Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.96.2023.2.JK

Zwolnienie od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.) oraz pismem z 8 maja 2023 r. (wpływ 9 maja 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(...);

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

(…)

Opis stanu faktycznego

X Spółka Akcyjna (dalej jako: „Wnioskodawca 1” lub „Spółka” lub „Kupujący”) jest spółką kapitałową, która prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej oraz hurtowej (handel poprzez sieć sklepów detalicznych).

A sp. z o.o. oraz B sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca 2” lub „Kontrahenci” lub „Sprzedający”) są spółkami kapitałowymi, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmują się wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i handlem energią elektryczną. Podmioty te są właścicielami Projektów (tzw. „(…)”), w ramach których realizowane są prace dot. opracowania, projektowania, budowy oraz eksploatacji fotowoltaicznych instalacji wytwarzania energii elektrycznej, zlokalizowanych na terenie Polski.

Wnioskodawca 1 i Wnioskodawca 2 (dalej łącznie – Wnioskodawcy) mają siedziby działalności gospodarczej w Polsce, są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zużywa energię elektryczną, która jest niezbędna do realizacji jej podstawowej działalności i stanowi dla niej obecnie istotny koszt. W związku z tym, iż ceny energii elektrycznej ulegają ciągłym wahaniom, Wnioskodawca 1 podjął działania prowadzące do zabezpieczenia go przed ryzykiem zmiany cen tej energii, poprzez zawarcie umowy typu vPPA (ang. Virtual Power Purchase Agreement).

Kontrakt typu vPPA jest stosunkowo nowym instrumentem, stanowiącym formę długoterminowej umowy zawieranej zwykle bezpośrednio przez przedsiębiorstwo wykorzystujące znaczne wolumeny energii elektrycznej w ramach prowadzonej działalności oraz producenta energii z odnawialnych źródeł lub powołane spółki celowe (tzw. SPV). Kontrakty te zawierane są w celu m.in. zabezpieczenia cen energii elektrycznej, jakie dane przedsiębiorstwo będzie płacić w przyszłości – poprzez niwelowanie wpływu potencjalnych wahań cen energii elektrycznej na wyniki finansowe podmiotu. Dodatkowo oferują możliwość realnego, pozytywnego oddziaływania na rozwój energetyki odnawialnej. W praktyce, ekonomicznym efektem zawarcia kontaktu vPPA jest ustalenie pomiędzy stronami stałej lub okresowo indeksowanej wskaźnikiem ceny energii elektrycznej, podlegającej rozliczeniu finansowemu przez z góry określony okres (co do zasady 5-15 lat).

Zgodnie z treścią umowy zawartej przez Spółkę z Kontrahentami (dalej jako „Umowa” lub „Umowa vPPA” lub „vPPA”) charakteryzuje się ona następującymi cechami i przyczyniać się będzie do osiągania następujących rezultatów:

·Strony Umowy są i będą zainteresowane ustaleniem kosztów energii na stałym poziomie w długoterminowej perspektywie i dążą do zabezpieczenia i zapewnienia stabilnych przychodów, w tym poprzez ograniczenie ryzyka zmian cen energii elektrycznej oraz odpowiednich kosztów zakupu energii elektrycznej.

·Stronami Umowy są wyłącznie Wnioskodawca 1 i Kontrahenci (oba podmioty), w związku z czym w transakcjach wynikających z Umowy nie biorą i nie będą brały udziału inne podmioty, które mogłyby mieć wpływ na treść zawartej pomiędzy Stronami Umowy.

·Umowa nie ma charakteru przypadkowego, nie stanowi gry, ani zakładu, ani naturalnego obowiązku. W wyniku jej zawarcia nie nastąpiła i nie nastąpi fizyczna wymiana energii, ani faktyczna dostawa energii od Sprzedających do Kupującego. Sprzedający nie sprzedają, ani nie będą sprzedawać Spółce energii elektrycznej wytworzonej z posiadanych odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że Spółka na bazie Umowy vPPA nie nabywa i nie będzie nabywała od Kontrahenta energii elektrycznej wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Spółka nabywa i będzie nabywać energię elektryczną od podmiotów zewnętrznych, które nie są i nie będą stroną Umowy.

· Umowa vPPA jest umową hedgingową zawartą w celu zabezpieczenia stron przed zmianą cen instrumentu bazowego – w tym przypadku poziomu cen energii. Współpraca i rozliczenia wynikające z vPPA realizowane są przy użyciu instrumentu typu „fixed-for-floating financial swap”. Instrument ten zabezpiecza ceny energii elektrycznej w taki sposób, iż strony umowy zapewniają sobie wzajemnie stałą (ang. fixed) cenę zakupu lub sprzedaży energii, w wysokości określonej w Umowie. Działanie to wynika z faktu, iż ceny energii elektrycznej ulegają na rynku częstym wahaniom (ang. floating). Instrument finansowy typu swap nie dotyczy praw i udziałów odzwierciedlających tytuł prawny do towarów. Jak wskazano powyżej pomiędzy stronami nie dochodzi do dostawy towarów bazowych (wymiany energii), pomiędzy stronami dochodzi wyłącznie do rozliczenia finansowego, które kształtuje się w efekcie zmian ceny energii, tj. zależy od tego, czy cena energii jest wyższa, bądź niższa od ustalonej w umowie.

