianki. Na tym etapie do przeprowadzenia Pianki włączają się pracownicy produkcyjni Spółki, którzy odpowiedzialni są za wyprodukowanie testowego bloku Pianki na podstawie receptury opracowanej przez Zespół R&D. Do wytworzenia testowego bloku Pianki używana jest infrastruktura produkcyjna Spółki, zatem udział pracowników produkcyjnych Spółki jest niezbędny do przeprowadzenia próby technologicznej. Spółka posiada także jeden zbiornik z wraz z pompą i opomiarowaniem, który jest wykorzystywany tylko dla celów związanych z badani i rozwojem, w tym próbami technologicznymi. Po wytworzeniu testowego bloku Pianki, ponownie główną rolę w próbie technologicznej pełni Zespół R&D. Pracownicy tego Zespołu ocenią rezultat przeprowadzonej próby (tj. parametr) testowego bloku Pianki) przez pryzmat założeń/celów postawionych przed daną próbą, a następnie podejmują decyzję co do dalszego wykorzystania osiągnięta rezultatu próby.

Zdaniem Spółki, cały proces przeprowadzenia prób technologicznej w pełni wpisuje się w definicję działalności twórczej wskazanej w Objaśnieniach. Stanowi on bowiem szereg działań składających się na opracowanie nowego produktu w portfolio Spółki lub ulepszenie istniejących produktów, a twórczość w ramach procesu próby technologicznej objawia się przede wszystkim opracowaniem receptury dla nowego lub ulepszonego produktu oraz sprawdzeniem, jak efekt tej receptury sprawuje się w praktyce. Każda receptura potencjalnie może zakończyć się ulepszeniem istniejących lub powstaniem nowego produktu w portfolio Spółki, który nigdy wcześniej nie znajdował się w ofercie Spółki i odróżnia się od dotychczas sprzedawanych przez Spółkę Pianek. Co więcej, zdaniem Wnioskodawcy, każda próba technologiczna cechuje się unikatowych charakterem - testowana receptura surowcowa oraz stawiane przed nią założenia/cele się nigdy nie powtarzają. Zatem, każdorazowe przygotowanie i realizacja próby technologicznej to proces unikatowy, wymagający indywidualnego i kreatywnego podejścia. Każda próba technologiczna ma charakter oryginalny, co oznacza, że nie istnieją identyczne, uprzednio realizowane dokładnie takie same próby technologiczne.

Co prawda, przed każdą próbą technologiczną stawiane są założenia co do oczekiwanego jej rezultatu (parametrów testowego bloku Pianki), jednakże nigdy nie jest pewne, czy te założenia zrealizują się w praktyce. Nie jest bowiem możliwe określenie z góry zaplanowanego rezultatu próby technologicznej, albowiem rezultat próby nigdy nie jest pewny. To właśnie dlatego Spółka realizuje próby technologiczne aby sprawdzić, jaki będzie ostateczny rezultat próby technologicznej wobec szeregu istniejących niepewności towarzyszących każdej próbie.

Podsumowując, prace wykonywane przez Spółkę w ramach prób technologicznych są realizowane w celu tworzenia nowych i ulepszonych produktów. Każde próba technologiczna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Zgodnie z tym, pracownicy Wnioskodawcy każdorazowo realizując daną próbę technologiczną muszą stosować indywidualne podejście dostosowane do charakterystyki danej próby technologicznej.

Wyniki podejmowanych przez Spółkę prac charakteryzują się nowością i innowacyjnością z uwagi na opracowywanie nowych produktów poprzez opracowywanie całkowicie nowych Pianek lub ulepszanie istniejących znajdujących się w ofercie Spółki czy też wpływ na usprawnienie procesów produkcyjnych Spółki.

Warto zaznaczyć, że nowe lub ulepszone produkty, które mogą powstać w następstwie przeprowadzenia prób technologicznych charakteryzują się zasadniczo innowacyjnością co najmniej w skali przedsiębiorstwa, dzięki czemu, prace realizowane w ramach danego badania stanowią również każdorazowo innowację na co najmniej skalę przedsiębiorstwa. W zależności od charakterystyki danej próby innowacyjność może wykraczać również poza skalę przedsiębiorstwa i dotyczyć całego kraju czy też świata.

Działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w powiązaniu z art. 4 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.), prace rozwojowe definiowane są jako działalność polegająca na pozyskiwaniu, integrowaniu, kształtowaniu oraz wykorzystywaniu aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, włączając w to korzystanie z narzędzi informatycznych lub oprogramowania, w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Wyłącza się jednak z tej definicji działalność, która obejmuje jedynie rutynowe lub okresowe modyfikacje wprowadzane do istniejących elementów, nawet w przypadku, gdy te zmiany miałyby charakter ulepszeń.

