Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.185.2023.1.IR

Pomniejszenie zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od przychodu Komplementariusza w wyniku wydania przez Spółkę na Jego rzecz Majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

…spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w … (dalej: „Spółka”) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 (dalej: „ustawa o CIT”).

Wspólnikami Spółki (dalej: „Wspólnicy”) są:

1)Pan A.B. – działający jako komplementariusz (dalej: „Komplementariusz”, lub „Wnioskodawca”);

2)Pani C.D. – działająca jako komandytariusz;

3)… sp. z o.o. – działająca jako komplementariusz.

Komplementariusz podlega w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 (dalej: „ustawa o PIT”).

Ze względów natury biznesowej, w przyszłości planowane jest zakończenie działalności Spółki w trybie art. 58 § 1 w związku z art. 67 § 1 oraz w związku z art. 103 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”), tj. w inny sposób niż poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, a mianowicie w drodze podjęcia jednomyślnej uchwały Wspólników w sprawie zakończenia działalności Spółki (dalej: „Rozwiązanie bez likwidacji”). W konsekwencji podjęcia przedmiotowej uchwały dojdzie do podziału majątku Spółki pomiędzy jej Wspólników (w tym Komplementariusza), w sposób między nimi uzgodniony, tj. w proporcji do udziału w zysku Spółki poszczególnych Wspólników. Planowane jest, iż po spłacie zobowiązań Spółki na jej majątek składać się będą przede wszystkim środki pieniężne oraz ewentualnie inne rzeczowe składniki majątkowe. W związku z tym, w wyniku dokonanego podziału majątku Spółki, Komplementariusz otrzyma przypadającą na Niego określoną część majątku Spółki (dalej: „Majątek”).

Pytanie

Czy w odniesieniu do zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od przychodu Komplementariusza, powstałego w wyniku wydania przez Spółkę na Jego rzecz Majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji, możliwe będzie zastosowanie tzw. kredytu podatkowego tzn. zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a-6e ustawy o PIT, pozwalającej Komplementariuszowi na pomniejszenie tego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Komplementariusza w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od przychodu Komplementariusza w wyniku wydania przez Spółkę na Jego rzecz Majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji możliwe będzie zastosowanie tzw. kredytu podatkowego, tj. zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a-6e ustawy o PIT, pozwalającej Komplementariuszowi na pomniejszenie tego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Komplementariusza w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie o PIT mowa jest o „spółce” oznacza to m.in. spółkę komandytową, mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie, jak wynika z art. 5a pkt 31 ustawy o PIT, „udział w zyskach osób prawnych” oznacza także udział w zyskach spółek, o których mowa m.in. w art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o PIT, tj. spółkach komandytowych.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT, przychody uzyskane z dywidend i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym podział majątku likwidowanej spółki, są przychodami z kapitałów pieniężnych.

Jednocześnie, na mocy art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Co istotne, od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

Ww. podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, obowiązane są jako płatnicy pobierać spółki wskazane w art. 5a pkt 28 lit. c (a zatem również spółki komandytowe, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski), z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 6a-6e (art. 41 ust. 4e ustawy o PIT).

Biorąc pod uwagę ww. regulacje, na gruncie ustawy o PIT wypłaty dokonywane przez spółkę (będącą spółką komandytową) na rzecz jej wspólników, obejmujące należności z tytułu udziału w zyskach, jak również majątek przysługujący wspólnikom w związku z likwidacją takiej spółki, stanowią przychody z udziału w zyskach osób prawnych, a zatem są kwalifikowane jako przychody ze źródła kapitały pieniężne. Przychód (dochód) uzyskiwany przez wspólników (w tym przez komplementariuszy) z ww. tytułu podlega przy tym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%. Pobór przedmiotowego podatku spoczywa każdorazowo na spółce (jako na płatniku).

Jednocześnie, w stosunku do komplementariusza spółki komandytowej zastosowanie znajduje wynikające z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT uprawnienie do obniżenia podatku z tytułu udziału w zysku tej spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi jego procentowego udziału w tym zysku i podatku należnego od dochodu spółki komandytowej, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany (tzw. kredyt podatkowy). Kwota takiego pomniejszenia nie może jednak przekroczyć kwoty podatku, obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (art. 30a ust. 6b ustawy o PIT).

W świetle powyższych przepisów, Komplementariusz ma zatem uprawnienie do skorzystania z ww. kredytu podatkowego, obliczonego w sposób określony w art. 30a ust. 6a-6e ustawy o PIT, w odniesieniu do podatku od przychodu (dochodu) uzyskanego ze Spółki i obejmującego wypłacone na Jego rzecz zyski tego podmiotu, jak również przysługujący Mu udział w jej majątku likwidacyjnym.

