Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.409.2023.2.BR

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w działce wchodzącej w skład Wspólnoty Gruntowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 października 2023 r. (wpływ 23 października 2023 r.). Natomiast pismem z 24 października 2023 r. (wpływ 30 października 2023 r.) wyjaśnił Pan przedmiot wniosku. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest osobą fizyczną uprawnioną do udziału we Wspólnocie Gruntowej Wsi (…), stosownie do art. 6 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 ze zm.).

Wspólnotą Gruntową zarządza tzw. „spółka pastwiskowa” utworzona w oparciu o przepisy ww. ustawy. Decyzją z (…) 2022 r. Starosta (…) zatwierdził statut spółki pastwiskowej dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi (…) uchwalony uchwałą nr (…) ogólnego zebrania członków Spółki dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi (…) (…) 2022 r.

Spółka pastwiskowa sprawuje zarząd nad Wspólnotą Gruntową i nad właściwym zagospodarowaniem gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty.

Spółka pastwiskowa posiada, zgodnie z art. 15 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, osobowość prawną. W skład nieruchomości należących do Wspólnoty Gruntowej należą nieruchomości rolne.

Na wniosek spółki pastwiskowej Wójt Gminy (…) decyzją z (…) 2023 r. zatwierdził projekt podziału nieruchomości oznaczonej jako działka nr A o powierzchni (…) ha. Działka ta zgodnie z ww. decyzją dzieli się na nowe działki:

1)nr B o pow. (…) ha;

2)nr C o pow. (…) ha;

3)nr D o pow. (…) ha;

4)nr E o pow. (…) ha;

5)nr F o pow. (…) ha;

6)nr G o pow. (…) ha.

Dla obszaru objętego podziałem brak jest aktualnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podział został dokonany ostateczną decyzją Wójta Gminy (…) z (…) 2022 r. wydaną w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie pięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Dla ww. działek (…) 2022 r. wydana została decyzja o warunkach zabudowy.

Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów właścicielem działek jest Wspólnota Gruntowa Wsi (…), w której poszczególne udziały posiadają jej członkowie (w tym Wnioskodawca), będący równocześnie członkami spółki pastwiskowej. Wspólnota Gruntowa Wsi (…) nie nabywała żadnych nieruchomości – dysponuje jedynie tymi, które istnieją jeszcze od lat 60-tych ubiegłego stulecia. W szczególności działka nr A stanowi własność Wspólnoty od początku jej powstania, tj. od lat 60-tych ubiegłego stulecia.

Spółka pastwiskowa planuje sprzedaż działek powstałych po podziale wskazanych powyżej pod nr 1-5.

W piśmie z 19 października 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odp. Tak, ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.W jaki sposób Wspólnota Gruntowa weszła w posiadanie nieruchomości, tj. działki nr A?

Odp. Wspólnota Gruntowa weszła w posiadanie nieruchomości (…) 1964 r. na podstawie uchwały (…). (…) 1964 r. zatwierdzono wykaz udziałów poszczególnych członków Wspólnoty Gruntowej.

3.Daty nabycia przez Pana udziału w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej, tj. działki nr A?

Odp. Za datę nabycia udziałów we Wspólnocie Gruntowej należy uznać (…) 1989 r., w tym dniu stał się Pan właścicielem gospodarstwa rolnego.

4.Sposobu nabycia przez Pana udziału w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej, tj. działki nr A (np. na podstawie umowy sprzedaży, darowizny, spadku)?

Odp. (…) 1989 r. w drodze aktu notarialnego nabył Pan gospodarstwo rolne w drodze darowizny od Pani (L) i (Z) (Pana babci i matki). Formalnie do spółki pastwiskowej przystąpił Pan w (…) 2011 r.

5.Jeżeli udział w nieruchomości Wspólnoty nabył Pan na podstawie spadku, to należy wskazać datę nabycia i sposób nabycia udziału w tej nieruchomości przez Pana spadkodawcę?

Odp. Jak wskazano w pkt 4 powyżej nabył Pan gospodarstwo rolne na podstawie umowy zawartej z (L) oraz (Z). (L) oraz (Z) nabyły własność gospodarstwa rolnego od (I) (Pana dziadka) w drodze spadku. (I) przystąpił do Wspólnoty Gruntowej z datą jej powstania.