Działalność Wnioskodawcy opiera się na pozyskiwaniu, łączeniu, i wykorzystywaniu obecnie dostępnej wiedzy i kompetencji w obszarze wytwarzania Pianek, w celu wprowadzenia nowych produktów do oferty Spółki, ulepszenia istniejących produktów czy też optymalizacji procesów produkcji. Istotą prób technologicznych jest weryfikacja, czy prace koncepcyjne wykonane przez Wnioskodawcę mogą zaowocować wprowadzaniem nowego produktu do portfolio Spółki czy też ulepszeniem istniejących produktów. Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, próby technologiczne mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, jako projektowanie i tworzenie nowych, zmienionych lub ulepszanie istniejących produktów. Wiedza nabyta przez Spółkę przy realizacji prób technologicznych może zostać wykorzystana także do optymalizacji procesów produkcji, co także wpisuje się w definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe wskazuje, że przeprowadzanie prób technologicznych w pełni wyczerpuje znamiona działalności obejmujące badania naukowe i prace rozwojowe, o której mowa w ww. przepisach.

Systematyczność podejmowanej działalności.

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN termin „systematyczny”, oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Działalność systematyczna jest zatem tą, która odbywa się w sposób uporządkowany, zgodnie z ustalonym planem, co za tym idzie, jest metodyczna, starannie zaplanowana i zorganizowana. Zgodnie z powyższym, dla spełnienia przesłanki systematyczności jest wystarczające, aby podmiot zaplanował i przeprowadził przynajmniej jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele, harmonogram i alokując do niego odpowiednie zasoby. Taka działalność może być uważana za systematyczną, czyli prowadzoną w sposób metodyczny, zorganizowany i zgodny z ustalonym planem. Jednocześnie wyjaśnienia sugerują, że w kontekście oceny spełnienia kryterium systematyczności, należy przyjąć, że warunek ten jest spełniony, jeśli działalność jest prowadzona w sposób uporządkowany, zgodnie z określonym systemem (czyli metodycznie i zgodnie z planem).

W przypadku Wnioskodawcy powyższe kryterium jest spełnione. Ma to związek z faktem, że Wnioskodawca prowadzi próby technologiczne zgodnie z ustalonym w Spółce procesem. Każda próba technologiczna jest przeprowadzona według tej samej metodyki i składa się z trzech faz, tj. (i) prace koncepcyjne Zespołu R&D polegające na opracowaniu nowej receptury surowcowej, (ii) wytworzenie testowego bloku Pianki według opracowanej receptury oraz (iii) ocena rezultatu próby, tj. parametrów fizykochemicznych testowego bloku Pianki. Chronologia działań zawsze wygląda tak samo. Podobnie jest z dokumentacją dot. przeprowadzonej próby i oceny jej rezultatów - zawsze wygląda ona tak samo (jest przygotowywana w oparciu o opracowane przez Spółkę wzory raportów).

Co więcej, do realizacji prób technologicznych przypisane są odpowiednie zasoby w Spółce, na czele z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą w postaci Zespołu R&D.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, działania te wyraźnie spełniają kryterium systematyczności podejmowanej działalności.

Działalność prowadząca do zwiększania zasobów wiedzy i wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ostatnim kryterium niezbędnym do spełnienia celem uznania działalności za badawczo-rozwojową jest poszerzanie zasobów wiedzy, zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w punkcie 43 Objaśnień Ministerstwa Finansów. Kryterium to dotyczy badań naukowych, ale może również obejmować wykorzystanie istniejącej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, co jest głównym celem prac rozwojowych, które polegają na zdobywaniu, łączeniu i formowaniu wiedzy.

Warto zaznaczyć, że ustawodawca nie dostarczył precyzyjnej definicji pojęcia „zwiększania zasobów wiedzy”. Jednakże, zgodnie z treścią Objaśnień Ministerstwa Finansów, interpretacja tego terminu powinna być dostosowana do indywidualnego kontekstu danego podmiotu. Kluczowym elementem jest celowość zwiększenia poziomu wiedzy i jej wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego, czy ta wiedza jest nowością tylko z perspektywy danego podmiotu, czy też może być używana szerzej, a także czy służy wyłącznie jednemu podmiotowi oraz czy też ma potencjał znalezienia szerszego zastosowania (por. punkt 45 Objaśnień Ministerstwa Finansów).

Jednym z kluczowych procesów realizowanych w ramach działalności Spółki jest prowadzenie prac rozwojowych, które obejmują przeprowadzanie prób technologicznych. W ramach prób technologicznych Wnioskodawca podejmuje szereg działań, których celem jest opracowanie nowych produktów lub ulepszenie istniejących produktów przez Spółkę. Każda próba technologiczna wiąże się z wykorzystaniem zasobów wiedzy posiadanych przez Spółkę, zarówno w zakresie opracowania nowych receptur surowcowych, produkowania na ich podstawie testowych bloków Pianki, a następnie badania parametrów fizykochemicznych takich bloków celem analizy rezultatów danej próby technologicznej. Każda próba technologiczna wiąże się nie tylko z wykorzystaniem zasobów wiedzy istniejących w Spółce, ale także z poszerzeniem tych zasobów. Wiedza nabyta w ramach realizacji danej próby technologicznej może zostać wykorzystana przy następnych próbach technologicznych jak i w innych obszarach działalności Spółki (np. procesach produkcyjnych). Wnioskodawca gromadzi i dokumentuje wiedzę nabytą w trakcie prób m.in. w raportach z ich realizacji.

