Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.371.2023.3.PRM

Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przeniesienia przez Fundatora na rzecz Fundacji rodzinnej Nieruchomości oraz prawa własności do Technologii.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania nieodpłatnego przeniesienia przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej:

  • lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot najmu, oraz części domu jednorodzinnego (znajdującego się na działce nr 1) wynajmowanego odpłatnie na cele gospodarcze jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe, (część pytania nr 1 wniosku)
  • części domu jednorodzinnego (znajdującego się na działce nr 1) niewynajmowanego jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe, (część pytania nr 1 wniosku)
  • Nieruchomości wchodzącej w skład majątku Działalności JDG Wnioskodawcy jako czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe, (pytanie nr 2 wniosku)
  • własności praw do Technologii jako czynność stanowiącą odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy i podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jest prawidłowe(pytanie nr 4 wniosku).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 28 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przeniesienia przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej Nieruchomości oraz prawa do Technologii. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 31 sierpnia 2023 r. (wpływ 4 września 2023 r.) oraz pismem z 18 września 2023 r. (wpływ 21 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. ze stałym miejscem wykonywania działalności gospodarczej (...) („Działalność JDG Wnioskodawcy”).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2022 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: „PIT” lub „ustawa PIT”) ma Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlega Pan w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm., dalej: „ustawa o fundacji”) planuje Pan założyć Fundację rodzinną. Zgodnie z ustawą o fundacji rodzinnej, działając w roli Fundatora Fundacji planuje Pan, poza wkładem pieniężnym, wnieść do majątku Fundacji (zbyć na rzecz Fundacji odpłatnie lub nieodpłatnie), następujące prawa:

1)nieruchomość lub nieruchomości gruntowe („Nieruchomość”),

2)własności niematerialne i prawne w postaci praw autorskich i własności intelektualnej do utworów stanowiących oprogramowanie wykorzystywane między innymi do monitorowania pojazdów i systemów personalnych, a także do komplementarnych praw niematerialnych będących utworami, know-how, wzorami użytkowymi, patentami, znakami towarowymi komplementarnymi do oprogramowania („Technologia”).

Następnie w ramach prowadzonej przez Fundację działalności gospodarczej, Fundacja planuje podjąć m.in. następujące czynności:

1)nabycie materiałów budowlanych, zakup usług budowlanych, itp. celem wybudowania domu na nieruchomości, który będzie w przyszłości przez Fundację wynajmowany,

2)udzielanie licencji na Technologię za wynagrodzeniem do podmiotów zewnętrznych.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy pismem z 31 sierpnia 2023 r.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana obejmuje przede wszystkim wytwarzanie i sprzedaż hardware oraz wytwarzanie i licencjonowanie oprogramowania oraz najem przestrzeni.

Fundacja Rodzinna została utworzona w czerwcu 2023 r.

Fundacja od dnia utworzenia zostanie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Technologie nabyte przez Fundację będą służyły wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie będą dotyczyły przypadków wymienionych w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Niektóre nieruchomości nabyte przez Fundację będą służyły wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie będą dotyczyły przypadków wymienionych w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, inne zaś mogą służyć do innych czynności.

Dom wybudowany przez Fundację będzie wynajmowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Umowy najmu ww. domu będą zawierane na cele mieszkaniowe najemców.

Planuje Pan wnieść do Fundacji następujące nieruchomości stanowiące Pana majątek prywatny:

  • Działka przy ul. A

a)Działka przy ul. (…) - 1.

b)Nabycie działki nie podlegało VAT, nie wystawiono faktury VAT.

c)Działka nie była nabyta z zamiarem wykorzystania w działalności gospodarczej.

d)Nie jest wynajmowana. Niewielka część budynku wzniesionego na działce jest przedmiotem umowy najmu odpłatnego.

e)Najem jest w celach gospodarczych.

f)Działka w przeszłości była wykorzystywana na różne cele. Obecnie nie jest wykorzystywana.

g)Na wyżej wymienionej działce został wybudowany przez Pana budynek.

