Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.159.2023.2.DS

Zwolnienie od podatku czynności przekazania działek z majątku spółki do majątku wspólników.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług wycofania Nieruchomości ze Spółki do majątku prywatnego Wspólników. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 czerwca 2023 r. (wpływ 20 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Sp. j. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „Spółka”). Spółka funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych, w szczególności z B. Sp. z o.o. Pierwotnie Spółka prowadziła działalność produkcyjną i handlową w branży (...) (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług), jednak mając na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka prowadzonej działalności i zabezpieczenie majątku Wspólników została powołana do życia spółka B. Sp. z o.o., która stopniowo przejmuje od Spółki część handlową działalności. Ponadto, w ramach reorganizacji została utworzona spółka C. Sp. z o.o., która przejęła na siebie odpowiedzialność za kwestie ochrony środowiska, gospodarowanie odpadami oraz prowadzenie ochrony osób i mienia.

Obecnie Wspólnicy Spółki rozważają dalszą restrukturyzację, która polegać ma na:

1)przeniesieniu nieruchomości Spółki do majątku prywatnego Wspólników, a następnie oddanie ich w najem Spółce,

2)przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo w spółkę akcyjną.

Zakładany model reorganizacji działalności przewiduje, że z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników, przeniesione zostaną niektóre nieruchomości, a także chronione znaki towarowe.

W kolejnych krokach Spółka zostanie przekształcona w spółkę kapitałową, zaś Wspólnicy planują wynająć nieruchomości Spółce oraz wydzierżawić znaki towarowe Spółce. Reorganizacja nie spowoduje przerwy w posiadaniu nieruchomości przez Spółkę, zmiany będą obejmowały przeniesienie własności nieruchomości (praw wieczystego użytkowania gruntów).

Nieruchomości Spółki znajdują się w kilku lokalizacjach (m.in. w (…), (...), (...)), przy czym obecnie - w pierwszym etapie - planowane jest przekazanie do majątku prywatnego Wspólników jedynie nieruchomości zlokalizowanych w (...) i (...). Docelowo, Spółka planuje przekazanie do majątku Wspólników także pozostałych nieruchomości.

Nieruchomości znajdujące się w (...):

1)Nieruchomość gruntowa oraz zabudowania są własnością Spółki (grunt, prawo własności);

2)Na działce nr 1, nr (...) znajduje się budynek: mroźnia - magazyn na mrożonki oraz część administracyjno-socjalna o łącznej pow. 2007,41 m;

3)Na działce nr 2, nr (...) znajduje się bilbord reklamowy spółki oraz droga;

4)Budynek, bilbord oraz droga został przyjęty do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku, w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników;

5)Przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Nieruchomości znajdujące się w (...):

1)Nieruchomość gruntowa oraz zabudowania są własnością Spółki (grunt prawo własności oraz w użytkowaniu wieczystym);

2)Na działce nr 3, nr (...) znajdują się budynki magazynowe oraz plac parkingowy i droga wewnętrzna, zakładowa;

3)Na działce 4 nr (...) znajduje się budynek produkcyjny z częścią magazynowo - administracyjną oraz inne zabudowania infrastruktury technicznej, w tym stacja trafo;

4)Na działce 5 nr (…) (SR w (...)) znajduje się wiata magazynowa oraz parking z drogą wewnętrzną;

5)Budynki i budowle posadowione na ww. działkach zostały przyjęte do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku. W ostatnich 2 latach poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników;

6)Przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Opisane wyżej nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, dalej we wniosku są łącznie określane jako „Nieruchomości”. Wszystkie Nieruchomości wykorzystywane są przez Spółkę od chwili nabycia na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i zostały zaliczone do środków trwałych Spółki.

Przedmiotem przekazania do majątku Wspólników będą wyłącznie Nieruchomości (własność, prawo użytkowania wieczystego) oraz związane z tymi nieruchomościami budynki/budowle. Przekazaniu nie będzie podlegało wyposażenie produkcyjne, nie jest także planowane przejęcie przez Wspólników żadnego personelu.