6.W jaki sposób nieruchomość opisana we wniosku (działka nr A) była wykorzystywana od momentu wejścia jej w posiadanie Wspólnoty Gruntowej do chwili sprzedaży?

Odp. Działka była użytkowana jako pastwisko, z którego korzystali wszyscy udziałowcy Wspólnoty Gruntowej, a po likwidacji hodowli krów była użytkowana jako użytki rolne i tak jest nadal.

7.Z czyjej inicjatywy nastąpił podział nieruchomości, tj. działki nr A? Należy wskazać również w jakim celu nastąpił podział tej nieruchomości.

Odp. Podział nieruchomości nastąpił na wniosek członków spółki pastwiskowej i został przegłosowany większością głosów a środki które Spółka otrzyma ze sprzedaży zostaną zainwestowane w budowę drogi wewnętrznej.

8.Czy środki pieniężne ze sprzedaży działki nr B będą wypłacone poszczególnym członkom proporcjonalnie do ich udziałów posiadanych we Wspólnocie Gruntowej?

Odp. Ewentualne nadwyżki zostaną rozdzielone wśród udziałowców zgodnie z udziałami.

9.Kto będzie stroną umowy sprzedaży, czy będą to poszczególni udziałowcy czy też Wspólnota Gruntowa?

Odp. Stroną sprzedaży będzie spółka pastwiskowa reprezentowana przez dwóch członków Zarządu.

10.Jakie okoliczności wpłynęły na decyzję Wspólnoty Gruntowej o sprzedaży działki nr B?

Odp. Jak już wskazano powyżej spółka pastwiskowa planuje wykonanie drogi, która połączy dwie drogi – (…).

11.Czy w przeszłości Wspólnota Gruntowa dokonywała sprzedaży innych nieruchomości niż wskazana we wniosku? Jeśli tak – proszę wskazać: jakie to były nieruchomości, ile ich było, kiedy Wspólnota Gruntowa je sprzedała.

Odp. W przeszłości spółka pastwiskowa sprzedawała grunty rolne okolicznym rolnikom w celu powiększenia ich gospodarstw rolnych lub ułatwienia dojazdu do posiadanych gruntów oraz przekazywała nieodpłatnie grunty na rzecz Gminy (…) oraz pod budowę dróg gminnych i pod budowę obiektów użyteczności publicznej oraz terenów rekreacyjnych. Aktów sprzedaży i darowizn było tak dużo, że wskazanie ich wszystkich przekracza Pana możliwości. Spółka pastwiskowa w dużej mierze sprzedawała nieruchomości bowiem nie była w stanie ponieść zobowiązań podatkowych związanych z tymi nieruchomościami, sprzedaż zapewniła dochód pozwalający uregulować zobowiązania.

12.Czy przed sprzedażą działki B Wspólnota Gruntowa podjęła/podejmie jakiekolwiek aktywne działania marketingowe w zakresie sprzedaży nieruchomości, które wykraczają poza zwykłe formy ogłoszenia o jej sprzedaży (np. działania reklamowe)?

Odp. Spółka pastwiskowa ani jej poszczególni członkowie (czy też członkowie Wspólnoty Gruntowej) nie podejmowała nigdy żadnych działań marketingowych.

13.Czy i kto prowadził lub prowadzi działania, które mają uatrakcyjnić nieruchomość (działkę) dla celów sprzedaży lub podnieść jej wartość? W szczególności, czy:

·ogrodzono nieruchomość,

·wydzielono drogę wewnętrzną,

·uzbrojono nieruchomość (działkę),

·podjęto działania w celu jej uzbrojenia,

·wydzieliła nieruchomość (działkę)?

Kiedy prowadzone były te działania?

Odp. Zarząd spółki pastwiskowej zlecił wydzielenie działki B uprawnionemu geodecie i (…) 2023 r. dokonano wydzielenia działki, nie prowadzono żadnych innych działań na wymienionej działce, w szczególności działka nie jest ogrodzona, nie wydzielono drogi wewnętrznej, nie uzbrojono działki, nie podjęto działań w celu jej uzbrojenia.