h)Działka jest zabudowana domem jednorodzinnym. Nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania budynku. Budynki nie były wykorzystywane w całym okresie ich posiadania wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Wydatki poniesione na ulepszenie budynków, w stosunku, do których miał Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

  • Działka przy ul. B

a)Działka nr 2, 3, 4 oraz 5.

b)Nabycie nie podlegało VAT, nie wystawiono faktury VAT.

c)Działka była nabyta z zamiarem wykorzystania w działalności gospodarczej.

d)Część działki jest wynajmowana osobom trzecim odpłatnie. Na części działki jest wzniesiony budynek, który jest częściowo wynajmowany odpłatnie. Część działki nie jest wynajmowana i pozostałe niezabudowana.

e)Celem najmu działki jest przestrzeń parkingowa. Celem najmu części budynku jest działalność gospodarcza. Pozostała część budynku jest wykorzystywana gospodarczo. W budynku znajduje się również mieszkanie.

f)Działka w przeszłości była wykorzystywana na różne cele. Obecnie na części znajduje się budynek jak wyżej. Na części parking jak wyżej, a w pozostałym zakresie jest niezabudowana i nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

g)Na wyżej wymienionej działce został wybudowany przez Pana budynek.

h)Na części działek jest budynek usługowo-mieszkalny. Pozostała część jest niezabudowana jak wskazano powyżej. Przy budowie budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania budynku. Budynek nie był wykorzystywany przez cały okres jego posiadania wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Wydatki poniesione na ulepszenie budynku, w stosunku, do których miał Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

  • Lokal mieszkalny

a)Planuje Pan również wniesienie do Fundacji lokalu mieszkalnego przy ul. C. Lokal mieszkalny nabyty był do Pana majątku prywatnego od dewelopera. Nabycie nie podlegało VAT, nie wystawiono faktury VAT. Mieszkanie nie było nabyte z zamiarem wykorzystania w działalności gospodarczej. Mieszkanie jest wynajmowane osobom fizycznym.

b)Najem jest w celach mieszkaniowych poza Pana działalnością gospodarczą.

Technologia wykorzystywana jest/była wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy pismem z 18 września 2023 r.

Podatek VAT od wydatków związanych z ulepszeniem budynku znajdującego się na działce nr 1 był odliczany. Odliczenie podatku dotyczyło montażu klimatyzacji.

Na działce 1 znajduje się jeden budynek.

Przy ul. B budynek mieszkalno-usługowy znajduje się na fragmentach działek nr 2, 3, 4 i 5. Ww. budynek został oddany do użytkowania w 2014 r.

Parking, przy ul. B, znajduje się na fragmentach działek nr 2, 3, 4 i 5. Ww. parking stanowi budowlę. Został oddany do użytkowania w 2014 r. Przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wybudowania parkingu. W ostatnich dwóch latach nie były ponoszone wydatki na ulepszenie ww. parkingu, stanowiące co najmniej 30% jego wartości początkowej.

Na fragmentach działek 2, 3, 4 i 5 oraz obecnie niezabudowanych działkach 6, 7 oraz 8 (zgodnie z WZ przeznaczone pod budowę budynku mieszkalnego dotychczas nie były wykorzystywane na potrzeby działalności zwolnionej z VAT, ani nie były wykorzystywane na potrzeby działalności opodatkowanej VAT) będzie wybudowany budynek mieszkalny. Rozważa Pan wydzielenie fragmentów ww. działek nr 2, 3, 4 oraz 5 (wraz z działkami 6, 7 oraz 8) obejmujących budynek mieszkalny wraz z przynależnym funkcjonalnie budynkowi terenem poprzez:

a)podział faktyczny (funkcjonalny), lub

b)geodezyjne scalenie działek i wydzielenie odrębnej działki geodezyjnej (zgodnie z WZ przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego),

który będzie odpowiednio:

i. wyłącznie zamieszkiwany przez Fundatorów Fundacji lub jej beneficjentów, albo

ii. wynajmowany osobom fizycznym w celu wyłącznie mieszkalnym w ramach sprzedaży opodatkowanej VAT Fundacji.