· Konsekwentnie przedmiotem Umowy jest i będzie wyłącznie finansowe (pieniężne) rozliczenie, które odnosi się do uzgodnionych przez Spółkę i Kontrahenta cen i wolumenu energii elektrycznej. Opiera się ono na strukturze kontraktu różnicowego (dalej jako: „Kontrakt różnicowy” lub „Kontrakt”). Instrument ten ma charakter nierzeczywisty (tzw. swap nierzeczywisty; nie następuje dostawa energii elektrycznej) a jego wynik jest i będzie rozliczany w pieniądzu.

· Umowa wskazuje dwie ceny, w oparciu o które następuje i będzie następować rozliczenie Kontraktu różnicowego:

- bazowa cena energii elektrycznej (Strike Price) – umówiona cena, jaką Spółka płaci za energię elektryczną w dłuższym okresie, dążąc do jej zabezpieczenia. Od piątego roku trwania umowy przewiduje się okresowe indeksowanie/waloryzowanie tej ceny o wskaźnik indeksacji (dalej jako: „Cena bazowa”);

- zmienna cena energii elektrycznej (Floating Price) – cena rynkowa spot publikowana w ramach godzinowych notowań (...) na (...) (dalej jako: „Cena zmienna”).

· W zależności od tego, czy Cena zmienna energii elektrycznej jest/będzie wyższa, czy niższa od Ceny bazowej ustalonej w Umowie, Spółka lub Kontrahenci w oparciu o miesięczne rozliczenia wypłacają/będą wypłacać drugiej stronie kwotę różnicy.

· Wnioskodawcy rozliczają się i będą się rozliczać w ujęciu miesięcznym (tj. okresem rozliczeniowym Umowy jest każdy miesiąc kalendarzowy) z różnicy pomiędzy Ceną bazową a Ceną zmienną, w oparciu o rozliczenia cząstkowe (godzinowe) zgodnie z definicją Ceny zmiennej. Różnica ta, stanowiąca rezultat Kontraktu różnicowego (wyliczona w oparciu o rozliczenia cząstkowe; tj. Cena bazowa – Cena zmienna; dalej jako: „Kwota rozliczenia różnicowego”) mnożona jest przez wolumen energii elektrycznej uzgodniony pomiędzy Spółką a Kontrahentami na dany okres rozliczeniowy, w wyniku czego:

- gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia (czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) – Spółka jest/ będzie zobowiązana do płatności kwoty różnicy na rzecz Kontrahentów;

- gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna (czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej) – Kontrahenci są/będą zobowiązani do płatności kwoty różnicy na rzecz Spółki;

- gdy Kwota rozliczenia różnicowego wynosi/wyniesie 0 (czyli Cena bazowa jest/będzie równa Cenie zmiennej) – wówczas nie występuje/nie wystąpi żadne rozliczenie między Spółką a Kontrahentami.

Reasumując, w zależności od Ceny zmiennej (a więc rynkowej, rzeczywistej) instrumentu bazowego (energii elektrycznej) po stronie Wnioskodawcy 1 albo Wnioskodawcy 2 może wystąpić zysk lub strata, w zależności czy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia czy ujemna, bądź też rozliczenie Kontraktu jest/może być dla Wnioskodawców neutralne finansowo.

Rozliczenie Umowy i Kontraktu różnicowego odbywa się i będzie się odbywać poprzez noty obciążeniowe. Kwota rozliczenia różnicowego płatna przez Kupującego na rzecz Sprzedających jest i będzie dzielona między nich na podstawie not obciążeniowych wystawionych przez każdego Sprzedającego. Z kolei Kwota rozliczenia różnicowego płatna przez Sprzedających na rzecz Kupującego jest i będzie dzielona między Sprzedających zgodnie z notami obciążeniowymi wystawionymi przez Kupującego. Poza wskazanym powyżej sposobem rozliczania Kupujący nie otrzymuje ani nie będzie otrzymywał od Sprzedającego, a także odwrotnie, żadnego odrębnego wynagrodzenia w obszarze części zabezpieczającej ceny energii elektrycznej (np. ryczałtowego).