Na skutek wycofania Nieruchomości z majątku Spółki, Wspólnicy nabędą własność Nieruchomości (prawo użytkowania wieczystego) proporcjonalnie do udziału w zysku Spółki. Przeniesienie własności Nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników będzie nieodpłatne. Również w związku z wycofaniem opisanej Nieruchomości z majątku Spółki i przekazaniem do majątków prywatnych, nie nastąpi zmniejszenie wkładów wspólników w Spółce. Wielkość wkładów pozostanie na poziomie niezmienionym. Przeniesienie Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników nie nastąpi tytułem darowizny w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny, a także nie będzie stanowić wypłaty zysku Spółki. Ponadto przeniesienie prawa własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w żaden sposób nie wpłynie na zmianę udziałów Wspólników w zyskach Spółki, nie nastąpi w związku z likwidacją Spółki, wystąpieniem Wspólnika ze Spółki ani zmniejszeniem udziału kapitałowego w Spółce.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Wyjaśnili Państwo, że wszystkie obiekty posadowione na działkach, będących przedmiotem przekazania stanowią budynki lub budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane:

  • bilbord reklamowy (budowla) i droga znajdująca się na działce 2 w (...) (budowla);
  • plac parkingowy (budowla) i droga wewnętrzna na działce 3 w (...) (budowla);
  • na działce 4 znajduje się budynek produkcyjny, a inne obiekty to: zabudowania infrastruktury technicznej (budynek), w tym stacja trafo (budowla);
  • wiata magazynowa i parking (budowla) z drogą wewnętrzną (budowla) na działce 5 w (...).

Pytanie

Czy przekazanie przez Spółkę Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki, przekazanie przez Spółkę Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem podlega dokonanie czynności odpłatnych (art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.). Wycofanie nieruchomości z majątku Spółki nie będzie stanowiło czynności odpłatnej, ale w przypadku, gdy z tytułu nabycia lub wytworzenia nieruchomości, podatnikowi (Spółce) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, czynność taka może być opodatkowana na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zgodnie z tym przepisem przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Ponieważ Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości, jakie mają być przedmiotem wycofania, albo z tytułu czynionych na te nieruchomości nakładów, to takie wycofanie będzie stanowiło dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W interpretacji z 12 maja 2021 r. znak 0114-KDIP4-1.4012.166.2021.1.AM DKIS analizował podobne zagadnienie prawne: „Z okoliczności sprawy wynika, że wspólnicy na podstawie uchwały zamierzają wycofać ze spółki jawnej nieruchomość zabudowaną i przenieść jej własność do majątków prywatnych wspólników. Przeniesienie własności nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników będzie nieodpłatne. Również w związku z wycofaniem opisanej nieruchomości z majątku spółki i przekazaniem do majątków prywatnych, nie nastąpi zmniejszenie wkładów wspólników w Spółce. Wielkość wkładów pozostanie na poziomie niezmienionym. (...) Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do treści art. 7 ust. 2 ustawy należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawcy (oraz poprzednikowi prawnemu) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z przedmiotową nieruchomością - to nieodpłatne jej przekazanie wspólnikom spółki będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.”

Ponieważ przedmiotem wycofania ze Spółki mają być działki zabudowane, taka nieodpłatna dostawa korzysta ze zwolnienia od opodatkowania. W przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu wraz z położonym na nim budynkiem (budowlą) - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W konsekwencji, stawka podatku od towarów i usług ustalona od sprzedaży budynków determinuje wysokość opodatkowania sprzedaży gruntu.

Kategoria budowli oraz budynków została zdefiniowana w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Tym samym, aby w niniejszej sprawie zastosować prawidłową stawkę podatku od towarów i usług dla sprzedaży nieruchomości, należy w pierwszej kolejności ustalić, jaka stawka podatku jest właściwa przy sprzedaży budynku/budowli. Przedmiotem dostawy (wycofania) będą nieruchomości budynkowe oraz budowle. Na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nieruchomości traktowane są w sposób szczególny, co powoduje, że przedmiotem dostaw są poszczególne działki ewidencyjne gruntu. Z punktu widzenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli - zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przewidziane jest w dwóch przepisach, których zastosowanie wymaga analizy w sytuacji, gdy przedmiotem transakcji jest nieruchomość zabudowana:

