Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.609.2023.3.ID

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 i PKWiU 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 28 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 i PKWiU 62.02.30.0. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 12 października 2023 r. (wpływ 12 października 2023 r.), z 12 listopada 2023 r. (wpływ 12 listopada 2023 r.) i z 16 listopada 2023 r. (wpływ 16 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną, prowadzącą od 4 stycznia 2021 r. działalność gospodarczą pod firmą (…), posiadającą NIP (…) i numer REGON (…). Prowadzi Pani działalność gospodarczą zarejestrowaną pod adresem (…). Może Pani wykonywać pracę w miejscu oraz czasie przez siebie wybranym i kieruje swoimi pracami w niezależny sposób. Z uwagi na fakt, że zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega Pani obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. (Dz. U. 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.).

Formą opodatkowania przyjętą przez Panią jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi w zakresie IT na rzecz osoby prawnej - spółki (…). Podmiot, z którym pozostajePani związana umową świadczy usługi informatyczne na rzecz klientów spółki.

Wykonuje Pani swoje zadania na rzecz ww. spółki obecnie na podstawie umowy współpracy z 1 kwietnia 2023 r., zawartej na czas nieokreślony. Poprzednie umowy, określające tożsamy zakres czynności strony zawierały 8 grudnia 2021 r. na czas określony od 3 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r. oraz 1 kwietnia 2022 r. na czas określony od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Od początku współpracy, a więc od 3 stycznia 2022 r. świadczy Pani w ramach umowy usługi w zakresie IT, przez które należy rozumieć usługi rozwijania systemów operacyjnych poprzez wspieranie zespołu grafików, deweloperów, a także interesariuszy w: utrzymywaniu stałej komunikacji między wszystkimi grupami; organizowaniu pracy zespołu; zbieraniu wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych aplikacji; badaniu rynku; tworzeniu planów, wizji, strategii dotyczących produktu; nadzorowaniu budżetu; tworzeniu dokumentacji dotyczącej działania poszczególnych systemów; nadzorowaniu postępów prac; prowadzeniu spotkań w metodyce zwinnej (Agile-Scrum); rozwiązywaniu konfliktów w zespole; zbieraniu informacji na temat opóźnień prac, ryzyk i zmian w wymaganiach; kontaktowaniu się z klientem w celu akceptacji, bądź zmian w wymaganiach oraz utrzymywaniu relacji biznesowych.

Zarządza Pani projektami różnych branży (m.in. ...), przewodząc zespołami składającymi się z grafików i projektantów stron oraz aplikacji, programistów, testerów oraz autorów treści marketingowych. Odpowiada za jakość produktu i satysfakcję klientów oraz użytkowników.

Przedmiotem projektów jest wytworzenie produktu w postaci projektu graficznego, systemu lub strony internetowej, a następnie ich testowanie i utrzymanie działania; a także osiągnięcie celów biznesowych, np. zwiększenie efektywności operacyjnej (skrócenie czasu realizacji zamówień), zdobycie udziału w rynku, poprawa lojalności klientów (wzrost retencji), ekspansja na nowe rynki.

W ramach swoich usług nie zajmuje się Pani technicznym aspektem tworzenia produktu, nie zajmuje się programowaniem, ani testowaniem samego kodu. Ponadto, zajmuje się Pani tworzeniem dokumentacji biznesowej (związanej z badaniami rynku oraz działaniem samej aplikacji, np. instrukcja obsługi dla użytkowników), dokumentuje procesy obowiązujące wewnątrz i na zewnątrz zespołu oraz tworzy raporty i analizy związane z wynikami prac, opóźnieniami, ryzykiem w projekcie i poziomem jakości produktu.

