Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.358.2023.4.JS

Skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC - nie podlega opodatkowaniu PCC,

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 24 listopada 2023 r. (wpływ 24 listopada 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A.Sp. z o.o. (Spółka)

NIP: (…)

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania (sprecyzowani w piśmie uzupełniającym):

B. Sp. z o.o.

NIP: (…)

C.Sp. z o.o. w likwidacji

NIP: (…)

D.Sp. z o.o.

NIP: (…)

E.Sp. z o.o. w likwidacji

NIP: (…)

F. Sp. z o.o.

NIP: (…)

G.Sp. z o.o.

NIP: (…)

H.Sp. z o.o.

NIP: (…)

I. Sp. z o.o.

NIP: (…)

-dalej: Polskie Spółki

Opis stanu faktycznego

1. Wstęp

A. Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej z siedzibą w Irlandii, która świadczy klientom na całym świecie szeroki wachlarz usług konsultingowych i outsourcingowych (dalej „Grupa”).

Spółka świadczy wskazane wyżej usługi dla klientów w Polsce. Oprócz Spółki, w Polsce działają także inne podmioty z Grupy, które również zajmują się obsługą klientów, tj. B. sp. z o.o., C. sp. z o.o. w likwidacji, D. sp. z o.o., E. sp. z o.o. w likwidacji, F. sp. z o.o., G. sp. z o.o., H. sp. z o.o. (H. P. Sp. z o.o. – jak sprecyzowali Państwo w piśmie uzupełniającym) oraz I. Sp. z o.o. (łącznie ze Spółką: „Polskie Spółki” lub „Zainteresowani”). Polskie Spółki są polskimi spółkami kapitałowymi, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Polskie Spółki rozpoznają różnice kursowe na zasadach określonych w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek dotyczy lokalnego systemu cash-pool zorganizowanego dla Polskich Spółek przez A. F. (dalej „FL”) w 2022 r.

2. Finansowanie wewnętrzne w Grupie

Jak już wspomniano, Polskie Spółki są częścią międzynarodowej grupy, której priorytetem jest obsługa klientów na całym świecie, oferowanie rozwiązań najwyższej jakości, stały profesjonalizm oraz dopasowanie usług do potrzeb lokalnych. W tym celu Grupa utrzymuje globalny zasięg dzięki podmiotom prowadzącym działalność w wielu krajach na całym świecie.

Prowadząc działalność w zakresie świadczenia powyższych usług, Grupa przyjęła scentralizowane podejście do zarządzania środkami pieniężnymi. Funkcje centralnego podmiotu zarządzającego środkami pieniężnymi oraz zapewniającego finansowanie spółkom Grupy pełni FL z siedzibą w Irlandii. FL jest rezydentem podatkowym w Irlandii i prowadzi tam rzeczywistą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności posiada odpowiednie aktywa oraz wykwalifikowany personel, który pełni kluczowe funkcje w zakresie zarządzana środkami pieniężnymi Grupy (T.). FL jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług w Irlandii, a jego walutą funkcjonalną jest dolar amerykański (USD). FL nie prowadzi działalności gospodarczej poprzez zagraniczny zakład położony w Polsce. FL nie jest również bezpośrednim udziałowcem żadnej Polskiej Spółki. Ponadto, FL ani żadna z Polskich Spółek nie posiadają bezpośredniego, wspólnego udziałowca posiadającego co najmniej 25% udziałów w FL i Polskich Spółkach.

FL jest odpowiedzialna za prowadzenie polityki zarządzania środkami pieniężnymi, utrzymuje relacje z bankami, zarządza dokumentacją kredytową oraz podejmuje decyzje dotyczące poziomu środków pieniężnych. Określa regulacje i zasady zgodności związane ze wszystkimi pożyczkami wewnątrz Grupy. FL zajmuje się planowaniem strategicznym i podejmuje decyzje związane z finansowaniem wewnątrzgrupowym. Podstawowa działalność FL obejmuje udzielanie pożyczek spółkom Grupy, zapewnianie im kapitału obrotowego, zarządzanie płynnością Grupy, zarządzanie finansowaniem w ramach cash-pooling, wspieranie i finansowanie programów kapitałowych grupy, zarządzanie ekspozycją walutową oraz prowadzenie innych działań związanych z transakcjami finansowymi. Chociaż FL nie jest formalnie regulowaną instytucją finansową, zasadniczo działa jak bank wewnętrzny w Grupie.