a)zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.,

b)zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10, zwalnia się z obowiązku zapłaty podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwolniona z opodatkowania jest dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 (tj. dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w ciągu 2 lat od pierwszego zasiedlenia), pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił te wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W przypadku, gdy zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 nie jest możliwe, konieczna jest analiza możliwości zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 przewiduje, iż zwolnieniu podlega każda dostawa nieruchomości zabudowanej - z wyjątkiem, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, lub między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków budowli lub ich części.

Pierwsze zasiedlenie może bowiem następować zarówno po wybudowaniu budynku, jak i po jego ulepszeniu, jeśli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Do pierwszego zasiedlenia może więc dochodzić wiele razy, o ile bowiem dana nieruchomość może zostać tylko raz wybudowana, o tyle wielokrotnie może być ona ulepszana. W odniesieniu do zasad obliczenia 30% limitu nakładów skutkujących ponownym pierwszym zasiedleniem wskazać należy, iż przyjmuje się, że nakłady winny być sumowane (wyrok NSA z 4 października 2011 r. sygn. I FSK 1605/10).

Zdaniem Spółki, ponieważ Nieruchomości obejmują działki gruntu wraz z budynkami i budowlami, dla których pierwsze zasiedlenie (przyjęcie do używania w działalności Spółki) nastąpiło ponad dwa lata przed planowaną dostawą (wycofanie ze Spółki do majątku Wspólników), dostawa tych Nieruchomości będzie zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 14 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Na Nieruchomości w (...), na działce nr 1, znajduje się budynek: mroźnia - magazyn na mrożonki oraz część administracyjno-socjalna o łącznej pow. 2007,41m, na działce nr 2 znajduje się bilbord reklamowy spółki oraz droga. Budynek, bilbord oraz droga został przyjęty do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku, w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Ponadto, przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podobnie, w przypadku Nieruchomości znajdującej się w (...) na działce nr 3, znajdują się budynki magazynowe oraz płac parkingowy i droga wewnętrzna, zakładowa. Na działce 4 znajduje się budynek produkcyjny z częścią magazynowo - administracyjną oraz inne zabudowania infrastruktury technicznej, w tym stacja trafo. Na działce 5 znajduje się wiata magazynowa oraz parking z drogą wewnętrzną. Budynki i budowle posadowione na ww. działkach zostały przyjęte do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku, w ostatnich 2 latach poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na Nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ponieważ, w odniesieniu do poszczególnych budynków i budowli, spełnione będą powyższe warunki zastosowania zwolnienia od podatku, wycofanie Nieruchomości ze Spółki będzie mogło korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W interpretacji z 12 maja 2021 r. znak 0114-KDIP4-1.4012.166.2021.1.AM, DKIS ocenił np., że: „(...) Z okoliczności sprawy wynika, że budynek został wybudowany w dwóch etapach, pierwsza część została oddana do użytkowania 10 kwietnia 2007 r., druga część 31 grudnia 2008 r. Na nieruchomość składa się część sklepu, w którym prowadzona jest działalność handlowa. Druga część to pensjonat, w którym prowadzona jest działalność związana z najmem krótkoterminowym, w budynku znajdują się również lokale, które spółka wynajmuje innym podmiotom, od najmu nalicza czynsz zgodnie z umową. Wnioskodawca od momentu oddania do użytkowania nieruchomości (31 grudnia 2008 r.) nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej tego obiektu.

Zatem należy stwierdzić, że doszło do pierwszego zasiedlenia budynku, który zostanie przekazany na rzecz wspólników spółki, ponieważ po jego wybudowaniu został on oddany do użytkowania. Ponadto od momentu oddania budynku do użytkowania, co miało miejsce w grudniu 2008 r. nie ponoszono wydatków na jego ulepszenia, które stanowiły co najmniej 30% jego wartości początkowej. Biorąc pod uwagę, że od momentu pierwszego zasiedlenia budynku do momentu jego dostawy (tj. przekazania na rzecz wspólników) upłynie okres dłuższy niż dwa lata, dla dostawy budynku zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem dostawa budynku będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu, na którym budynek jest posadowiony będzie korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji, jak wykazano powyżej, przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego wspólników będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca (Spółka) nie będzie jednak zobowiązany do zapłaty podatku VAT od tej dostawy, ponieważ czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”.