Pytania nr 1, 2 i 4 wniosku

1)Czy nieodpłatne przeniesienie przez Fundatora Nieruchomości stanowiącej Pana prywatny majątek będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

2)Czy nieodpłatne przeniesienie przez Fundatora Nieruchomości wchodzącej w skład majątku Działalności JDG Wnioskodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

3)Czy nieodpłatne wniesienie praw Technologii przez Fundatora do Fundacji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1 - Nie, nieodpłatne przeniesienie przez Fundatora Nieruchomości stanowiącej Pana prywatny majątek nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad 2 – Nie.

Ad 3 - Tak.

W zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników. Członków organów stanowiących osób prawnych członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Analizowany art. 7 ust. 2 ustawy VAT w obecnie obowiązującej wersji definiuje dostawę towarów jako przekazanie towarów spełniających łącznie wyżej wspomniane kryteria.

W ramach powyższego ustawodawca odnosi się do towarów należących do „przedsiębiorstwa podatnika”, a nie „należących do podatnika”. Pana zdaniem wydaje się rozsądne założyć, że „towary należące do przedsiębiorstwa podatnika” są podzbiorem „towarów należących do podatnika”, ale nie są one identyczne. Oznacza to, że wszystkie towary należące do przedsiębiorstwa podatnika należą do podatnika, ale nie wszystkie towary należące do podatnika są częścią jego biznesu według tego przepisu. Stąd wynika, że towary należące do przedsiębiorstwa podatnika to te, które są częścią majątku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z art. 15 ustawy o VAT. Na przykład, towary, które stają się częścią osobistego majątku podmiotu będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, nie będą częścią jego przedsiębiorstwa zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Dlatego bezpłatne przekazanie takich towarów nie będzie podlegało art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Ponad powyższe, zgodnie z ustawą VAT, nie podlega pod podatek VAT sprzedaż dokonana przez osobę prywatną tj. niespełniającą definicji podatnika z art. 15 ustawy VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym w ramach Działalności JDG Wnioskodawcy licencjonuje Pan prawa do Technologii natomiast Nieruchomość nabył w celach prywatnych do majątku prywatnego. Nieruchomość ta nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych Działalności JDG Wnioskodawcy.

W orzeczeniu z 24 kwietnia 2007 r. (I FSK 603/06, Legalis), Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) podkreślił, że aby sprzedaż działek będących prywatnym majątkiem sprzedającego była opodatkowana, konieczne jest nie tylko jej uwzględnienie w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, ale również wykonanie jej przez podmiot, który jest podatnikiem VAT w związku z tą czynnością. Podobne stanowisko wyraził również Wojewódzki Sąd Administracyjny („WSA”) w Warszawie (orzeczenie z 21 lutego 2007 r., III SA/WA 4176/06). Ostatecznie, NSA rozstrzygnął sprawę (wyrok z 29 października 2007 r., I FPS 3/07, onsaiwsa 2008, nr 1, poz. 8), podzielając powyższe argumenty, i stwierdził, że osoba fizyczna nie staje się podatnikiem VAT w związku ze sprzedażą działek stanowiących jej prywatny majątek, ponieważ taka sprzedaż nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT. NSA podkreślił ponadto, że w kontekście opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych wydzielonych z osobistego majątku osoby fizycznej istotne jest, czy ta osoba dokonała zakupu danej nieruchomości w charakterze handlowca czy też w celach prywatnych. Nie można uznać osoby fizycznej za podatnika VAT z tytułu sprzedaży jej osobistego majątku, który został nabyty na własne potrzeby, a nie w celu prowadzenia działalności handlowej. NSA uznał zatem, że pierwotne przeznaczenie nabywanych działek ma decydujący wpływ na późniejsze zaklasyfikowanie sprzedaży elementów majątku osoby fizycznej w kontekście podatku VAT. Z powyższego można wywieść, że sam akt posiadania własności, w tym przypadku sprzedaż majątku (wniesienie majątku do Fundacji) nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów dotyczących VAT.