Głównym źródłem płynności w Grupie są przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Ze względów gospodarczych podjęto decyzję, że kapitał obrotowy w Grupie zarządzany jest centralnie, a spółki operacyjne (w tym Polskie Spółki) powinny utrzymywać możliwie niski poziom środków pieniężnych. Spółki operacyjne w Grupie mają ograniczoną swobodę w decydowaniu o poziomie utrzymywanego kapitału obrotowego. Ponadto utworzenie nowego podmiotu wymaga między innymi wcześniejszej oceny przez personel T. w celu określenia odpowiedniego rodzaju i poziomu finansowania.

FL zarządza nadwyżkami środków w Grupie, a pozyskiwanie finansowania zewnętrznego jest możliwe jedynie po wcześniejszej analizie i za zgodą FL. Zewnętrzne finansowanie pozyskiwane na poziomie lokalnym jest w miarę możliwości minimalizowane i stanowi wyjątek od reguły (może być pozyskiwane, przykładowo z uwagi na lokalne przepisy, prawo dewizowe, warunki rynkowe). Ponadto, podmioty z Grupy muszą przestrzegać zatwierdzonych zasad i polityk w zakresie zarządzania środkami pieniężnymi przekazywanych przez FL.

FL prowadzi działalność w zakresie zarządzania środkami pieniężnymi w celu zaspokojenia potrzeb kapitałowych podmiotów z Grupy, zapewnienia płynności operacyjnej oraz zaspokojenia potrzeb inwestycyjnych.

Cele FL w odniesieniu do finansowania wewnątrzgrupowego obejmują optymalizację całkowitego kosztu finansowania zewnętrznego poprzez udostępnianie środków w ramach uzgodnień typu cash-pooling i pożyczek wewnątrzgrupowych, jak również zapewnianie, że finansowanie podmiotów z Grupy (w tym Polskich Spółek) jest współmierne do ich strategii biznesowej, a spółki z Grupy posiadają możliwość lokowania nadwyżek środków pieniężnych. Pozwala to podmiotom z Grupy minimalizować wykorzystanie zadłużenia zewnętrznego. Cztery główne obszary prowadzonej przez FL działalności to:

-zarządzanie długiem;

-zarządzanie wymianą walut i globalnym programem hedgingowym;

-zarządzanie środkami pieniężnymi;

-alokacja środków pieniężnych w ujęciu operacyjnym, w tym transfer środków, poprzez mechanizmy pożyczkowe lub dywidendy do obszarów potrzebujących finansowania (ta funkcja obejmuje również utrzymywanie dobrych relacji z bankami).

Podmioty z Grupy mogą potrzebować finansowania działalności operacyjnej lub generować nadwyżki środków pieniężnych. Jak wspomniano, w ramach pełnionych funkcji związanych z zarządzaniem płynnością, FL zawiera umowy pożyczek i umowy cash-poolingu z różnymi podmiotami z Grupy, za pośrednictwem których może zapewnić podmiotom z Grupy krótkoterminowe finansowanie, a także za pośrednictwem których podmioty z Grupy mogą deponować nadwyżki środków pieniężnych.

Istotną część zarządzania kapitałem stanowi zautomatyzowany system cash-poolingu.

Stanowi on większość wolumenu transakcji finansowanych zarządzanych przez FL. Podmioty, które nie uczestniczą w cash-poolingu, dokonują transakcji z FL na podstawie standardowych umów pożyczkowych.

Jak wskazano wyżej, FL prowadzi planowanie strategiczne oraz zarządza procesem decyzyjnym dotyczącym pożyczek wewnątrzgrupowych poprzez planowanie, organizowanie oraz kontrolowanie poziomu gotówki na poziomie lokalnym, aby zrealizować cele finansowe Grupy. FL opracowuje i wdraża najbardziej optymalne rozwiązania dotyczące finansowania wewnątrzgrupowego wszędzie, gdzie Grupa prowadzi działalność. FL pełni rolę lidera systemów cash-pool dla różnych walut, tj. EUR, SEK, DKK, NOK, a od niedawna również PLN.

