Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.491.2023.4.PM

Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem podręczników. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z negatywnych przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o VAT. Natomiast w odniesieniu do wydatków na czesne prawo do odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawcy nie przysługuje.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·braku prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych ze studiami (czesne) – pierwsza część sformułowanego pytania oraz

·prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych ze studiami (podręczniki) – druga część sformułowanego pytania.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2023 r. (wpływ 19 grudnia 2023 r.), pismem z 5 stycznia 2024 r. (wpływ 5 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 8 stycznia 2024 r. (wpływ 8 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą głównie w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, ale prowadzi też działalność dydaktyczną – szkolenia zawodowe. Jest angażowany jako wykładowca. Zainteresowany prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej na uczelni. W związku z tym, że szkoli studentów m.in. w zakresie (...), postanowił poszerzyć również własne kompetencje zawodowe i zapisał się na pięcioletnie studia z (...) na uczelni.

Wnioskodawca obecnie nie wliczył poniesionych (zbiera tylko rachunki) kosztów i zrobi to jeśli interpretacja indywidualna potwierdzi taką możliwość.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.

Faktury za podręczniki są wystawione na działalność Wnioskodawcy, ale nie ujął ich w rozliczeniu miesięcznym, gdyż czeka na interpretację i potwierdzenie czy może to zrobić. Rachunki za studia – jeszcze Wnioskodawca ich nie brał z powodu opisanego powyżej (nie wie czy może), ale będą zwolnione z VAT. Uczelnia może wystawić na Wnioskodawcę lub na jego działalność. Wnioskodawca nie wie jak powinno być prawidłowo.

Wnioskodawca wyjaśnia, że wydatki będące przedmiotem zapytania w zakresie VAT są i będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca wystawia faktury za szkolenia i wykłady.

Przyporządkowanie całości kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności raczej nie jest możliwe. W każdym razie Wnioskodawca nie wie jak to przyporządkować. Tych podręczników nie będzie jakaś wielka ilość więc VAT-u chyba nie będzie za dużo.

Koszty związane ze studiami, o których mowa w zadanym przez Wnioskodawcę pytaniu zdecydowanie przyczynią się do zwiększenia dokonywanej przez niego sprzedaży opodatkowanej. Kiedy Wnioskodawca będzie miał podbudowę teoretyczna może realizować szkolenia o znacznie szerszej tematyce i ma nadzieję, że więcej szkoleń będzie mógł zrealizować. Wnioskodawca myślał np. o zorganizowaniu szkolenia nt. (...). (...) już dzisiaj wzbogacają wykłady Wnioskodawcy. Tak więc, po pierwsze będzie on mógł prowadzić znacznie lepsze merytorycznie wykłady, ale też z powodzeniem będzie mógł prowadzić nowe tematy i najprawdopodobniej więcej zarabiać.

Wnioskodawca innych wydatków poza wymienionymi we wniosku nie przewiduje. Czyli Zainteresowany pyta wyłącznie o koszt czesnego i koszt podręczników.

Pytanie

Czy Wnioskodawca może odliczyć VAT od kosztów związanych ze studiami (miesięczne czesne i koszt podręczników)?

Pana stanowisko w sprawie

W odniesieniu do wniosku: zakres merytoryczny szkoleń Wnioskodawcy omawia m.in. (...). Obecnie zagadnienia te omawiane są intuicyjnie na podstawie własnych doświadczeń zawodowych Wnioskodawcy. Biorąc jednak pod uwagę, że osoby jakie szkoli mają w przyszłości samodzielnie wykonywać zawód pośrednika i być biegłymi w sprzedaży, (...) Wnioskodawca uważa, że jego merytoryczne przygotowanie w tym zakresie uzasadnia możliwość zaliczenia wydatków związanych ze studiami do kosztów prowadzonej działalności.

Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych ze studiami. Jednocześnie Wnioskodawca zauważa, że czesne o które zadał pytanie, jest zwolnione z podatku VAT i dlatego stanowisko doprecyzowuje, że dotyczy ono wyłącznie podręczników.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy stanowi, że:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Ustawa ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.

Podkreślić należy, iż ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, stosownie do którego:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast według przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą głównie w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, ale prowadzi też działalność dydaktyczną – szkolenia zawodowe. Jest angażowany jako wykładowca. Zainteresowany prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej. W związku z tym, że szkoli studentów m.in. w zakresie (...), postanowił poszerzyć również własne kompetencje zawodowe i zapisał się na pięcioletnie studia z (...).Faktury za podręczniki są wystawione na działalność Wnioskodawcy. Rachunki za studia będą zwolnione z VAT. Wydatki będące przedmiotem zapytania są i będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca wystawia faktury za szkolenia i wykłady. Koszty związane ze studiami – według Wnioskodawcy – zdecydowanie przyczynią się do zwiększenia dokonywanej przez niego sprzedaży opodatkowanej. Kiedy Wnioskodawca będzie miał podbudowę teoretyczna może realizować szkolenia o znacznie szerszej tematyce i ma nadzieję, że więcej szkoleń będzie mógł zrealizować. Wnioskodawca myślał np. o zorganizowaniu szkolenia nt. (...). (...) już dzisiaj wzbogacają wykłady Wnioskodawcy. Zatem będzie on mógł prowadzić znacznie lepsze merytorycznie wykłady, ale też z powodzeniem będzie mógł prowadzić nowe tematy i najprawdopodobniej więcej zarabiać. Wnioskodawca innych wydatków poza wymienionymi we wniosku nie przewiduje.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych ze studiami (czesne i koszt podręczników).

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że faktury otrzymywane w związku z ponoszeniem wydatków na czesne dokumentują czynności zwolnione od podatku VAT i dlatego – jak wskazał Wnioskodawca – stanowisko o prawie do doliczenia dotyczy tylko podręczników.

Skoro nie występuje kwota podatku naliczonego wskazana w przepisie art. 86 ust. 2 ustawy Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia.

Następnie w celu ustalenia związku między konkretną transakcją (nabyciem podręczników), a całością działalności opodatkowanej podatnika podatku od towarów i usług, należy brać pod uwagę rzeczywistą charakterystykę nabywanych towarów lub usług.

Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy uznać, że wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku ze studiami (zakup podręczników) mają pośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Wynika to z faktu, iż Wnioskodawca prowadzi szkolenia w zakresie (...).

Zainteresowany – jak wynika z opisu sprawy – dzięki zakupionym podręcznikom oraz zdobytej na studiach wiedzy zwiększy swoją podbudowę teoretyczną. Tym samym, Wnioskodawca będzie mógł realizować więcej szkoleń o szerszej tematyce. Zatem będzie on mógł prowadzić znacznie lepsze merytorycznie wykłady, ale też z powodzeniem będzie mógł prowadzić nowe tematy i więcej zarabiać.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie zachodzi przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy i przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych ze studiami (podręczniki). Wydatki te w tej konkretnej sytuacji należy uznać za wydatki mające racjonalny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą i związane są z generowaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem podręczników. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z negatywnych przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o VAT. Natomiast w odniesieniu do wydatków na czesne prawo do odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawcy nie przysługuje.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać jako prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto, zauważyć należy, że w myśl art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. Zatem, należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga kwestie dotyczące podatku od towarów i usług. Natomiast na wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00