Tak samo DKIS wypowiedział się w interpretacji z 9 czerwca 2022 r. znak 0113-KDIPT1-3.4012.198.2022.2.ALN. Również w interpretacji z 24 kwietnia 2020 r. znak 0113-KDIPT1-1.4012.8.2020.3.RG, DKIS potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia od podatku w przypadku wycofania nieruchomości ze Spółki: „Po ulepszeniach ww. budynki i budowle były wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki. Doszło zatem do pierwszego zasiedlenia tych budynków i budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy po dokonanych ulepszeniach.

W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że po poniesionych nakładach, stanowiących co najmniej 30% wartości budynków, tj. budynku produkcyjnego wielokondygnacyjnego, budynku wagowo-biurowego parterowego i budowli - ulic wewnątrz zakładu doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu oddania ich do używania do dnia dostawy (przekazania ich do majątku osobistego wspólników) upłyną przynajmniej 2 lata, to zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.”.

Powyższe stanowisko Spółki potwierdzają również inne interpretacje wydane w podobnych sprawach, w szczególności z:

1)4 grudnia 2018 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4012.588.2018.1.MŁ,

2)7 października 2020 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.388.2020.3.JF,

3)3 sierpnia 2021 r. sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.287.2021.2.KS,

4)10 lutego 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.869.2021.4.MJ.

Mając powyższe na względzie, wnoszę o uznanie stanowiska Spółki za prawidłowe w całości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu VAT, musi być wykonywana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ww. ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rozważają Państwo restrukturyzację, która polegać ma m.in. na przeniesieniu nieruchomości Spółki do majątku prywatnego Wspólników, a następnie oddanie ich w najem Spółce. Reorganizacja nie spowoduje przerwy w posiadaniu nieruchomości przez Spółkę, zmiany będą obejmowały przeniesienie własności nieruchomości (praw wieczystego użytkowania gruntów). Planowane jest przekazanie do majątku prywatnego Wspólników jedynie nieruchomości zlokalizowanych w (...) i (...).

Nieruchomości znajdujące się w (...):

  • Nieruchomość gruntowa oraz zabudowania są własnością Spółki (grunt prawo własności);
  • Na działce nr 1 znajduje się budynek: mroźnia - magazyn na mrożonki oraz część administracyjno-socjalna;
  • Na działce nr 2 znajduje się bilbord reklamowy spółki oraz droga;
  • Budynek, bilbord oraz droga został przyjęty do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku, w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników;
  • Przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Nieruchomości znajdujące się w (...):