14.Czy dla nieruchomości (działki nr B) jest wydane pozwolenie na budowę albo pozwolenie takie będzie wydane do momentu planowanej sprzedaży? Jeśli tak, to kto wystąpił albo wystąpi o to pozwolenie?

Odp. Dla działki nie jest wydane pozwolenie na budowę i nie będzie wydane do momentu sprzedaży, na dzień sporządzenia odpowiedzi nie ma warunków zabudowy i chętnego do zakupu.

Pytanie

Czy przychód z tytułu sprzedaży działki nr B o pow. (…) ha nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zbycie po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie)?

Pana stanowisko w sprawie

W przypadku zbycia przez spółkę pastwiskową gruntów (nieruchomości) stanowiących własność Wspólnoty Gruntowej, każdy członek, jako uprawniony do udziału we Wspólnocie Gruntowej, uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Spółkę Wspólnoty Gruntowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jego odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę pastwiskową nie będą stanowiły dla członków Wspólnoty Gruntowej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez Wspólnotę Gruntową.

Zatem na członku Wspólnoty nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródła przychodów wymienia natomiast:

Odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Użyty w ww. przepisie termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że jest Pan osobą fizyczną uprawnioną do udziału we Wspólnocie Gruntowej Wsi (…). Wspólnotą Gruntową zarządza tzw. „spółka pastwiskowa”. Spółka pastwiskowa sprawuje zarząd nad wspólnotą gruntową i nad właściwym zagospodarowaniem gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty. W skład nieruchomości należących do Wspólnoty Gruntowej należą nieruchomości rolne. Wspólnota Gruntowa Wsi (…) nie nabywała żadnych nieruchomości – dysponuje jedynie tymi, które istnieją jeszcze od lat 60-tych ubiegłego stulecia. W szczególności działka nr A stanowi własność Wspólnoty od początku jej powstania, tj. od lat 60-tych ubiegłego stulecia – Wspólnota Gruntowa weszła w posiadanie nieruchomości, tj. działki nr A (…) 1964 r. na podstawie uchwały (…). (…) 1964 r. zatwierdzono wykaz udziałów poszczególnych członków Wspólnoty Gruntowej. Na wniosek spółki pastwiskowej Wójt Gminy (…) decyzją z (…) 2023 r. zatwierdził projekt podziału nieruchomości oznaczonej jako działka nr A o powierzchni (…) ha. Działka ta zgodnie z ww. decyzją dzieli się na nowe działki: nr B o pow. (…) ha; nr C o pow. (…) ha; nr D o pow. (…) ha; nr E o pow. (…) ha;  nr F o pow. (…) ha; nr G o pow. (…) ha. Dla ww. działek (…) 2022 r. wydana została decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów właścicielem działek jest Wspólnota Gruntowa Wsi (…), w której poszczególne udziały posiadają jej członkowie (w tym Pan), będący równocześnie członkami spółki pastwiskowej. Spółka pastwiskowa planuje sprzedaż działek powstałych po podziale. Za datę nabycia przez Pana udziałów we Wspólnocie Gruntowej należy uznać (…) 1989 r., w tym dniu stał się Pan właścicielem gospodarstwa rolnego, tj. udziału w działce A. (…) 1989 r. w drodze aktu notarialnego nabył Pan gospodarstwo rolne (udziału w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej, tj. działki nr A ) w drodze darowizny od Pana babci i matki. Formalnie do Spółki Pastwiskowej przystąpił Pan w (…) 2011 r.

Należy wskazać, że Wspólnoty gruntowe to podmioty o swoistym statusie prawnym opartym na uregulowaniach zawartych w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 140).