Istnieje również kilka innych systemów cash-pooling zorganizowanych przez FL, ale udział FL po ich utworzeniu ogranicza się do nadzoru nad lokalnymi operacjami finansowymi, poziomem środków pieniężnych i potrzebami inwestycyjnymi. Takie lokalne systemy cash-poolingu są zgodne z polityką finansową ustalaną przez FL. Jeśli jakikolwiek lokalny podmiot z Grupy w danej lokalizacji potrzebuje środków pieniężnych poza funkcjonującym lokalnie cash-poolingiem, zazwyczaj uzyskuje krótko-, średnio- lub długoterminowe finansowanie od FL. Wszystkie nadwyżki środków pieniężnych związane z cash-poolingami działającymi lokalnie są deponowane w FL.

W przypadku wszystkich pozostałych spółek z Grupy, które nie mogą korzystać z konsolidacji środków pieniężnych w ramach zautomatyzowanych systemów cash-poolingu, oferowane jest finansowanie wewnątrzgrupowe w ramach standardowych umów pożyczek.

FL podejmuje decyzje i kontroluje kluczowe ryzyka związane z transakcjami finansowymi wdrażanymi dla podmiotów z Grupy (w szczególności dla systemów cash-pooling). FL zatrudnia osoby posiadające kwalifikacje w zakresie zarządzania środkami pieniężnymi, które monitorują i prognozują przepływy finansowe w całej Grupie, aby zapewnić płynność poszczególnych systemów cash pooling oraz podmiotów z Grupy. Płynność finansowa zabezpieczana jest przede wszystkim przy pomocy źródeł wewnętrznych, takich jak środki zdeponowane w ramach systemów cash-pooling, depozytów pożyczkowych i kapitału własnego FL. Ponadto, FL aktywnie dokonuje wyboru, negocjuje oraz zabezpiecza finansowanie zewnętrzne, na wypadek, gdyby było ono potrzebne. W tym zakresie FL utrzymuje wielowalutowe kredyty odnawialne u zewnętrznych kredytodawców, którzy w razie potrzeby zapewniają finansowanie działalności prowadzonej przez Grupę w lokalnych walutach. Poza tym FL zabezpiecza lokalnie gwarantowane i niegwarantowane linie kredytowe dla tych podmiotów z Grupy, które nie mają dostępu do globalnego finansowania Grupy. Na koniec roku 2022 nie zaciągnięto finansowania w ramach takich uzgodnień.

FL kontroluje również poziom ryzyka kredytowego Grupy. Biorąc pod uwagę rozliczenia w wielu walutach, istotne jest również ryzyko walutowe, którym FL aktywnie zarządza na przykład poprzez pozyskiwanie w bankach odpowiednich instrumentów zabezpieczających.

Poniżej przedstawione są szczegóły dotyczące umowy cash-poolingu zorganizowanej przez FL dla Polskich Spółek.

Umowa cash-poolingu w PLN – szczegóły.

Polskie Spółki przystąpiły w 2022 r. do zorganizowanego dla nich lokalnego systemu cash-pool opartego na i rozliczanego w złotych („PLN Cash Pool”). PLN Cash Pool jest oparty na rzeczywistym transferze środków pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników systemu (zero balancing cash-pool).

Na potrzeby wdrożenia PLN Cash Pool, FL otworzył nowy rachunek bieżący w złotych polskich (PLN) w niepowiązanym banku w Polsce ("Bank"), który stanowi rachunek główny („Rachunek FL”). Polskie Spółki posiadają również rachunki bieżące w Banku („Rachunki Uczestników”).

Polskie Spółki są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do wszystkich pozostałych Polskich Spółek oraz FL będącego agentem (leaderem) PLN Cash Pool. Jednocześnie, żadna z Polskich Spółek ani FL nie jest podmiotem powiązanym z bankiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Struktura cash-poolingu w Polsce opiera się na rzeczywistych, automatycznych transferach środków pomiędzy rachunkiem głównym (Rachunek FL), a rachunkami uczestników (Rachunki Uczestników) (zero balancing cash-pool). W ramach PLN Cash Pool, FL pełni rolę cash-pool leadera, natomiast Polskie Spółki działają jako uczestnicy, pożyczając lub wpłacając środki na Rachunek FL. Zarówno Rachunek FL (rachunek konsolidujący), jak i Rachunki Uczestników prowadzone są w PLN.