  • Nieruchomość gruntowa oraz zabudowania są własnością Spółki (grunt prawo własności oraz w użytkowaniu wieczystym);
  • Na działce nr 3 znajdują się budynki magazynowe oraz plac parkingowy i droga wewnętrzna, zakładowa;
  • Na działce 4 znajduje się budynek produkcyjny z częścią magazynowo - administracyjną oraz inne zabudowania infrastruktury technicznej, w tym stacja trafo;
  • Na działce 5 znajduje się wiata magazynowa oraz parking z drogą wewnętrzną;
  • Budynki i budowle posadowione na ww. działkach zostały przyjęte do używania przez Spółkę ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku; w ostatnich 2 latach poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie są planowane przez Spółkę nakłady po dniu złożenia wniosku, a przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników;
  • Przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków, budowli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Wszystkie Nieruchomości wykorzystywane są przez Spółkę od chwili nabycia na potrzeby prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i zostały zaliczone do środków trwałych Spółki. Przedmiotem przekazania do majątku Wspólników będą wyłącznie Nieruchomości (własność, prawo użytkowania wieczystego) oraz związane z tymi nieruchomościami budynki/budowle. Przekazaniu nie będzie podlegało wyposażenie produkcyjne, nie jest także planowane przejęcie przez Wspólników żadnego personelu. Na skutek wycofania Nieruchomości z majątku Spółki, Wspólnicy nabędą własność Nieruchomości (prawo użytkowania wieczystego) proporcjonalnie do udziału w zysku Spółki. Przeniesienie własności Nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników będzie nieodpłatne. W związku z wycofaniem opisanej Nieruchomości z majątku Spółki i przekazaniem do majątków prywatnych, nie nastąpi zmniejszenie wkładów wspólników w Spółce. Wielkość wkładów pozostanie na poziomie niezmienionym. Przeniesienie Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników nie nastąpi tytułem darowizny w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny, a także nie będzie stanowić wypłaty zysku Spółki. Ponadto przeniesienie prawa własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w żaden sposób nie wpłynie na zmianę udziałów Wspólników w zyskach Spółki, nie nastąpi w związku z likwidacją Spółki, wystąpieniem Wspólnika ze Spółki ani zmniejszeniem udziału kapitałowego w Spółce. Wszystkie obiekty posadowione na działkach, będących przedmiotem przekazania stanowią budynki lub budowle w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.

W odniesieniu do tak przedstawionego opisu sprawy, mają Państwo wątpliwości, czy przekazanie przez Spółkę Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od podatku VAT.

W tym miejscu ponownie należy wskazać, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega co do zasady każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Nieodpłatne przekazanie ww. towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane, w sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że skoro przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków i budowli znajdujących się na działkach, przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie Nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wspólników do ich majątków prywatnych będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W tym miejscy wskazać należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej – w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, wtedy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ponadto, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów tj. zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT oraz wykorzystywanych niezależnie od okresu ich używania przez podatnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Odnosząc się więc do Państwa wątpliwości, w celu ustalenia czy w analizowanej sprawie dla czynności wycofania Nieruchomości z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy w odniesieniu znajdujących się na przedmiotowych działkach budynków i budowli, miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Jak wynika z przedstawionych przez Państwa informacji, znajdujące się na działkach o nr 1 i 2 w (...): budynek (mroźnia - magazyn na mrożonki oraz część administracyjno-socjalna), bilbord reklamowy Spółki oraz droga, zostały przyjęte do używania przez Państwa ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku, w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na tą nieruchomość (nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie planują Państwo również nakładów przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Zatem w przypadku tych budynków i budowli doszło już do pierwszego zasiedlenia, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy.

Podobnie w przypadku Nieruchomości znajdujących się w (...) - jak wskazali Państwo w opisie sprawy - znajdujące się na działce o nr 3: budynki magazynowe oraz plac parkingowy i droga wewnętrzna, zakładowa, na działce o nr 4: budynek produkcyjny z częścią magazynowo-administracyjną oraz inne zabudowania infrastruktury technicznej, w tym stacja trafo, a także posadowione na działce o nr 5: wiata magazynowa oraz parking z drogą wewnętrzną, zostały przyjęte do używania przez Państwa ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku. W ostatnich 2 latach poprzedzających dzień złożenia wniosku nie wystąpiły nakłady na nieruchomość (nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu). Nie planują Państwo również nakładów przed dniem przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Tym samym, również w przypadku tych budynków i budowli doszło do ich pierwszego zasiedlenia, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy.

Opisana we wniosku czynność nie będzie więc dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków i budowli posadowionych na działkach 1, 2 znajdujących się w (...) oraz działkach o nr 3, 4, 5 znajdujących się w (...) a momentem planowanego przekazania nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników, upłynie okres dłuższy niż dwa lata. W konsekwencji, w rozpatrywanej sprawie przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będą spełnione.

Ponieważ zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, zwolnieniu będzie podlegała także dostawa gruntu, tj. działek o nr 1, 2 w (...) oraz działek o nr 3, 4, 5 w (...), na którym przedmiotowe budynki i budowle są posadowione.

Z uwagi na powyższe, dalsza analiza zwolnień dla opisanej czynności wycofania Nieruchomości z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00