Nie zajmuje się Pani dokumentacją sekcji związanej z tworzeniem kodu oraz programowaniem. Do Pani zadań należy także gromadzenie wymagań biznesowych w formie dokumentu tekstowego i przenoszeniu ich do systemu zarządzania projektem w postaci pojedynczych mniejszych zadań, które kolejno przypisywane są do członków zespołu. Następnie nadzoruje Pani postęp ich implementacji, za którą odpowiadają deweloperzy i testerzy. Odpowiada Pani też za zmianę statusu zadań; komunikowanie postępu prac, problemów i zastosowanych rozwiązań klientom oraz interesariuszom. Do pozostałych Pani zadań należą też inne zadania zlecone przez przełożonego, w tym prowadzenie szkoleń z zakresu metodyki zarządzania, przygotowywanie raportów czasu pracy zespołów oraz przygotowywanie raportu budżetowego za wykonywaną pracę zespołu.

Zakres Pani odpowiedzialności z tytułu świadczonych usług sprowadza się do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji poufnych, jakie uzyska w związku z wykonywaniem umowy na rzecz spółki, w szczególności informacji udostępnionych przez pracowników, współpracowników, lub klientów spółki (naruszenie obowiązku obarczone jest karą umowną), szczególnie w zakresie informacji dotyczące tajemnic handlowych, umiejętności i kwalifikacji pracowników, współpracowników zleceniobiorców i wykonawców, kosztów prowadzonej działalności, cen, informacji uzyskanych od pracowników lub współpracowników zleceniodawcy, informacji o fakcie współpracy zleceniodawcy z kontrahentami.

Powyżej przedstawione usługi świadczone przez Panią mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.Z. Z tytułu świadczonych usług wystawia Pani faktury VAT, gdzie świadczone na rzecz zleceniodawcy usługi określa zbiorczo jako „usługi informatyczne, zarządzanie projektem”, opatrując je kodem PKD: 62.02.Z. Jako przeważającą działalność gospodarczą, zgodnie z klasyfikacją PKD zadeklarowała Pani działalność doradczą w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z).

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że wniosek dotyczy lat 2022 i 2023. Dla celów działalności gospodarczej prowadzi Pani ewidencję przychodów. Złożyła Pani wniosek o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w terminie.

Symbole PKWiU dla świadczonych przez Panią usług to 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0.

Czynności wykonywane w ramach usług świadczonych, a objętych symbolem 62.01.12.0 to usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, nieobejmujące kodowania.

Czynności wykonywane w ramach świadczonych usług obejmują także częściowo usługi sklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.02.30.0: testowanie użytkowania aplikacji, rozwiązywanie problemów technicznych klienta (związane z działaniem lub brakiem działania konkretnych części aplikacji; zmianą celów biznesowych i dostosowaniem do tego aplikacji; błędnym zrozumieniem, w jaki sposób dana funkcjonalność ma działać, bądź błędnym zaimplementowaniu jej przez zespół programistów ). Są to również usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania (opisy w sklepach mobilnych, pomoc w nakierowaniu, która wersja jest poprawna i doradztwo dla klienta, jak rozwiązać problem związany z wersjonowaniem). Zajmuje się Pani także (choć rzadko) udzielaniem pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, świadcząc usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli. Efektem czynności podejmowanych przez Panią w ramach świadczonych usług jest: niewadliwy produkt, produkt zgodny z oczekiwaniami klienta, produkt dostarczany przyrostowo/incrementalnie.

Pełni Pani funkcję managera, dba by wymagania były zrozumiane i zebrane w taki sposób, żeby odpowiadały temu, czego ostatecznie chciałby klient, użytkownik i interesariusze oraz aby produkt miał wysoką jakość.

Do wykonywanej przez Panią działalności nie miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia Pani warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie uzyskuje (uzyska) Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Nie uzyskuje (uzyska) Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Przy świadczeniu usług ewidencjonuje Pani czas i ma możliwość określenia przychodów z każdego rodzaju działalności. Wystawia Pani obecnie jedną zbiorczą fakturę VAT za świadczone usługi, przy czym ma możliwość wskazania w fakturze VAT więcej pozycji (dla każdego typu usług osobno) lub wystawienia kilku oddzielnych faktur za świadczone usługi.

Nie osiąga Pani przychodów ze świadczenia usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym.

Nie była Pani wspólnikiem, ani członkiem zarządu kontrahenta, z którym związana jest umową o świadczenie usług i nie pełniła Pani innych funkcji dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem kontrahenta. Nie osiąga Pani przychodów z innych źródeł.