Na podstawie umowy ZBA („Umowa ZBA”) podpisanej przez FL, Polskie Spółki oraz Bank, Bank zapewnia platformę do procesowania przepływów pieniężnych pomiędzy Rachunkami Uczestników i Rachunkiem FL (Bank jest upoważniony do uznawania i obciążania Rachunków Uczestników i Rachunku FL). W ramach tego mechanizmu, w przypadku wystąpienia niedoboru środków (salda ujemnego), na Rachunku Uczestnika brakujące środki są automatycznie przelewane z Rachunku FL na Rachunek Uczestnika, co powoduje, że saldo na Rachunku Uczestnika jest na koniec dnia roboczego zerowe. Podobnie, wszelkie nadwyżki środków (salda dodatnie) na koniec dnia roboczego na Rachunkach Uczestników są przelewane na Rachunek FL, co powoduje, że saldo na Rachunku Uczestników jest na koniec dnia roboczego zerowe. Poza zapewnieniem infrastruktury technicznej Bank nie jest w inny sposób zaangażowany w PLN Cash Pool. Proces ustalania, obliczania i wypłaty odsetek jest obsługiwany przez FL poza platformą zapewnianą przez Bank.

Ponadto, FL oraz Polskie Spółki zawarły umowę („Umowa Cash Pooling”), która reguluje: (i) wzajemne rozliczenia finansowe dokonywane w ramach PLN Cash Pool oraz (ii) odrębnie, udzielenie standardowych pożyczek, umożliwiające Polskim Spółkom (równoległe) pożyczanie (w razie potrzeby) środków poza systemem PLN Cash Pool. W chwili obecnej Polskie Spółki korzystają wyłącznie z PLN Cash Pool.

W odniesieniu do bieżącego funkcjonowania PLN Cash Pool, FL jest odpowiedzialna za utrzymywanie relacji z Bankiem, a także za otwieranie i zamykanie rachunków bankowych, uzgadnianie rachunków bankowych, monitorowanie dziennych sald uczestników, prowadzenie ewidencji cash-poolingu i innych transakcji finansowych (w tym sald, zysków z odsetek i innych transakcji finansowych).

Na podstawie Umowy Cash-Poolingu przepływy pomiędzy Rachunkiem FL a Rachunkami Uczestników nazywane są zaliczkami („Zaliczki”). W ramach PLN Cash Pool uznawanie i obciążanie rachunków realizowane jest na koniec każdego dnia roboczego w następujący sposób:

1.W przypadku posiadania przez Uczestnika salda dodatniego na Rachunku Uczestnika, jest ono automatycznie przelewane na Rachunek FL (w całości lub jedynie nadwyżka ponad uzgodniony minimalny poziom środków na Rachunku Uczestnika). Przelew taki zwiększa pozycję należności Uczestnika z tytułu Zaliczki („Zaliczka Uczestnika”) lub zmniejsza pozycję zobowiązań Uczestnika z tytułu Zaliczki („Zaliczka FL”).

2.W przypadku wystąpienia salda ujemnego na Rachunku Uczestnika brakujące środki są automatycznie przelewane z Rachunku FL na Rachunek Uczestnika. Przelew taki zmniejsza Zaliczkę Uczestnika lub zwiększa Zaliczkę FL.

Jak wspomniano, jedna z funkcji FL polega na alokacji środków pieniężnych w ujęciu operacyjnym, w tym na transferze środków poprzez mechanizmy pożyczkowe lub dywidendy do obszarów potrzebujących finansowania. Fundusze w PLN Cash Pool są uwzględniane w scentralizowanym procesie prognozowania przepływów pieniężnych przez FL. Przy udziale Polskich Spółek, FL określa przyszłe potrzeby finansowe Polskich Spółek i efektywnie wykorzystuje wszelkie nadwyżki środków, które mogą pojawić się na Rachunku FL (tj. nadwyżkę środków pieniężnych konsolidowaną na Rachunku FL w przypadku, gdy łączne saldo Zaliczek w ramach PLN Cash Pool jest dodatnie). Takie środki mogą zostać przewalutowane na różne waluty (np. USD) i pożyczone innym podmiotom z Grupy, które wymagają finansowania lub mogą zostać ulokowane na bezpiecznych depozytach jednodniowych. Zazwyczaj nadwyżki środków pieniężnych są inwestowane na jednodniowych depozytach w niepowiązanych bankach. FL monitoruje i selektywnie zabezpiecza ekspozycję walutową w takich bankach.

