Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 13-05-2024
Data publikacji: 2023-06-27

Sprzedaż materiałów uzyskanych przy remoncie przedszkola (np. złom) – skutki w VAT

W związku z remontem przeprowadzanym w przedszkolu miejskim musimy dokonać sprzedaży złomu. Jak prawidłowo udokumentować taką sprzedaż? Jaką stawkę VAT zastosować na fakturze? Czy trzeba zamieścić na niej kod GTU?

Zdaniem autora, w analizowanym przypadku istnieją podstawy do uznania, że gmina nie działa jako podatnik. Organy podatkowe uważają jednak inaczej, choć przedstawiane przez nie argumenty nie są przekonujące. Brak opodatkowania grozi jednak w tym wypadku ryzykiem sporu z organem podatkowym. Zasadne byłoby więc wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Za ryzykowne należy uznać przyjęcie poglądu, zgodnie z którym do sprzedaży materiałów uzyskanych z rozbiórki budynku czy remontu należałoby stosować zasady opodatkowania właściwe dla sprzedaży tego budynku. W rzeczywistości jest to już bowiem inny towar. Niezależnie od tego, w przypadku gminy trzeba najpierw zadać pytanie, czy działa ona w tym wypadku jako podmiot publicznoprawny, czy dokonuje czynności cywilnoprawnej? Wypowiadając się w analogicznych sprawach, organy podatkowe przedstawiają rozbieżne poglądy (patrz: ).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00