Jeżeli w wyniku rozliczenia Umowy vPPA w danym okresie występuje lub wystąpi:

1)dodatnia Kwota rozliczenia różnicowego, którą Spółka zapłaci na rzecz Kontrahentów – wówczas z perspektywy Spółki związany z tym wydatek jest i będzie ponoszony z jej środków finansowych (tj. wydatek uszczupli majątek Spółki), zaś jego wartość nie będzie w jakikolwiek sposób zwrócona Spółce (tj. rozliczenie za dany okres będzie miało charakter definitywny). Z kolei z perspektywy Sprzedających, otrzymany przez nich przychód ma i będzie miał charakter definitywny (tj. w sposób trwały zwiększy majątki Kontrahentów);

2)ujemna Kwota rozliczenia różnicowego, którą Kontrahenci zapłacą na rzecz Spółki – wówczas osiągnięty przez Spółkę przychód ma i będzie miał charakter definitywny, a z perspektywy Kontrahentów wydatek ten jest i będzie ponoszony bezzwrotnie z ich środków finansowych.

Spółka podkreśla jednocześnie, że kluczowym celem zawarcia umowy jest skompensowanie oraz ograniczenie (przynajmniej częściowo) potencjalnego wpływu wahań cen energii elektrycznej na wyniki finansowe Spółki (hedging) osiągane w związku z prowadzeniem jej podstawowej działalności w obszarze handlu detalicznego i hurtowego. Umowa ma na celu zabezpieczenie podstawowej działalności Spółki poprzez ograniczenie potencjalnych strat finansowych, na jakie Spółka narażona jest w przypadku niekorzystnych zmian cen na rynku energii elektrycznej, w związku z czym zawarcie analizowanej umowy jest działaniem racjonalnym z punktu widzenia dużej zmienności cen na rynku. Jednocześnie Spółka wskazuje, że w odniesieniu do czynności objętych przedmiotem zapytania zamierza działać jako podatnik VAT.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

1. Formuła współpracy i rozliczeń pomiędzy Stronami wynikających z Umowy vPPA opiera się i będzie opierać na strukturze Kontraktu różnicowego z wykorzystaniem instrumentu „fixed-for-floating financial swap”.

W ocenie Wnioskodawcy, „fixed-for-floating financial swap” jest instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d, zgodnie z którym instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron.

2.Zarówno Spółka, jak i Kontrahenci są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT, zaś czynności wskazane w treści zapytania będą przez zaangażowane podmioty realizowane w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

3.W odpowiedzi na pytanie: „W jaki dokładnie sposób, w związku z zawartą Umową vPPA, odbywa się/odbywać się będzie rozliczenie różnicowe pomiędzy wszystkimi trzema podmiotami, które zawarły tę Umowę?”, wskazali Państwo:

Kontrahenci, w związku z zawartą Umową vPPA, są zobowiązani do wdrożenia i prowadzenia systemu rozliczeniowego (tzw. tracking account), który zawiera informacje dotyczące w szczególności:

·Ceny zmiennej, zgodnie z notowaniami na (...),

·wolumenu produkcji energii elektrycznej w podziale na poszczególne projekty, a tym samym w podziale per konkretny Sprzedający.

Na tej podstawie, dla każdego interwału obliczeniowego, tj. dla każdej godziny każdego miesiąca, obliczana jest różnica między Ceną bazową a Ceną zmienną, która stanowi cząstkową kwotę rozliczenia (z uwzględnieniem informacji odnośnie proporcji rozliczenia per Sprzedający na podstawie wolumenu energii elektrycznej wyprodukowanego przez każdego z Kontrahentów). Ostateczna kwota rozliczenia różnicowego liczona jest dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca), jako suma ww. cząstkowych kwot rozliczenia w tym okresie.

Rozliczenie odbywa się na podstawie not obciążeniowych.

· Jeżeli kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, Spółka ma obowiązek zapłacić kwotę różnicy na rzecz Kontrahentów. Płatność jest/będzie dzielona między Sprzedawców zgodnie z notami obciążeniowymi wystawionymi odpowiednio przez każdego ze Sprzedających, w proporcji odpowiadającej wolumenowi energii elektrycznej wyprodukowanej przez każdego z nich (w oparciu o dane z konkretnych projektów wskazanych w Umowie, uwzględnionych w portfolio każdego Sprzedawcy).

· Jeżeli kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, Kontrahenci mają obowiązek zapłacić kwotę różnicy na rzecz Spółki. Płatność jest/będzie wówczas dzielona pomiędzy Sprzedających zgodnie z notami obciążeniowymi wystawionymi przez Kupującego w proporcji wyliczonej w oparciu o wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej przez każdego z Kontrahentów (w oparciu o dane z konkretnych projektów wskazanych w Umowie, uwzględnionych w portfolio każdego Sprzedawcy).