Podobnie, finansowanie w ramach PLN Cash Pool otrzymywane przez Polskie Spółki (tj. ujemne saldo na Rachunku FL w przypadku, gdy łączne saldo Zaliczek otrzymanych i udzielonych przez Polskie Spółki w ramach PLN Cash Pool będzie ujemne) zostanie pokryte z: (i) nadwyżki środków pieniężnych FL – tj. środków własnych lub depozytów innych podmiotów z Grupy złożonych w innych systemach cash-pool lub poprzez pożyczki wewnątrzgrupowe lub (ii) finansowania udostępnionego FL przez Bank.

Ponadto, jak wskazano powyżej, FL utrzymuje odnawialne linie kredytowe, które zapewniają finansowanie w lokalnych walutach. Dla podmiotów z Grupy, które nie mają dostępu do takich kredytów (w tym między innymi dla Polskich Spółek), FL zorganizowała PLN Cash Pool z kredytem w rachunku bieżącym dostępnym w Banku. W przypadku istotnych potrzeb finansowych nieujętych w prognozie FL, Polskie Spółki mogą wykorzystać środki w ramach limitu kredytu w rachunku bieżącym. Kredyt w rachunku bieżącym jest powiązany z Rachunkiem FL, a wszelkie powiązane opłaty i odsetki za korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym będą pokrywane przez FL. Na tym etapie nie zaciągnięto jednak finansowania z kredytu w rachunku bieżącym. FL utrzymuje wystarczającą ilość środków pieniężnych dla zapewnienia płynności Grupy, która jest dodatkowo zabezpieczona skutecznymi politykami ograniczania ryzyka kredytowego (np. prognozami przepływów pieniężnych). Funkcje i ryzyka FL zostały przedstawione powyżej w sekcji „Finansowanie wewnętrzne w Grupie”.

Innymi słowy, Zaliczki FL, czyli finansowanie otrzymywane przez Polskie Spółki z saldem ujemnym, są efektywnie finansowane:

-ze środków przekazanych do PLN Cash Pool przez pozostałe Polskie Spółki w formie Zaliczek Uczestników – do wysokości całkowitego salda Zaliczek Uczestników;

-w przypadku gdy całkowite saldo Zaliczek Uczestników jest niższe niż całkowite saldo Zaliczek FL – FL zasila Rachunek FL: (i) z nadwyżki środków pieniężnych pochodzących z działalności finansowej FL lub (ii) ze środków udostępnionych FL przez Bank w ramach kredytu w rachunku bieżącym.

Zaliczki podlegają oprocentowaniu ustalanemu przez FL w oparciu o miesięczną stopę referencyjną i marżę rynkową, w szczególności:

-finansowanie otrzymywane przez Polskie Spółki od FL (Zaliczki FL) oprocentowane jest obecnie według stopy zmiennej opartej o stopę referencyjną 1M WIBOR powiększoną o 15 punktów bazowych;

-środki zdeponowane przez Polskie Spółki w FL (Zaliczki Uczestników) w ramach PLN Cash Pool oprocentowane są według stopy zmiennej opartej o stopę referencyjną WIBOR 1M pomniejszoną o 5 punktów bazowych;

-odsetki od Zaliczek naliczane są na bazie miesięcznej i w przypadku braku spłaty są kapitalizowane na koniec każdego miesiąca.