Z art. 1 ust. 1 tej ustawy wynika, że:

1.Wspólnotami gruntowymi podlegającymi zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w ustawie są nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne:

1) nadane w wyniku uwłaszczenia włościan i mieszczan-rolników na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania ogółowi, pewnej grupie lub niektórym mieszkańcom jednej albo kilku wsi;

2) wydzielone tytułem wynagrodzenia za zniesione służebności, wynikające z urządzenia ziemskiego włościan i mieszczan-rolników, na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania gminie, miejscowości albo ogółowi uprawnionych do wykonywania służebności;

3) powstałe w wyniku podziału pomiędzy zespoły mieszkańców poszczególnych wsi gruntów, które nadane zostały przy uwłaszczeniu włościan i mieszczan-rolników mieszkańcom kilku wsi na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania;

4) użytkowane wspólnie przez mieszkańców dawnych okolic i zaścianków oraz należące do wspólnot urbarialnych i spółek szałaśniczych;

5) otrzymane przez grupę mieszkańców jednej lub kilku wsi na wspólną własność i do wspólnego użytkowania w drodze przywilejów i darowizn bądź nabyte w takim celu;

6) zapisane w księgach wieczystych (gruntowych) jako własność gminy (gromady), jeżeli w księgach tych istnieje wpis o uprawnieniu określonych grup mieszkańców gminy (gromady) do wieczystego użytkowania i pobierania pożytków z tych nieruchomości;

7) stanowiące dobro gromadzkie (gminne) będące we wspólnym użytkowaniu na terenach (...)

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy:

Udziały poszczególnych uprawnionych we wspólnocie gruntowej określa się w idealnych (ułamkowych) częściach.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 omawianej ustawy:

Osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty.

Uprawnienie do udziału we wspólnocie gruntowej polega na korzystaniu z nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólnoty zgodnie z jej przeznaczeniem, np. przez wypasanie bydła, pobieranie pożytków naturalnych, udział w dochodach przez podział pożytków z użytków rolnych, czyli przez udział w zagospodarowaniu wspólnoty gruntowej.

Członkowie wspólnoty nie posiadają wszystkich praw wynikających z przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących współwłasności rzeczy, gdyż jest to współwłasność szczególnego rodzaju i rządząca się przepisami ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Udziały uprawnionych we wspólnocie i w korzyściach wynikających z zagospodarowania wspólnoty są określone w idealnych (ułamkowych) częściach w sposób wymieniony w art. 9 ustawy o wspólnotach gruntowych.

Jak wynika z art. 27 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych:

1.Udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i tylko na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty.

2.Zbycie udziału we wspólnocie gruntowej wymaga formy aktu notarialnego.

W przypadku wspólnot gruntowych mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem współwłasności – do którego, ze względu na regulację zawartą w ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, nie znajdują zastosowania przepisy o współwłasności z Kodeksu cywilnego.

Oznacza to, że wspólnota gruntowa, zbywając grunty wchodzące w jej skład, nie działa na własny rachunek, ale na rachunek swoich członków, występując jako ich reprezentant z mocy ustawy – nie zbywa gruntów własnych, ale grunty, których właścicielami są członkowie, jako uprawnieni do udziału we wspólnocie, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

W konsekwencji, w przypadku zbycia przez Wspólnotę gruntów wchodzących w jej skład, każdy członek, jako uprawniony do udziału we Wspólnocie Gruntowej, uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zbycie to zostanie dokonane w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jego odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Stosownie do art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można więc, np. w drodze zakupu, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, spadku), a w przypadku zaś ograniczonych praw rzeczowych również zawierając umowę o ustanowieniu tego prawa.

Z informacji przedstawionych we wniosku i jego uzupełnienia wynika, że jako właściciel udziału w gospodarstwie rolnym (nabytym w 1989 r. w drodze darowizny od babci i matki) jest Pan członkiem Wspólnoty Gruntowej. Formalnie do spółki pastwiskowej przystąpił Pan w (…) 2011 r. Wspólnotą Gruntową zarządza spółka pastwiskowa, utworzona w oparciu o przepisy ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów właścicielem działek jest Wspólnota Gruntowa Wsi (…), w której poszczególne udziały posiadają jej członkowie (w tym Pan), będący równocześnie członkami spółki pastwiskowej. Spółka pastwiskowa planuje sprzedaż działek powstałych po podziale.

Powyższe powoduje, że termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął, a to oznacza, że obowiązek podatkowy po Pana stronie z tytułu zbycia przez Spółkę pastwiskową działki wskazanej w opisie nie powstanie.

Reasumując – odpłatne zbycie udziału w działce nr B o pow. (…) ha, która wchodzi w skład Wspólnoty Gruntowej, nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie. Zatem nie będzie ciążył na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

2.Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

3.Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00