4.W odpowiedzi na pytanie: „Czy zawarta Umowa vPPA określa sposób podziału kwot pomiędzy Kontrahentów, w przypadku gdy Kontrahenci otrzymują płatności od Spółki wynikające z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego? Jeśli tak, to należy wskazać warunki wynikające z ww. Umowy”, wskazali Państwo:

Zgodnie z Umową vPPA Kontrahenci uzyskują od Spółki płatność w sytuacji wystąpienia dodatniej kwoty rozliczenia różnicowego. Rozliczenie to stanowi sumę różnic pomiędzy Ceną bazową a Ceną zmienną w godzinnych przedziałach kalkulacyjnych, z uwzględnieniem wielkości produkcji energii dla konkretnego miesiąca (i w podziale na Sprzedającego).

Płatność jest i będzie dzielona między obu Sprzedających, proporcjonalnie do wolumenu energii elektrycznej wyprodukowanej w ramach prowadzonych przez nich projektów, wskazanych w Umowie. Rozliczenie dokonywane jest poprzez wystawienie not obciążeniowych przez każdego z Kontrahentów.

5. W odpowiedzi na pytanie: „Czy zawarta Umowa vPPA określa sposób ustalenia kwoty do zapłaty przez każdego z Kontrahentów na rzecz Spółki wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego? Jeśli tak, to należy wskazać warunki określone w ww. Umowie”, wskazali Państwo:

Zgodnie z Umową vPPA, podział kwoty do zapłaty na rzecz Spółki, wynika z uzyskania ujemnej kwoty rozliczenia różnicowego. Podział ten następuje proporcjonalnie do wolumenu energii elektrycznej wytworzonej przez Sprzedających w oparciu o dane z poszczególnych projektów, wyszczególnionych w Umowie.

Kupujący wystawia i będzie wystawiać wówczas noty obciążeniowe dla poszczególnych Sprzedających z uwzględnieniem tej proporcji.

6.Na prośbę o opisanie przebiegu transakcji od Państwa do każdego z Kontrahentów z uwzględnieniem podmiotów biorących udział w transakcji, wskazali Państwo:

Spółka zużywa energię elektryczną niezbędną do realizacji jej podstawowej działalności w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Celem utrzymania kosztów energii na stałym poziomie w długoterminowej perspektywie, w tym ograniczenie ryzyka zmian cen energii elektrycznej zawiera Umowę z Kontrahentami.

W tym względzie Wnioskodawca podkreśla, że – jak wskazano we wniosku w opisanym stanie faktycznym – Sprzedający nie sprzedają, ani nie będą sprzedawać Spółce energii elektrycznej wytworzonej z posiadanych odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że Spółka na bazie Umowy vPPA nie nabywa i nie będzie nabywała od Kontrahenta energii elektrycznej wykorzystywanej w działalności gospodarczej (w tym sensie nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel). Spółka nabywa i będzie nabywać energię elektryczną od podmiotów zewnętrznych, które nie są i nie będą stroną Umowy.

Zgodnie z Umową vPPA Strony ustalają Cenę Bazową energii, która będzie odnoszona do Cen zmiennych, zgodnie z notowaniami na (...). Na koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego strony dokonują rozliczenia Kontraktu różnicowego. Kwota rozliczenia różnicowego stanowi sumę różnic ustalonej Ceny bazowej oraz Ceny zmiennej (tj. ceny rynkowej spot publikowanej w ramach godzinowych notowań (...) na (...)) dla każdego interwału obliczeniowego, tj. godzinowo. W przypadku, gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, Spółka płaci/będzie płacić kwotę różnicy na rzecz Kontrahentów, na podstawie wystawionych przez nich not obciążeniowych. Rozdział kwot należności pomiędzy Kontrahentami odbywa się w oparciu o dane dotyczące produkcji energii w poszczególnych punktach/na poszczególnych projektach wskazanych w Umowie w odniesieniu do każdego ze Sprzedających. W przypadku, gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, płatność dokonywana jest przez Sprzedających na podstawie not obciążeniowych wystawionych przez Kupującego, uwzględniających proporcję produkcji energii elektrycznej przez Sprzedających. Jeśli Kwota rozliczenia różnicowego wynosi/wyniesie 0, wówczas nie występuje/nie wystąpi żadne rozliczenie między Spółką a Kontrahentami.

7.Podmioty biorące udział w transakcji, tj. Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 zawarły Umowę vPPA, kształtując jej treść. Obecnie strony Umowy mają wpływ na jej wykonywanie.

8.W odpowiedzi na prośbę o przedstawienie przykładowego rozliczenie miesięcznego pomiędzy Spółką a poszczególnymi Kontrahentami, z którymi Spółka zawarła opisaną we wniosku Umowę vPPA, w przypadku, gdy:

a)Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej), wskazali Państwo:

Przykładowe rozliczenie miesięczne – metodologia (wskazane kwoty i wartości są wyłącznie przykładowe).