W powyższym zakresie należy wskazać, że w wyżej powołanych przepisach ustawy o PIT (art. 30a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 30a ust. 6a-6e) wskazane zostały rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika (komplementariusza spółki komandytowej), do których opodatkowania znajduje zastosowanie wspomniana instytucja kredytu podatkowego. Zgodnie z ich brzmieniem, ww. przepisy regulują m.in. skutki podatkowe „likwidacji spółki komandytowej” i wypłaty na rzecz komplementariusza przysługujących mu składników majątku likwidacyjnego. Jednocześnie, zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT ustawodawca nie wprowadził przepisów, które regulowałyby wprost podatkowe skutki rozwiązania spółki komandytowej, przeprowadzonego w sposób inny niż poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka działa w formie spółki komandytowej. Zgodnie z art. 102 KSH, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W świetle art. 103 § 1 KSH w sprawach nieuregulowanych w Dziale III KSH, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. W związku z tym, rozwiązanie spółki komandytowej może nastąpić w przypadkach wymienionych w art. 58 KSH. Jak wynika natomiast z art. 67 § 1 KSH, w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów, przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego nie jest obowiązkowym etapem zakończenia bytu prawnego spółki komandytowej. Jednocześnie, zarówno rozwiązanie spółki w tzw. trybie uproszczonym, tj. bez przeprowadzania likwidacji, jak i rozwiązanie spółki z przeprowadzeniem postępowania likwidacyjnego, mają taki sam skutek prawny, tzn. powodują ustanie bytu prawnego spółki komandytowej. W konsekwencji, opisane w opisie zdarzenia przyszłego planowane Rozwiązanie Spółki bez likwidacji, które odbędzie się w trybie art. 58 § 1 w związku z art. 67 § 1 oraz w związku z art. 103 § 1 KSH, będzie miało taki sam skutek, jaki miałoby przeprowadzenie wobec Spółki postępowania likwidacyjnego, tj. będzie skutkować ustaniem bytu prawnego Spółki i wydaniem jej pozostałego po uregulowaniu zobowiązań Majątku Wspólnikom.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie przepisów ustawy o PIT, regulujących opodatkowanie wydania na rzecz komplementariusza przysługujących Mu składników majątku likwidacyjnego (art. 17 ust. 5 pkt 3 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 30a ust. 6a-6e ustawy o PIT) nie powinno być ograniczone jedynie do sytuacji, gdy spółka jest rozwiązywana w wyniku przeprowadzenia likwidacji w rozumieniu przepisów KSH. Regulacje te należy odnieść do szerzej rozumianej sytuacji otrzymania przez podatnika (komplementariusza spółki komandytowej) składników majątku spółki jako należności przysługujących Mu, jako wspólnikowi tej spółki, w związku z procesem zakończenia jej działalności (rozwiązaniem spółki komandytowej). W konsekwencji, w drodze analogii powinny mieć one również zastosowanie w przypadku wydania na rzecz komplementariusza spółki komandytowej majątku w związku z rozwiązaniem tej spółki i tym samym zakończeniem jej bytu prawnego w trybie art. 58 § 1 w związku z art. 67 § 1 oraz w związku z art. 103 § 1 KSH, tj. w inny sposób niż poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

W powyższym zakresie istotny jest w szczególności fakt, że charakter wydania składników majątku spółki komandytowej, która uległa rozwiązaniu w trybie przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz w trybie bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, jest z perspektywy ustawy o PIT w istocie tożsamy. W konsekwencji nie może ulegać wątpliwości, iż z uwagi na brak w ustawie o PIT i w ustawie o CIT przepisów, które regulowałyby wprost podatkowe skutki wydania na rzez wspólnika spółki komandytowej składników jej majątku w efekcie rozwiązania takiej spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, należy w drodze analogii stosować przepisy regulujące skutki podatkowe wydania na rzecz wspólników spółki komandytowej składników majątku likwidacyjnego.

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy do przychodu Komplementariusza powstałego w wyniku wydania na Jego rzecz Majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji, uzasadnione będzie zastosowanie w drodze analogii zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a -6e ustawy o PIT. Oznacza to, że w odniesieniu do podatku należnego od przychodu Komplementariusza powstałego na skutek wydania na Jego rzecz Majątku możliwe będzie odliczenie kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału Komplementariusza w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Na marginesie Wnioskodawca wskazuje, że w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niejednokrotnie zajmował stanowisko, zgodnie z którym przepisy ustaw podatkowych (ustawy o PIT oraz ustawy o CIT) dotyczące skutków podatkowych „likwidacji osoby prawnej lub spółki” nie dają podstaw do ograniczenia zakresu ich stosowania jedynie do sytuacji, gdy spółka jest rozwiązywana po przeprowadzeniu likwidacji w rozumieniu przepisów KSH.

Przykładowo w indywidualnej interpretacji z 22 grudnia 2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.685.2022.1.MR Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że w przypadku uzyskania przez komplementariusza spółki komandytowej majątku spółki w naturze stosownie do posiadanego udziału, które nastąpi wskutek zakończenia działalności spółki komandytowej bez przeprowadzenia likwidacji, majątek ten nie podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o PIT, gdyż brak jest przepisu prawnego stanowiącego podstawę opodatkowania takiej czynności. W przywołanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził bowiem, że:

„Należy również zaznaczyć, że na gruncie przepisów prawa handlowego likwidacja spółki osobowej (spółki komandytowej) jest rozumiana jako postępowanie mające na celu zakończenie działalności spółki, którego przeprowadzenie umożliwia zgłoszenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru (a tym samym jej rozwiązanie). Przepisy prawa handlowego dopuszczają przy tym możliwość zakończenia działalności spółki osobowej w sposób inny niż tak rozumiana likwidacja spółki.