W podobnym tonie wypowiada się TSUE, gdzie w licznych wyrokach podkreśla jako pierwsze, że zwykłe korzystanie z prawa własności, w tym oczywiście sprzedaż majątku, nie jest zaliczane do działalności gospodarczej w kontekście przepisów VAT natomiast sytuacja wygląda inaczej, kiedy strona podejmuje aktywne działania w obszarze handlu nieruchomościami, wykorzystując metody stosowane przez producentów, handlarzy i dostawców zgodnie z art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy VAT. Te aktywne działania mogą obejmować np. przygotowanie terenu czy marketing. Takie kroki nie są częścią normalnego zarządu prywatnym majątkiem, w rezultacie nie można traktować dostaw terenów budowlanych jako działania związane z normalnym korzystaniem z prawa własności. TSUE wielokrotnie podkreśla, że zgodnie z ustalonym prawem, zwykłe kupno lub sprzedaż rzeczy nie stanowi ciągłego korzystania z majątku materialnego w celu generowania dochodu w kontekście art. 9 ust. 1 Dyrektywy VAT, ponieważ jedynym przychodem z takich transakcji może być potencjalny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Takie transakcje same w sobie nie stanowią działalności gospodarczej zgodnie z Dyrektywą.

Mając na uwadze powyższą argumentacje oraz fakt, iż Nieruchomość została nabyta przez Pana do majątku prywatnego bez jej przeznaczenia jako służącej na prowadzenie działalności gospodarczej, stoi Pan na stanowisku, że odpłatne wniesienie nieruchomości do Fundacji nie będzie podlegało pod podatek VAT.

W zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. W szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Wyżej wskazany artykuł poddaje opodatkowaniu przekazanie towarów przez podatnika, które są częścią jego działalności gospodarczej, o ile podatnik miał prawo, w całości lub części, do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia, importu lub produkcji tych towarów lub ich składników.

Mówiąc inaczej, Dyrektywa 2006/112/WE zakłada, że jeżeli podatnik miał możliwość odliczenia podatku naliczonego (w całości lub części) przy zakupie lub imporcie towarów (lub ich części), a także przy ich produkcji, a następnie wykorzystał te towary w sposób opisany w omawianym przepisie, wówczas takie wykorzystanie tych towarów będzie podlegać opodatkowaniu. Oznacza to również, że jeżeli podatnik nie mógł odliczyć podatku naliczonego w żadnej części w przypadku zakupu (importu) tych towarów, wówczas ich przekazanie nie będzie uważane za dostawę towarów, a w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniu.

W przedmiotowym stanie faktycznym nie miał Pan prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości, ponieważ Nieruchomość została sprzedana bez podatku VAT za czym nieodpłatne wniesienie nieruchomości do Fundacji, w Pana ocenie, nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

W zakresie pytania nr 3

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jako prowadzący działalność gospodarczą spełnia Pan definicję podatnika określoną art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zamierza Pan przenieść własność praw do Technologii, które wchodzą w skład majątku Działalności JDG tj. nabyte zostały na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz są w ramach tej działalności eksploatowane.

Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług jest zatem uwarunkowane wykonaniem tego świadczenia poza potrzebami działalności gospodarczej. Pogląd ten jest utrwalony w praktyce interpretacyjnej DKIS. W interpretacji z 28 listopada 2018 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4012.410.2018.2.JK wskazano, że „analizując treść przytoczonego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, należy zauważyć, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują. Przy czym, za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza) należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Natomiast przez usługi związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, należy rozumieć te usługi, które są wykonywane nieodpłatnie w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podatnika, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa. W tym więc aspekcie winny być rozpatrywane działania podejmowane przez dany podmiot”.

Podobnie w interpretacji z 19 października 2018 r. znak 0114-KDIP4.4012.584.2018.2.MP. DKIS stwierdził, że: „w związku z powyższym należy stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów” (podobnie interpretacja z 11 lipca 2017 r., znak 0114-KDIP4.4012.215.2017.2.MPE, z 7 grudnia 2016 r., znak 0461-ITPP1.4512.768.2016.1.MN).