Ustalenie kwoty odchylenia Ceny zmiennej od Ceny bazowej w każdej dacie i godzinie miesiąca (interwał kalkulacyjny). Na potrzeby zobrazowania wyliczenia przyjęto wyłącznie trzy przykładowe interwały. Przy obliczaniu Kwoty rozliczenia różnicowego brane są pod uwagę wszystkie godziny miesiąca w okresie rozliczeniowym.

Sprzedający I

Cena bazowa

Cena 

Różnica

Interwał I

350

380

350 - 380 = -30

Interwał II

350

340

350 - 340 = 10

Interwał III

350

350

350 - 350 = 0

Wolumen zakontraktowanej energii: 20 MWh

Cząstkowe kwoty rozliczenia:

Dla interwału I: 20 MWh *- 30zł/MWh = - 600 zł

Dla interwału II: 20 MWh * 10zł/MWh = 200 zł

Dla interwału III: 20 MWh * 0 zł/MWh = 0 zł

Ustalenie Kwoty rozliczenia różnicowego dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca):

-600 zł + 200 zł + 0 zł = -400 zł

Zgodnie z powyższym przykładem Kwota rozliczenia różnicowego jest ujemna, w związku z tym to Spółka otrzyma od Sprzedających płatność. Z powyższego przykładu wynika, iż Sprzedający I zapłaci Spółce kwotę różnicy w wysokości 400 zł.

Sprzedający II

Cena 

Cena 

Różnica

Interwał I

350

380

350 - 380 = -30

Interwał II

350

340

350 - 340 = 10

Interwał III

350

350

350 - 350 = 0

Wolumen zakontraktowanej energii: 10 MWh

Cząstkowe kwoty rozliczenia:

Dla interwału I: 10 MWh * - 30zł/MWh = - 300 zł

Dla interwału II: 10 MWh * 10zł/MWh = 100 zł

Dla interwału III: 10 MWh * 0 zł/MWh = 0 zł

Ustalenie Kwoty rozliczenia różnicowego dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca):

- 300 zł + 100 zł + 0 zł = - 200 zł

Zgodnie z powyższym przykładem Kwota rozliczenia różnicowego jest ujemna, w związku z tym to Spółka otrzyma od Sprzedających płatność. Z powyższego przykładu wynika, iż Sprzedający II zapłaci Spółce kwotę różnicy w wysokości 200 zł.

b)Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej), wskazali Państwo:

Przykładowe rozliczenie miesięczne - metodologia (wskazane kwoty i wartości są wyłącznie przykładowe)

Ustalenie kwoty odchylenia Ceny zmiennej od Ceny bazowej w każdej godzinie miesiąca (interwał kalkulacyjny). Na potrzeby zobrazowania wyliczenia przyjęto wyłącznie trzy przykładowe interwały. Przy obliczaniu Kwoty rozliczenia różnicowego brane są pod uwagę wszystkie godziny miesiąca w okresie rozliczeniowym.

Sprzedający I

Cena 

Cena 

Różnica

Interwał I

350

310

350 - 310 = 40

Interwał II

350

360

350 - 360 = -10

Interwał III

350

350

350 - 350 = 0

Dla interwału I: 20 MWh * 40zł/MWh = 800 zł

Dla interwału II: 20 MWh * - 10zł/MWh = - 200 zł

Dla interwału III: 20 MWh * 0 zł/MWh = 0 zł

Ustalenie Kwoty rozliczenia różnicowego dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca):

800 zł - 200 zł + 0 zł = 600 zł

Zgodnie z powyższym przykładem Kwota rozliczenia różnicowego jest dodatnia, w związku z tym to Sprzedający I otrzyma płatność od Spółki.

Z powyższego przykładu wynika, iż Spółka zapłaci kwotę różnicy na rzecz Sprzedającego I w wysokości 600 zł.

Sprzedający II

Cena bazowa

Cena

Różnica

Interwał I

350

310

350 - 310 = 40

Interwał II

350

360

350 - 360 = -10

Interwał III

350

350

350 - 350 = 0

Wolumen zakontraktowanej energii: 10 MWh

Cząstkowe kwoty rozliczenia:

Dla interwału I: 10 MWh * 40zł/MWh = 400 zł

Dla interwału II: 10 MWh * - 10zł/MWh = - 100 zł

Dla interwału III: 10 MWh * 0 zł/MWh = 0 zł

Ustalenie Kwoty rozliczenia różnicowego dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca):

400 zł - 100 zł + 0 zł = 300 zł

Zgodnie z powyższym przykładem Kwota rozliczenia różnicowego jest dodatnia, w związku z tym to Sprzedający II otrzyma płatność od Spółki.

Z powyższego przykładu wynika, iż Spółka zapłaci kwotę różnicy na rzecz Sprzedającego II w wysokości 300 zł.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym w analizowanym stanie faktycznym:

1.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Spółkę podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT?