Doprecyzowując opis sprawy wskazała Pani, że w odniesieniu do PKWiU 62.01.12.0 wykonuje Pani usługi w zakresie obowiązków .... Usługi wykonywane przez Panią zaliczają się do usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla aplikacji internetowych. Polegają one na zebraniu od klienta wytycznych i wymagań, wykonywaniu dokumentacji zawierającej projekty aplikacji internetowych, dobór systemów komputerowych dla wymagań, kosztorys; planowaniu wdrożenia oraz wykonaniu dokumentacji powykonawczej. Dotyczy to aplikacji i systemów już istniejących oraz tych, które zostaną wykonane . Nie dotyczą one na żadnym etapie wykonywania usługi programowania.

Codzienne Pani obowiązki to w szczególności:

·analiza funkcjonalności systemów informatycznych;

·zbieranie wymagań i zarządzanie projektami;

·proponowanie rozwiązań i szacowanie wymaganych zasobów;

·przygotowywanie specyfikacji technicznej;

·zbieranie informacji o potrzebach użytkownika i działaniu produktu;

·nadzorowanie wdrażanych rozwiązań;

·testowanie zaprojektowanych rozwiązań;

·wykonywanie testów bezpieczeństwa, audytów i kontroli powdrożeniowej systemów informatycznych;

·udział w tworzeniu i rozwijaniu standardów bezpieczeństwa informatycznego oraz w przypadku stworzenia utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - przeniesienie na Zleceniodawcę praw autorskich;

·analiza dokumentacji systemowej pod kątem zgodności z dobrymi praktykami bezpieczeństwa teleinformatycznego;

·wspólnie z innymi członkami zespołu zleceniodawcy - świadczenie usług związanych z rozwojem procesów związanych z bezpieczeństwem informacji.

Natomiast w zakresie PKWiU 62.02.30.0 wykonuje Pani dodatkowe obowiązki w ramach świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy, tj.:

·udziela pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu;

·świadczy usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania;

·udziela pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

Wszystkie ww. usługi są elementem złożonego świadczenia usług na rzecz spółki będącej Pani zleceniodawcą.

Pytanie

Czy przychód z działalności prowadzonej przez Panią, opisanej we wniosku, będzie kwalifikował się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości ustalonej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a więc w stawce 8,5%?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, prowadzona działalność w zakresie świadczonych usług może być objęta ryczałtem w wysokości 8,5%.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy;

·8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 12% podlegają m.in. usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2).

Prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi związane z szeroko pojętym zarządzaniem projektami w zakresie technologii informatycznych (PKWiU 62.02.Z).

Do wykonywanej przez Panią działalności nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponadto, świadczone usługi dotyczą projektowania i rozwoju produktów informatycznych i nie są związane z: doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

W przedstawionym we wniosku i jego uzupełnieniach opisie sprawy wskazała Pani, że świadczy usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU:

·62.01.12.0 – w ramach tego grupowania wykonuje Pani usługi w zakresie obowiązków Product .... Usługi wykonywane przez Panią zaliczają się do usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla aplikacji internetowych. Polegają one na zebraniu od klienta wytycznych i wymagań, wykonywaniu dokumentacji zawierającej projekty aplikacji internetowych, dobór systemów komputerowych dla wymagań, kosztorys; planowaniu wdrożenia oraz wykonaniu dokumentacji powykonawczej. Dotyczy to aplikacji i systemów już istniejących oraz tych, które zostaną wykonane . Nie dotyczą one na żadnym etapie wykonywania usługi programowania.