Jak już kilkakrotnie wskazywał Wnioskodawca, każda próba technologiczna wiąże się z szeregiem niepewności, które sprawiają, że niemożliwe jest z góry przewidzenie oczekiwanych wyników badania. Wnioskodawca przed przeprowadzeniem próby opracowuje założenia dotyczące pożądanych (oczekiwanych) rezultatów próby, ale nigdy nie wiadomo, czy one zmaterializują się w rzeczywistości.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich licznych interpretacjach, w tym tych najnowszych, wielokrotnie potwierdził, że różnego rodzaju czynności o charakterze badań naukowych lub prac rozwojowych stanowią działalność badawczo rozwojową w rozumieniu art. 4 pkt 26 ustawy o CIT. Organ ten zajmował takie stanowisko m.in. we wskazanych poniżej interpretacjach:

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.526.2023.1.AN.

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 października 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.449.2023.2.AZ.

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.433.2023.2.JMS.

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.834.2022.7.JG.

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.323.2023.2.MR1

- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.266.2023.2.JMS.

Co więcej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazywał wprost w wydawanych przez siebie interpretacjach, że prace polegające na opracowaniu nowych produktów lub ulepszaniu istniejących produktów, poprzez zmianę receptury istniejących produktów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT. Były to m.in. następujące interpretacje:

- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 września 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.205.2017.1.JS, w której Organ w przypadku podatnika z branży chemicznej odstąpił od uzasadnienia interpretacji potwierdzając stanowisko wnioskodawcy, zgodnie, z którym: „Celem prac Działu R&D jest wprowadzanie nowych Produktów do sprzedaży, ulepszanie receptur obecnie oferowanych Produktów (która może skutkować poprawą parametrów Produktów, obniżeniem kosztów wytworzenia), a także optymalizacja procesu produkcyjnego. Prace Działu R&D są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki nie powinno ulegać wątpliwości, iż realizowane przez Spółkę prace podejmowane w ramach Działu R&D spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. Opisane w stanie faktycznym prace sprowadzają się bowiem do wykorzystania aktualnie dostępnej wiedzy z dziedziny nauki (chemii) i technologii do opracowywania i wytwarzania nowych, zmienionych lub ulepszonych Produktów, a także do optymalizacji procesów produkcyjnych w ramach Spółki. Należy przy tym podkreślić, iż opisane w stanie faktycznym prace podejmowane w ramach Działu R&D nie mają charakteru prac rutynowych i mechanicznych, a zadania i problemy przed którymi stawiani są Pracownicy wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy/umiejętności. W ocenie Spółki nie ma przy tym znaczenia, że prace Działu R&D nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia istotny jest więc cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu”.

- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2017 r., sygn. 0111-KDOB1-3.4010.279.2017.1.MST, w której Organ w sytuacji podatnika będącego producentem farb i lakierów potwierdził, że takie czynności jak „modyfikacja receptur celem obniżki kosztów, tworzenie nowych receptur kolorystycznych, poszukiwanie alternatywnych surowców, dostosowanie wyrobów do specyficznych potrzeb klientów, modyfikacja receptur celem poprawy jakości powłok, testowanie nowych systemów powłok ochronnych, modyfikacja procesów produkcyjnych celem zwiększenia ich efektywności” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.567.2018.1.AN, w której Organ w przypadku podatnika z branży budowlanej odstąpił od uzasadnienia potwierdzając w pełni stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie, z którym: „projekty (...) obejmujące tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań i produktów, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły poszerzyć ofertę produktową Spółki”, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT”.

Wnioskodawca ponownie wskazuje, że na podstawie art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, prowadzenie przez podatnika działalności twórczej obejmującej badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oznacza prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z ustawą, upoważnia to podatnika do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazaną w art. 18d ww. ustawy. Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z powyższym, przepisy ustawy o CIT, wskazują, że podmiot, który spełni łącznie wskazane przesłanki tj.: działalności twórczej, obejmującej badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, będzie mógł skorzystać z ulgi B+R i odliczyć koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Podsumowując, Spółka, przeprowadzając próby technologiczne, prowadzi prace rozwojowe polegające na opracowywaniu nowych produktów czy też ulepszaniu istniejących produktów, które obejmują opracowanie receptury surowcowej Pianki, wyprodukowanie testowego bloku Pianki w oparciu o opracowaną recepturę surowcową oraz ocenę rezultatu danej próby (parametrów fizykochemicznych i użytkowych testowego bloku Pianki.

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie, w ocenie Wnioskodawcy, opisana działalność Spółki w zakresie prób technologicznych spełnia przesłanki prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, a co za tym idzie definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00