2.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Sprzedających podlegającą zwolnieniu z podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawców, w analizowanym stanie faktycznym:

1.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Spółkę podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, przy czym usługa ta wystąpi wyłącznie w przypadku, gdy Spółka będzie uprawniona do otrzymania płatności ww. różnicy.

2.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Sprzedających podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, przy czym usługa ta wystąpi wyłącznie w przypadku, gdy Kontrahenci będą uprawnieni do otrzymania płatności ww. różnicy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Za świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, iż przez świadczenie usług należy rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą świadczenia (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu, z tytułu którego przysługuje stosowne wynagrodzenie.

Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy.

Co do zasady, w orzecznictwie i praktyce organów podatkowych przyjmuje się, iż aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie trzy następujące warunki:

1)powinno istnieć określone świadczenie,

2)powinien istnieć bezpośredni beneficjent świadczenia,

3)świadczeniu usługodawcy powinno odpowiadać świadczenie wzajemne ze strony nabywcy, tj. beneficjenta świadczenia (wynagrodzenie).

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, Wnioskodawcy zawarli Umowę vPPA, która ściśle określa zasady podejmowania działań w zakresie zabezpieczenia cen energii elektrycznej przez obie strony. Celem przeprowadzania wskazanych transakcji jest i będzie przede wszystkim zabezpieczenie cen energii elektrycznej nabywanej do prowadzenia przez Spółkę działalności podstawowej w obszarze handlu.

Przy rozliczaniu kontraktu różnicowego w sytuacji, gdy Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej, Spółka jest/będzie zobowiązana do płatności dodatniej Kwoty rozliczenia różnicowego na rzecz Kontrahentów. Należy zatem uznać, że Kontrahenci świadczą wówczas usługę zabezpieczenia ceny energii elektrycznej na rzecz Spółki, w zamian za co należne jest im wynagrodzenie w postaci kwoty różnicy, zgodnie z warunkami Umowy.

Natomiast, gdy Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej, to Kontrahenci są/będą zobowiązani do płatności ujemnej Kwoty rozliczenia różnicowego na rzecz Spółki. Wówczas to Spółka świadczy usługę zabezpieczenia ceny energii elektrycznej na rzecz Kontrahenta, w zamian za co należne jest jej wynagrodzenie w postaci kwoty różnicy, zgodnie z warunkami Umowy.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Takie podejście wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise, przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, czynności wykonywane w ramach zawartej umowy należy uznać za odpłatne świadczenie usług, określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawców, w omawianych okolicznościach czynności wykonywane przez:

1)Spółkę mają i będą miały charakter świadczenia usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy to Spółka uzyskuje/będzie uzyskiwała od Kontrahentów dla uzgodnionego w Umowie okresu rozliczeniowego (rozliczenia miesięcznego) płatność ujemnej Kwoty rozliczenia różnicowego;

2)Kontrahentów mają i będą miały charakter świadczenia usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy to Kontrahenci uzyskują/będą uzyskiwać od Spółki dla uzgodnionego w Umowie okresu rozliczeniowego (rozliczenia miesięcznego) płatność dodatniej Kwoty rozliczenia różnicowego.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ustawodawca przewidział jednak objęcie zwolnieniem od VAT wskazanych w ustawie VAT transakcji, w tym m.in. transakcji finansowych w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 328, 355, 680, 1505, 1595 i 2140), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, instrumentami finansowymi w rozumieniu tej ustawy są m.in. niebędące papierami wartościowymi:

a)tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,

b)instrumenty rynku pieniężnego,

c)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565,

d)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,

e)opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, pod warunkiem że są dopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi, z wyłączeniem produktów energetycznych będących przedmiotem obrotu hurtowego na OTF, które muszą być wykonywane przez dostawę,

f)niedopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, a które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

g)instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,

h)kontrakty na różnicę,

i)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także instrumenty pochodne, o których mowa w art. 8 rozporządzenia 2017/565, i inne, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

j)uprawnienia do emisji.

W analizowanym stanie sprawy Spółka opiera i zamierza opierać zasady współpracy i rozliczenia wynikające z Umowy vPPA na konstrukcji instrumentu pochodnego o charakterze zabezpieczającym (hedgingowym) typu „fixed-for-floating financial swap”.

Należy przy tym dodać, że przez hedging rozumie się zasadniczo strategię polegająca na zabezpieczaniu się przed zmianą ceny instrumentu bazowego, takim jak na przykład, cena dobra, kurs waluty, stopa procentowa itp.

