Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.820.2023.3.ICZ

Czy wniesienie darowizny w postaci nieruchomości do Fundacji Rodzinnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego m.in. w podatku od towarów i usług, w kwestii objętej pytaniem nr 1 jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatkuod towarów i usług w kwestii czy wniesienie przez Pana darowizny w postaci nieruchomości do Fundacji Rodzinnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzupełnił go Pan pismem z 19 grudnia 2023 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…) (dalej: „przedsiębiorstwo”). Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest m.in. działalność obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania ((…)).

Wnioskodawca zamierza w przyszłości wnieść, jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, nieruchomość apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy.

Przy nabyciu nieruchomości nie odliczono podatku VAT naliczonego.

Ww. składnik majątku pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Po nabyciu nieruchomości Fundacja Rodzinna będzie prowadzić działalność w zakresie najmu krótkoterminowego lokali. Przeważającym przedmiotem działalności fundacji będzie działalność obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania ((…)).

Pismem z 19 grudnia 2023 r. uzupełnił Pan opis sprawy w następujący sposób:

Wnioskodawca wskazywał, iż zamierza w przyszłości wnieść, jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, nieruchomość apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy.

Uzupełnienia wymaga jednak kwestia celów przyszłej fundacji rodzinnej.

Główne cele przyszłej fundacji rodzinnej Wnioskodawcy to:

a. zapewnienie sukcesji działalności gospodarczej i mienia prywatnego Fundatora,

b. utrzymanie w przyszłości Fundatora ze środków F.R (…), w tym poprzez zapewnienie dożywotnio dotychczasowego poziomu życia,

c. wsparcie Beneficjentów F.R (…) w edukacji w kierunkach zaakceptowanych przez Zarząd (…),

d. udzielanie pomocy Beneficjentom w razie zaistnienia szczególnej potrzeby,

e. wsparcie w dofinansowaniu leczenia Beneficjentów,

 f. dokonywanie inwestycji,

g. aktywne zarządzanie aktywami F.R. celem pomnażania majątku rodzinnego,

h. finansowanie funkcjonowania F.R. oraz spółek, w których F.R. posiada bezpośrednio lub pośrednio udział kapitałowy,

 i. dążenie do zapewnienia rozwoju potencjału finansowego spółek, w których F.R. posiada bezpośrednio lub pośrednio udział kapitałowy,

 j. utrzymywanie więzi rodzinnych.

Głównym celem przyszłej fundacji rodzinnej Wnioskodawcy jest przede wszystkim zabezpieczenie i usprawnienie procesu sukcesyjnego i tym samym wydzielenie do odrębnego podmiotu części majątku przynoszącego pasywny dochód w celu jego reinwestycji.

Przekazanie majątku fundacji rodzinnej ma chronić go przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie, a więc także czerpanie z niego korzyści, które będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania osób wskazanych przez Wnioskodawcę - zstępni Wnioskodawcy, żona Wnioskodawcy.

Pismem z 17 stycznia 2024 r. uzupełnił Pan opis sprawy w następujący sposób:

1. Czy jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz czy na dzień nabycia „nieruchomości" był Pan czynnym podatnikiem podatku VAT?

Tak, Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na dzień nabycia „nieruchomości" Wnioskodawca również był czynnym podatnikiem podatku VAT.

2. Czy Fundacja rodzinna będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Tak, Fundacja Rodzinna Wnioskodawcy będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

3. Czy przy nabyciu „nieruchomości apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów" przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości, jeżeli nie to proszę wyjaśnić dlaczego to prawo Panu nie przysługiwało?

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości.

4. Czy w trakcie użytkowania „nieruchomości" ponosił Pan wydatki na ulepszenie tej nieruchomości, jeżeli tak to należy wyjaśnić czy przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części z tytułu nabycia towarów i usług do jej ulepszenia?

Wnioskodawca w trakcie użytkowania nieruchomości nie ponosił wydatków na ulepszenie tej nieruchomości.

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług, oznaczone jak we wniosku

1. Czywniesienie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci nieruchomości do Fundacji Rodzinnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

W ocenie Strony:

1. Wniesienie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci nieruchomości do Fundacji Rodzinnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność darowizny nieruchomości do fundacji rodzinnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W przedmiotowej sprawie wniesienie do Fundacji Rodzinnej dokona się nieodpłatnie w formie darowizny. Wnioskodawca nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu świadczenia.

Jednocześnie warunkiem opodatkowania czynności tytułem darmym jest odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawcy nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, nieruchomość została nabyta do majątku prywatnego.

Stąd, w ocenie Wnioskodawcy, darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, w kwestii objętej pytaniem nr 1, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy,

towarami są rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 2 pkt 22 ustawy stanowi, że przez

sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W art. 7 ust. 2 ustawy wskazano, że

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.),

„podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów bądź świadczenie usługi podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy/usługi mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest m.in. działalność obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Zamierza Pan w przyszłości wnieść, jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, nieruchomość apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy.

Ww. składnik majątku pozostaje w związku z Pana prowadzoną działalnością gospodarczą.

Pana wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług, objęte pytaniem nr 1, dotyczą kwestii czy wniesienie przez Pana darowizny w postaci nieruchomości do Fundacji Rodzinnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego opisu sprawy oraz Pana wątpliwości należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega, co do zasady, każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

W omawianej sprawie zamierza Pan wnieść do fundacji rodzinnej nieruchomość - apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów. Nieruchomość ta jest składnikiem majątku Pana firmy. Jak wynika z Pana wyjaśnień udzielonych w uzupełnieniu na wezwanie organu, przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że skoro Nieruchomość - apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów stanowi składnik Pana przedsiębiorstwa i zamierza Pan tę Nieruchomość przekazać w formie darowizny do fundacji rodzinnej a z tytułu nabycia tej Nieruchomości - apartamentowiec w (…) składający się z (…) odrębnych apartamentów - przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT, to nieodpłatne przekazanie tej Nieruchomości wykorzystywanej w Pana działalności gospodarczej na rzecz fundacji rodzinnej będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym bez względu na cel na jaki Pan przekaże tę Nieruchomość, będzie Pan zobowiązany do opodatkowania czynności darowizny apartamentowca w (…), składającego się z (…) odrębnych apartamentów, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Pana stanowisko, w zakresie podatku od towarów i usług, w kwestii objętej pytaniem nr 1, że darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Jednocześnie wyjaśnić należy, że ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT, rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dot. opodatkowania czynności darowizny Nieruchomości do fundacji rodzinnej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena Pan stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w kwestii objętej pytaniem nr 2, jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…),(…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

 - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

 - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie e-PUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00