Codzienne Pani obowiązki to w szczególności:

-analiza funkcjonalności systemów informatycznych;

-zbieranie wymagań i zarządzanie projektami;

-proponowanie rozwiązań i szacowanie wymaganych zasobów;

-przygotowywanie specyfikacji technicznej;

-zbieranie informacji o potrzebach użytkownika i działaniu produktu;

-nadzorowanie wdrażanych rozwiązań;

-testowanie zaprojektowanych rozwiązań;

-wykonywanie testów bezpieczeństwa, audytów i kontroli powdrożeniowej systemów informatycznych;

-udział w tworzeniu i rozwijaniu standardów bezpieczeństwa informatycznego oraz w przypadku stworzenia utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - przeniesienie na Zleceniodawcę praw autorskich;

-analiza dokumentacji systemowej pod kątem zgodności z dobrymi praktykami bezpieczeństwa teleinformatycznego;

-wspólnie z innymi członkami zespołu zleceniodawcy - świadczenie usług związanych z rozwojem procesów związanych z bezpieczeństwem informacji;

·PKWiU 62.02.30.0 – w ramach tego grupowania wykonuje Pani dodatkowe obowiązki w ramach świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy, tj.:

-udziela pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu;

-świadczy usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania;

-udziela pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, co istotne, że wszystkie ww. usługi są elementem złożonego świadczenia usług na rzecz spółki będącej Pani Zleceniodawcą.

W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „klasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

·rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

·pisanie programów na zlecenie użytkownika,

·projektowanie stron internetowych.

Klasa ta nie obejmuje:

·publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,

·usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,

·usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.

W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje grupowanie PKWiU 61.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r. wskazują, że grupowanie to obejmuje:

·usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

·usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Grupowanie to nie obejmuje:

·usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.

Wskazać należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (np. tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych/gier komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Okoliczność, że w ramach swoich usług nie zajmuje się Pani technicznym aspektem tworzenia produktu, nie zajmuje się programowaniem, ani testowaniem samego kodu oraz wskazanie, że nie zajmuje się Pani dokumentacją sekcji związanej z tworzeniem kodu oraz programowaniem nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu czynności, które Pani wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Panią usługi (w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0) nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pani wskazała w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Za taką ich kwalifikacją przemawia chociażby fakt, że dotyczą one m.in.: analizy funkcjonalności systemów informatycznych, testowania zaprojektowanych rozwiązań, wykonywania testów bezpieczeństwa, audytów i kontroli powdrożeniowej systemów informatycznych, udziału w tworzeniu i rozwijaniu standardów bezpieczeństwa informatycznego oraz w przypadku stworzenia utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - przeniesieniu na Zleceniodawcę praw autorskich. Ponadto wspólnie z innymi członkami zespołu zleceniodawcy – do Pani obowiązków należy świadczenie usług związanych z rozwojem procesów związanych z bezpieczeństwem informacji.

Zatem świadczone przez Panią usługi objęte grupowaniem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem, a co za tym idzie podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odnosząc się natomiast do usług objętych grupowaniem PKWiU 62.02.30.0 stwierdzić należy, że wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, zawierają następującą charakterystykę: „klasa 62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.

Klasa ta nie obejmuje:

·usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (strona internetowa, baza danych, określona aplikacja, sieć itp.), sklasyfikowanych w 62.01.1,

·usług związanych z doradztwem w zakresie strategii przedsiębiorstw, takich jak: doradztwo dotyczące rozwoju strategii handlu elektronicznego, sklasyfikowanych w 70.22.11.0

W klasie tej znajdują się trzy kategorie, które obejmują:

·PKWiU 62.02.10.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego;

·PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego;

·PKWiU 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Grupowanie to obejmuje usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, tj.:

·udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu,

·usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania,

·udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego, włączając testowanie podstawowego oprogramowania oraz naprawę sprzętu informatycznego,

·udzielanie pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego klienta na nowe miejsce,

·udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie,

·udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa.

Grupowanie to nie obejmuje:

·usług odzyskiwania danych, sklasyfikowanych w 62.09.20.0.

Zatem usługi świadczone w ramach PKWiU 60.02.30.0 nie wchodzą w zakres usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania oraz w zakresie sprzętu komputerowego.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani jednak, że wszystkie ww. usługi są elementem złożonego świadczenia usług na rzecz spółki będącej Pani zleceniodawcą.

Z uwagi na fakt, że wykonywane przez Panią usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Zleceniodawcy, to uzyskiwany z tego tytułu przychód należy opodatkować 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pani stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Panią grupowania PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy, które nie były przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00