W ramach PLN Cash Pool odsetki płatne są: (i) na rzecz Polskich Spółek przez FL (od Zaliczek Uczestników) lub (ii) przez Polskie Spółki na rzecz FL (od Zaliczek FL) w następujący sposób:

-każdy Uczestnik może być okresowo (w okresach miesięcznych) zobowiązany do zapłaty na rzecz FL odsetek od Zaliczek FL – tj. z tytułu finansowania uzyskanego w systemie PLN Cash Pool w przypadku, gdy posiadał ujemne saldo w systemie PLN Cash Pool (tj. działał jako dłużnik); odsetki należne od Zaliczek FL udzielonych Polskim Spółkom przez FL podlegają miesięcznej kapitalizacji;

-każdy Uczestnik może być także uprawniony okresowo (w okresach miesięcznych) do otrzymania odsetek od Zaliczki Uczestnika – należnych mu od finansowania udzielonego na rzecz FL w ramach systemu PLN Cash Pool, w przypadku gdy posiadał dodatnie saldo w systemie PLN Cash Pool (tj. występował w roli wierzyciela); odsetki należne od Zaliczek Uczestnika udzielonych FL przez Spółki Polskie podlegają miesięcznej kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę naturę cash-poolingu odsetki naliczone od ujemnych sald Polskich Spółek będących dłużnikami (tj. odsetki od Zaliczek FL) w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) są efektywnie kompensowane przez odsetki naliczone od dodatnich sald pozostałych Polskich Spółek będących wierzycielami (tj. odsetki od Zaliczek Uczestników) do wysokości odsetek od dodatnich sald Polskich Spółek (Zaliczki Uczestników) w danym okresie rozliczeniowym.

Tylko odsetki od Zaliczek, które nie są efektywnie kompensowane w ramach PLN Cash Pool w sposób wskazany powyżej, są efektywnie płacone lub otrzymywane przez FL. Takie odsetki efektywnie otrzymane przez FL wynikają ze środków wniesionych przez FL do PLN Cash Pool oraz marży uzyskanej przez FL (różnica pomiędzy oprocentowaniem Zaliczek FL i Zaliczek Uczestników). Odsetki efektywnie otrzymane przez FL są równe nadwyżce:

1)odsetek należnych od Polskich Spółek od Zaliczek FL w okresie rozliczeniowym (miesiącu) ponad

2)odsetki należne Polskim Spółkom od Zaliczek Uczestników w okresie rozliczeniowym (miesiącu).

Taka nadwyżka odsetek naliczonych od ujemnych sald Polskich Spółek nad odsetkami naliczonymi od dodatnich sald Polskich Spółek jest efektywnie uzyskiwana przez FL, która otrzymuje taką nadwyżkę odsetek na własny użytek, może samodzielnie decydować o ich wykorzystaniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tych odsetek lub ich części. W odniesieniu do nadwyżki odsetek FL nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem ani innym podmiotem zobowiązanym do przeniesienia całości lub części należności na inny podmiot.

Szacunkowa wartość odsetek (wraz z kapitalizacją) efektywnie uzyskanych przez FL w ciągu roku kalendarzowego od danej Polskiej Spółki w ramach PLN Cash Pool nie powinna przekroczyć limitu 2 000 000 zł, o którym mowa w art. 26 ust. 1 i 2e ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polskie Spółki posiadają i będą posiadać w przyszłości ważny certyfikat rezydencji podatkowej FL potwierdzający miejsce rezydencji podatkowej FL w Irlandii; na moment wypłaty odsetek należnych FL w kolejnych latach, Polskie Spółki będą każdorazowo uzyskiwać certyfikat rezydencji podatkowej FL aktualny na moment płatności; w konsekwencji Polskie Spółki przyjmują, że warunek posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej FL w rozumieniu ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie każdorazowo spełniony.

W piśmie uzupełniającym z 24 listopada 2023 r. wyjaśnili Państwo rozbieżności w nazewnictwie Zainteresowanych niebędących stroną postępowania oraz podali pełne dane spółki zagranicznej uczestniczącej w cash poolingu.

Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy Polska Spółka, jako podatnik, jest zobowiązana do zapłaty 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu Zaliczek FL otrzymywanych w ramach PLN Cash Pool?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

W Państwa opinii, Polska Spółka, jako podatnik, nie jest zobowiązana do zapłaty 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu Zaliczek FL otrzymywanych w ramach PLN Cash Pool, ponieważ Zaliczki FL nie stanowią pożyczek ani depozytów nieprawidłowych w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

-umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

-umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

-umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

-umowy dożywocia,

-umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

-ustanowienie hipoteki,

-ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

-umowy depozytu nieprawidłowego,

-umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1 (tj. objętych powyższym wyliczeniem), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4).