Z powyższego wynika, że w sytuacji nieodpłatnego przeniesienia własności praw do Technologii przez Pana będącego podatnikiem zastosowanie znajdzie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy in fine stanowiący, że wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika uznawane jest również, za odpłatne świadczenie usług. Przy czym odpłatne świadczenie usług jest zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy VAT czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe w zakresie dotyczącym uznania nieodpłatnego przeniesienia przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej niewynajmowanej części domu jednorodzinnego (znajdującego się na działce nr 1) za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz uznania nieodpłatnego przeniesienia przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej własności praw do Technologii za odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W pozostałym zakresie wniosku Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

I tak, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jedynie wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

W tym miejscu wskazać należy, że na mocy art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), zwanej dalej Kodeksem cywilnym:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Na podstawie art. 48 Kodeksu cywilnego:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

W konsekwencji niespełnienie ww. warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Z powyższego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie lokalu przez jego najemcę. Należy wskazać, że umowa najmu jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony - zarówno wynajmującego, jak i najemcę - określone przepisami obowiązki.

Zatem najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i świadczony jest w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić jednak należy, że w ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2 ustawy:

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie wskazać należy, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty. Podatnikiem jest zatem również podmiot prowadzący działalność generującą straty, a nawet podmiot, który w ogóle nie dokona żadnej sprzedaży. O tym czy dany podmiot jest podatnikiem podatku VAT, czy też nie decydują kryteria obiektywne. Zatem, co do zasady, odpłatna dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli towar ten jest w posiadaniu i stanowi majątek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Podkreślić należy, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Jak wyjaśniono wyżej - odwołując się do treści przepisów ustawy - w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92, które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r. sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny, to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Należy także przywołać orzeczenie TSUE z 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, odnoszące się do rozstrzygnięcia czy sprzedaż działki była sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą w świetle przepisów ustawy VAT.

Z tezy ww. orzeczenia wynika m.in., że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zgodnie z ww. orzeczeniem TSUE, przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Zatem dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Działając jako Fundator zamierza Pan wnieść nieodpłatnie do majątku Fundacji rodzinnej:

1)nieruchomość lub nieruchomości gruntowe („Nieruchomość”),

2)własności niematerialne i prawne w postaci praw autorskich i własności intelektualnej do utworów stanowiących oprogramowanie wykorzystywane między innymi do monitorowania pojazdów i systemów personalnych, a także do komplementarnych praw niematerialnych będących utworami, know-how, wzorami użytkowymi, patentami, znakami towarowymi komplementarnymi do oprogramowania („Technologia”).

Ad 1

Pana wątpliwości dotyczą m.in. kwestii, czy nieodpłatne przeniesienie przez Pana jako Fundatora Nieruchomości stanowiącej Pana majątek prywatny będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną dostawę, w tym również nieruchomości, za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku z tą sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług.

Podkreślić ponownie należy, że w kontekście powyższej analizowanych przepisów najem - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy - stanowi odpłatne świadczenie usług wykonywane przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Ponadto, jak wyżej wskazano z wyroku TSUE C-291/92 wynika, że podatnik w całym okresie posiadania nieruchomości musi wykazywać zamiar wykorzystania jej do celów prywatnych aby uznać, że mamy do czynienia z dostawą majątku prywatnego. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty czy też wykorzystany w trakcie jego posiadania do działalności gospodarczej.

W okolicznościach niniejszej sprawy planuje Pan wnieść do Fundacji rodzinnej działkę nr 1, na której wybudował Pan dom jednorodzinny. Działka nie została nabyta z zamiarem wykorzystywania w działalności gospodarczej. Niewielka część budynku jest przedmiotem odpłatnego najmu w celach gospodarczych. Do Fundacji zamierza Pan także wnieść lokal mieszkalny przy ul. C nabyty do majątku prywatnego. Mieszkanie jest wynajmowane osobom fizycznym w celach mieszkaniowych.