Transakcje hedgingowe z natury mają na celu minimalizację ekspozycji przedsiębiorstwa na ryzyko zmiany ceny i jako takie z reguły polegają na kupnie odpowiednich instrumentów finansowych. Jednocześnie transakcja typu swap to umowa między dwoma partnerami, określająca zasady wzajemnych płatności, zależne od określonego parametru rynku (np. stopy procentowej, kursu walutowego itp. ). Podstawowym typem tej operacji jest umowa, w której jedna ze stron kompensuje drugiej konsekwencje zmian umówionego parametru.

W związku z tym, w opinii Spółki, Umowa vPPA stanowi umowę, której przedmiotem jest instrument finansowy w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi – tj. instrument pochodny, dla którego instrumentem bazowym jest towar (tutaj energia elektryczna) i który jest i będzie wykonywany przez rozliczenie pieniężne (nie następuje i nie nastąpi fizyczna dostawa energii elektrycznej, gdyż jest ona dostarcza przez inne podmioty).

Z powyższego wynika zatem, iż w przedmiotowym przypadku na gruncie umowy polegającej na zabezpieczeniu cen energii elektrycznej w oparciu o Kontakt różnicowy mamy do czynienia z transakcją o charakterze finansowym, która jest realizowana poprzez wykorzystanie instrumentu finansowego. W związku z tym, w opinii Wnioskodawców, świadczone usługi powinny korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 lipca 2021 r. sygn. 0114-KDIP4-3.4012.189.2021.2.MP: organ stwierdził: „Zatem w przypadku, gdy ww. Miesięczna Kwota Rozliczeniowa jest wypłacana przez Sprzedającego na rzecz Kupującego (tj. w przypadku gdy będzie ona dodatnia – co będzie miało miejsce, gdy Cena Rynkowa będzie wyższa od Ceny Stałej), podatnikiem świadczącym usługę polegającą za zabezpieczeniu cen energii będzie Kupujący, natomiast jej beneficjentem Sprzedający.

W przypadku, gdy Miesięczna Kwota Rozliczeniowa jest wypłacana przez Kupującego na rzecz Sprzedającego (tj. w przypadku gdy będzie ona ujemna co będzie miało miejsce gdy w odniesieniu do Zakontraktowanej Energii cena Rynkowa będzie niższa od Ceny Stałej), podatnikiem świadczącym usługę polegającą na zabezpieczeniu cen energii będzie Sprzedający, beneficjentem tej usługi będzie natomiast Kupujący”.

Podobnie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL3.4012.304.2020.3.LS: „Biorąc pod uwagę powyższe należy zatem stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dochodzi do świadczenia przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta Wnioskodawcy usług, które korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy”.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż, w analizowanym stanie faktycznym:

1.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, przy czym usługa ta wystąpi wyłącznie w przypadku, gdy Spółka będzie uprawniona do otrzymania płatności ww. różnicy.

2.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, przy czym usługa ta wystąpi wyłącznie w przypadku gdy Kontrahenci będą uprawnieni do otrzymania płatności ww. różnicy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

a)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

b)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

c)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Z treści przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy). Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym, przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (por. wyrok z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise), przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.

Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę, należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenia innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wobec powyższej analizy, dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonane odpłatnie, oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Przy czym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane są w ramach działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą ustalenia:

·czy w przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczona przez Spółkę podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy oraz

·czy w przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Sprzedających podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

Jak wskazano powyżej, pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres – obejmuje ono zarówno działania podatnika, jak również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT w rozumieniu przepisów ustawy VAT. Co do zasady, w orzecznictwie i praktyce organów podatkowych przyjmuje się, iż aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie trzy następujące warunki:

·powinno istnieć określone świadczenie,

·powinien istnieć bezpośredni beneficjent świadczenia,

·świadczeniu usługodawcy powinno odpowiadać świadczenie wzajemne ze strony nabywcy, tj. beneficjenta świadczenia (wynagrodzenie).

Biorąc pod uwagę powyższe warunki, w opisanych okolicznościach stanu faktycznego ww. przesłanki należy uznać za spełnione.

Należy bowiem zauważyć, że Spółka nawiązała relację z Kontrahentem w celu obustronnego (po stronie Kontrahenta, jak i po stronie Spółki) zabezpieczenia się przed ryzykiem zmiany cen energii, poprzez zawarcie opisanej we wniosku Umowy vPPA.