Treść i cel powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dają podstaw do ograniczenia zakresu ich stosowania jedynie do sytuacji, gdy spółka jest rozwiązywana po przeprowadzeniu likwidacji w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych. Regulacje te odnoszą się do szerzej rozumianej sytuacji otrzymania przez podatnika składników majątku jako należności przysługujących mu – jako wspólnikowi spółki – w związku z procesem zakończenia działalności tej spółki (jej rozwiązaniem)”. Podobne wnioski sformułowane zostały w indywidualnej interpretacji podatkowej z 26 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDWB.4010.28.2022.2.AZE, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123), odnoszące się do skutków podatkowych „likwidacji spółki”, znajdą zastosowanie niezależnie od tego, czy spółka komandytowa zostanie rozwiązana z przeprowadzeniem likwidacji, czy też bez przeprowadzania tego postępowania (tj. w drodze jednomyślnej uchwały wspólników).

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy za prawidłowe należy uznać stanowisko, zgodnie z którym w odniesieniu do zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od przychodu Komplementariusza w wyniku wydania przez Spółkę na Jego rzecz majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji możliwe będzie zastosowanie instytucji kredytu podatkowego, tj. zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a-6e ustawy o PIT, pozwalającej Komplementariuszowi na pomniejszenie tego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Komplementariusza w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

W myśl art. 24 ust. 5 powołanej ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  • przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości;
  • dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
  • odsetki od udziału kapitałowego wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e;
  • wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Ustawodawca nie wymienił wśród przykładowych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wypłaty zaliczek na poczet dywidendy ani zaliczek na poczet zysku. Niemniej jednak wypłata tego rodzaju należności na rzecz wspólnika spółki w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy jest traktowana jako faktyczne uzyskanie przychodu z udziału w zyskach takiej spółki. Wypłata zaliczki powoduje więc powstanie przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Według art. 30a ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy:

Od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6a powyższej ustawy:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Kwota takiego pomniejszenia nie może jednak przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 (art. 30a ust. 6b ustawy).

Wykładnia literalna art. 30a ust. 6a ww. ustawy prowadzi do wniosku, że kwotę pomniejszenia podatku można ustalić dopiero, gdy znana jest wartość podatku dochodowego od osób prawnych należnego od dochodu spółki za rok podatkowy, w którym uzyskany został zysk dzielony między wspólników. Przesądza o tym użycie przez ustawodawcę w treści art. 30a ust. 6a sformułowania „za rok podatkowy”.

Na mocy art. 30a ust. 6c ww. ustawy:

Przepisy ust. 6a i 6b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Przepis art. 30a ust. 6c ww. ustawy określa zakres „czasowy” uprawnienia komplementariusza do omawianego pomniejszenia. Kwota wyliczona zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy w oparciu o wartość podatku należnego od dochodu spółki za dany rok podatkowy może pomniejszać podatek od wypłat uzyskiwanych przez wspólnika z udziału w zyskach spółki za ten rok podatkowy w okresie do 6 lat od końca tego roku podatkowego.

Przepis odnosi się do sytuacji, w których udział w zysku osiągniętym przez spółkę w danym roku nie jest wypłacany wspólnikom w kolejnym roku, ale w latach późniejszych (do 5 lat od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty, czyli do 6 lat od końca roku, w którym zysk został osiągnięty).

Art. 30a ust. 6d cytowanej ustawy stanowi, że:

Przepis ust. 6c stosuje się odpowiednio do podatku dochodowego od przychodów (dochodów) komplementariusza z likwidacji spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, albo z jego wystąpienia z takiej spółki.

Tak więc, w przypadku otrzymania przychodów z likwidacji spółki komandytowej przez komplementariusza będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, przychody takie podlegają pomniejszeniu o zapłacony przez spółkę podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z art. 30a ust. 6a-6e ww. ustawy.

W opisanym zdarzeniu przyszłym w sytuacji, której dotyczy pytanie, jeżeli będzie znana kwota podatku należnego od dochodu spółki komandytowej, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku (zaliczka na poczet udziału w zysku) został uzyskany to będą podstawy do ustalenia kwoty przysługującego pomniejszenia.

W tej sytuacji, Spółka przy wyliczeniu i poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od Wnioskodawcy jako komplementariusza z tytułu wypłaty majątku likwidacyjnego będzie mogła zastosować odliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Spółki na podstawie art. 30a ust. 6a-6e ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana pytania, natomiast nie dotyczy innych kwestii wskazanych w przedstawionym przez Pana stanowisku nieobjętym pytaniem interpretacyjnym.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00