Tym samym, jak już wyżej wskazano, ww. najem stanowi, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, odpłatne świadczenie usług w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji, z tytułu ww. najmu jest Pan podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Należy zatem stwierdzić, że w odniesieniu do Nieruchomości: lokalu mieszkalnego i części wynajmowanego domu jednorodzinnego posadowionego na działce nr 1 nie stanowią Pana majątku osobistego, gdyż nie są wykorzystywane jedynie w celu zaspokojenia Pana potrzeb osobistych. Nie jest to zatem Pana majątek prywatny, o którym mowa w orzeczeniach TSUE C-291/92 oraz C-25/03. W konsekwencji, dokonanie przez Pana nieodpłatnego przekazania ww. nieruchomości będzie czynnością dokonaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W omawianej sprawie, nie można zatem uznać, że nieodpłatna dostawa przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej tej części domu jednorodzinnego, która jest przedmiotem odpłatnego wynajmu na cele gospodarcze oraz lokalu mieszkalnego wynajmowanego osobom fizycznym będzie dokonana z Pana majątku prywatnego.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jedynie wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

W konsekwencji niespełnienie ww. warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów – w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Z opisu sprawy wynika, że w przypadku części wynajmowanego domu jednorodzinnego posadowionego na działce nr 1, na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT, przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu ulepszeń ww. budynku.

Skoro ponosił Pan wydatki związane z ulepszeniem ww. budynku i przysługiwało Panu z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego to nieodpłatne przekazanie tej części domu jednorodzinnego na rzecz Fundacji rodzinnej będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, również nabycie przez Pana lokalu mieszkalnego nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Mieszkanie jest wynajmowane na cele mieszkaniowe osobom fizycznym w ramach najmu prywatnego, co oznacza, że nie stanowi ono środka trwałego w Pana działalności gospodarczej.

W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej lokalu mieszkalnego nabytego w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem, względem którego nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, nie będzie spełniało definicji odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Czynność nieodpłatnego wniesienia ww. lokalu do Fundacji rodzinnej nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1, w części dotyczącej uznania nieodpłatnego przeniesienia lokalu mieszkalnego oraz części domu jednorodzinnego (znajdującego się na działce nr 1) wynajmowanego odpłatnie na cele gospodarcze jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT uznaję za nieprawidłowe.

Natomiast dostawa pozostałej części domu jednorodzinnego, wybudowanego przez Pana na działce nr 1, która nie jest/nie była wynajmowana, znajdująca się w Pana majątku osobistym, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W tej konkretnej sytuacji należy uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik Pana majątku osobistego, a nieodpłatna dostawa tej części budynku stanowić będzie realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym. Nie będzie Pan zatem działał jako podatnik podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1, w części dotyczącej uznania nieodpłatnego przeniesienia niewynajmowanej części domu jednorodzinnego (znajdującego się na działce nr 1) jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT uznaję za prawidłowe.

Ponadto wskazać należy, że tezy wynikające z orzeczenia TSUE wydanego w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 w omawianej sytuacji nie będą miały zastosowania, gdyż przekaże Pan ww. części Nieruchomości na rzecz utworzonej przez siebie Fundacji rodzinnej. Nie można zatem rozpatrywać, czy podjął Pan działania, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, czy też podjął Pan działania marketingowe pozwalające na znalezienie nabywcy Nieruchomości.

Ad 2

Ma Pan również wątpliwość, czy nieodpłatne przeniesienie przez Fundatora Nieruchomości wchodzącej w skład majątku Działalności JDG Wnioskodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Planuje Pan wnieść nieodpłatnie do utworzonej przez siebie Fundacji rodzinnej Nieruchomość znajdującą się przy ul. B, składającą się z działek nr 2, 3, 4 i 5. Wskazana Nieruchomość została nabyta z zamiarem wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej. Nabycie Nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Na zakupionej Nieruchomości - na fragmentach działek nr 2, 3, 4 i 5 - wybudował Pan budynek usługowo-mieszkalny. Przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu jego wybudowania. Budynek oddany do użytkowania w 2014 r. nie był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT. Na fragmentach działek nr 2, 3, 4 i 5 znajduje się również parking, stanowiący budowlę. Również w tytułu jego wybudowania przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT.

Jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega co do zasady każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tym samym, nieodpłatne przekazanie ww. towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane, w sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W omawianej sprawie z tytułu nabycia Nieruchomości tj. działek nr 2, 3, 4 i 5 nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT, ponieważ transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże z wniosku wynika, że skorzystał Pan z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego poniesionego w związku z budową na Nieruchomości budynku usługowo-mieszkalnego oraz parkingu. Zarówno budynek usługowo-mieszkalny jak i parking znajdują się na wszystkich działkach, tym samym ww. działki stanowią działki zabudowane.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że skoro z tytułu wybudowania budynku usługowo-mieszkalnego jak i wybudowania parkingu przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT to nieodpłatne przekazanie Nieruchomości wykorzystywanej w Pana działalności gospodarczej na rzecz Fundacji rodzinnej będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nie można zatem zgodzić się z Pana stanowiskiem, zgodnie z którym nieodpłatne wniesienie Nieruchomości wykorzystywanej z Działalności JDG Wnioskodawcy nie będzie opodatkowane podatkiem VAT, ze względu na brak prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie przez Pana działek nr 2, 3, 4 i 5, ponieważ nabycie działek nastąpiło w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Jak już wyżej wskazano podatek ten odliczał Pan w związku z budową na Nieruchomości budynku usługowo-mieszkalnego i parkingu, czyli części składowej Nieruchomości.

Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2, dotyczące uznania nieodpłatnego przeniesienie przez Fundatora Nieruchomości wchodzącej w skład majątku Działalności JDG Wnioskodawcy jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, uznaję za nieprawidłowe.

Ad 3

Ma Pan również wątpliwość, czy nieodpłatne przeniesienie na rzecz Fundacji rodzinnej przez Fundatora praw do Technologii będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy zauważyć, że przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się do świadczenia usług. Tym samym przeniesienie przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej praw do Technologii stanowić będzie świadczenie usług w rozumieniu ww. ustawy.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są czynności odpłatne. Nieodpłatne świadczenie usług - co do zasady - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych m.in. w art. 8 ust. 2 ustawy. Z przywołanego wyżej przepisu wynika, że w przypadku świadczenia usług, nieodpłatne świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT kiedy wykonywane będzie na cele osobiste podatnika. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegało będzie również wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowaniu - zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy - podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zysk, wizerunek czy odbiór przez kontrahentów. Natomiast przez usługi związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć te nieodpłatne usługi, które są wykonywane w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa. Jeśli podejmowane przez podmiot działania mają na celu przyniesienie korzyści prowadzonej działalności gospodarczej, to tym samym są związane z jej prowadzeniem, a więc, jak to określa art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Z wniosku wynika, że do utworzonej przez Pana Fundacji rodzinnej zamierza Pan również wnieść prawa do Technologii, które były i są nadal wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, z tytułu której jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Przeniesienie praw do Technologii na rzecz Fundacji rodzinnej nastąpi nieodpłatnie. Natomiast Fundacja w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza udzielać licencji na Technologię za wynagrodzeniem do podmiotów zewnętrznych.

Zatem, z uwagi na powyższe okoliczności, w niniejszej sprawie nie można uznać, że przekazanie przez Pana wartości niematerialnych i prawnych tj. praw do Technologii na rzecz Fundacji rodzinnej będzie miało wpływ na przyszłą sprzedaż w Pana działalności gospodarczej, jej wizerunek, generowane zyski czy odbiór przez kontrahentów. Tym samym trudno jest uznać, że czynność ta jest dokonywana na cele związane z Pana działalnością gospodarczą. Jak wskazał Pan we wniosku - to Fundacja rodzinna będzie wykorzystywała prawa do Technologii w prowadzonej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji za wynagrodzeniem do podmiotów zewnętrznych.

Zatem, skoro czynność nieodpłatnego przekazania praw do wartości niematerialnych i prawnych na rzecz Fundacji nie nastąpi w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, to czynność ta wypełnia warunki nieodpłatnego świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. W związku z tym, ww. czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym, należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, że nieodpłatne przeniesienie własności praw do Technologii przez Pana na rzecz Fundacji stanowi odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informujemy ponadto, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań nr 1, 2 i 4 wniosku. Natomiast do pytań nr 3 i 5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie informujemy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej Pana przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie tj. analiza opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia Nieruchomości oraz własności praw do Technologii, która nie została objęta pytaniem - nie może być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzona.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00