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa więc zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że jeżeli określona czynność cywilnoprawna nie jest jedną z czynności wymienionych w przytaczanym wyżej przepisie, nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu jej dokonania.

Należy zauważyć, że zawarcie umowy dotyczącej kompleksowej automatycznej centralizacji środków pieniężnych typu cash pooling nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cash poolingu jest na gruncie prawa polskiego umową nienazwaną. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, ani przepisy innych ustaw nie odnoszą się wprost do tego typu umowy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i lit. j) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem opodatkowania są co prawda umowy pożyczki i umowy

depozytu nieprawidłowego. Umowa automatycznej centralizacji środków pieniężnych typu cash pooling nie może być jednak uznana za umowę pożyczki lub umowę depozytu nieprawidłowego.

Cash pooling – odmiennie od pożyczki czy depozytu nieprawidłowego – polega na koncentrowaniu środków z rachunków poszczególnych uczestników i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przy wykorzystaniu efektu skali. Działanie tego mechanizmu nakierowane jest na podniesienie efektywności działań uczestników dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sumy dziennych sald (dodatnich i ujemnych) na rachunkach bankowych każdego z nich. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne, niż indywidualne inwestowanie nadwyżek i ponoszenie kosztów finansowania przez poszczególnych uczestników. Tym samym wszelkie czynności dokonywane w ramach ww. umowy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zajęli zatem Państwo stanowisko, zgodnie z którym:

-Umowa Cash-Pooling (zawierana w ramach systemu PLN Cash Pool) nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

-transfery pieniężne dokonywane w ramach PLN Cash Pool nie wypełniają cech pożyczki lub depozytu nieprawidłowego,

-dokonywanie wszelkich czynności przewidzianych w ramach PLN Cash Pool nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo na interpretacje indywidualne, które – Państwa zdaniem – potwierdzają Państwo stanowisko.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona),

d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona),

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy stwierdzić, że umowa cash poolingu pozostaje umową nienazwaną. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) – w księdze trzeciej zobowiązania – nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy.

Umowa cash poolingu jest najbardziej zbliżona swą konstrukcją do umowy pożyczki wymienionej w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże nie jest taką umową, bowiem w myśl art. 720 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja umowy cash poolingu, jako sposobu zarządzania płynnością finansową uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion.

Cash pooling polega na umożliwieniu lepszej gospodarki finansowej grupy kapitałowej. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków podmiotów należących do danej grupy nadwyżkami innych podmiotów należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków. W przypadku cash poolingu mamy do czynienia z trzema przynajmniej podmiotami, a mianowicie: podmiotem posiadającym wolne środki finansowe, podmiotem posiadającym niedobór tych środków oraz podmiotem występującym w roli pośrednika działającego we własnym imieniu.

Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Uczestnik cash poolingu posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tak samo uczestnik, który posiada niedobory nie wie, środkami którego podmiotu zostaną one zniwelowane. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest – co do zasady – rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu lub też rachunek któregoś z uczestników, który posiada saldo dodatnie.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja cash poolingu, jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestników niewątpliwie zawiera w sobie pewne elementy kredytowania jednych podmiotów przez drugie. Nie sposób jednak uznać, że wyczerpuje ona wszystkie elementy przedmiotowo istotne dla umowy pożyczki.

Czynności tego typu nie można wobec tego uznać jako umowy pożyczki.

Umowa cash poolingu jest też zbliżona swą konstrukcją do umowy depozytu nieprawidłowego. Nie stanowi jednakże umowy depozytu nieprawidłowego, gdyż nie spełnia jego warunków. Zgodnie z art. 845 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a czynności tego typu nie można zakwalifikować, jako umowy pożyczki czy też innej czynności tym katalogiem objętej, to tym samym – z powyższych przyczyn – czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu dotyczące zarządzania wspólną płynnością finansową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem nie są Państwo zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przedstawionego we wniosku PLN Cash Pool.

Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z zakresem pytania przedmiotem niniejszej interpretacji jest „Umowa Cash Pooling” wyłącznie w zakresie wzajemnych rozliczeń finansowych dokonywanych w ramach PLN Cash Pool. Przedmiotem interpretacji nie było udzielanie standardowych pożyczek, o jakich mowa we wniosku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostały/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00