Jak wskazano we wniosku, w ramach Umowy nie ma miejsca fizyczna sprzedaż energii elektrycznej. Spółka na bazie Umowy vPPA nie będzie nabywała od Kontrahentów energii elektrycznej wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Strony Umowy są i będą zainteresowane ustaleniem kosztów energii na stałym poziomie w długoterminowej perspektywie i dążą do zabezpieczenia i zapewnienia stabilnych przychodów, w tym poprzez ograniczenie ryzyka zmian cen energii elektrycznej oraz odpowiednich kosztów zakupu energii elektrycznej. Pomiędzy stronami nie dochodzi do dostawy towarów bazowych (wymiany energii), pomiędzy stronami dochodzi wyłącznie do rozliczenia finansowego, które kształtuje się w efekcie zmian ceny energii, tj. zależy od tego, czy cena energii jest wyższa, bądź niższa od ustalonej w Umowie. Przedmiotem Umowy jest i będzie wyłącznie finansowe (pieniężne) rozliczenie, które odnosi się do uzgodnionych przez Spółkę i Kontrahenta cen i wolumenu energii elektrycznej. Opiera się ono na strukturze kontraktu różnicowego. Instrument ten ma charakter nierzeczywisty (tzw. swap nierzeczywisty; nie następuje dostawa energii elektrycznej), a jego wynik jest i będzie rozliczany w pieniądzu.

Kontrahenci, w związku z zawartą Umową vPPA, są zobowiązani do wdrożenia i prowadzenia systemu rozliczeniowego (tzw. tracking account), który zawiera informacje dotyczące w szczególności:

·Ceny zmiennej, zgodnie z notowaniami na (...),

·wolumenu produkcji energii elektrycznej w podziale na poszczególne projekty, a tym samym w podziale per konkretny Sprzedający.

Na tej podstawie, dla każdego interwału obliczeniowego, tj. dla każdej godziny każdego miesiąca, obliczana jest różnica między Ceną bazową a Ceną zmienną, która stanowi cząstkową kwotę rozliczenia (z uwzględnieniem informacji odnośnie proporcji rozliczenia per Sprzedający na podstawie wolumenu energii elektrycznej wyprodukowanego przez każdego z Kontrahentów). Ostateczna kwota rozliczenia różnicowego liczona jest dla danego okresu rozliczeniowego (miesiąca), jako suma ww. cząstkowych kwot rozliczenia w tym okresie.

Jeżeli kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, Spółka ma obowiązek zapłacić kwotę różnicy na rzecz Kontrahentów. Płatność jest/będzie dzielona między Sprzedawców zgodnie z notami obciążeniowymi wystawionymi odpowiednio przez każdego ze Sprzedających, w proporcji odpowiadającej wolumenowi energii elektrycznej wyprodukowanej przez każdego z nich (w oparciu o dane z konkretnych projektów, wskazanych w Umowie, uwzględnionych w portfolio każdego Sprzedawcy).

Jeżeli kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, Kontrahenci mają obowiązek zapłacić kwotę różnicy na rzecz Spółki. Płatność jest/będzie wówczas dzielona pomiędzy Sprzedających zgodnie z notami obciążeniowymi wystawionymi przez Kupującego w proporcji wyliczonej w oparciu o wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej przez każdego z Kontrahentów (w oparciu o dane z konkretnych projektów wskazanych w Umowie, uwzględnionych w portfolio każdego Sprzedawcy).

Zgodnie z Umową vPPA Kontrahenci uzyskują od Spółki płatność w sytuacji wystąpienia dodatniej kwoty rozliczenia różnicowego. Rozliczenie to stanowi sumę różnic pomiędzy Ceną bazową a Ceną zmienną w godzinnych przedziałach kalkulacyjnych, z uwzględnieniem wielkości produkcji energii dla konkretnego miesiąca (i w podziale na Sprzedającego).

Płatność jest i będzie dzielona między obu Sprzedających, proporcjonalnie do wolumenu energii elektrycznej wyprodukowanej w ramach prowadzonych przez nich projektów, wskazanych w Umowie. Rozliczenie dokonywane jest poprzez wystawienie not obciążeniowych przez każdego z Kontrahentów.

Zgodnie z Umową vPPA Strony ustalają Cenę Bazową energii, która będzie odnoszona do Cen zmiennych, zgodnie z notowaniami na (...). Na koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego strony dokonują rozliczenia Kontraktu różnicowego. Kwota rozliczenia różnicowego stanowi sumę różnic ustalonej Ceny bazowej oraz Ceny zmiennej (tj. ceny rynkowej spot publikowanej w ramach godzinowych notowań (...) na (...)) dla każdego interwału obliczeniowego, tj. godzinowo. W przypadku gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, Spółka płaci/będzie płacić kwotę różnicy na rzecz Kontrahentów, na podstawie wystawionych przez nich not obciążeniowych. Rozdział kwot należności pomiędzy Kontrahentami odbywa się w oparciu o dane dotyczące produkcji energii w poszczególnych punktach/na poszczególnych projektach wskazanych w umowie w odniesieniu do każdego ze Sprzedających. W przypadku gdy Kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, płatność dokonywana jest przez Sprzedających na podstawie not obciążeniowych wystawionych przez Kupującego, uwzględniających proporcję produkcji energii elektrycznej przez Sprzedających. Jeśli Kwota rozliczenia różnicowego wynosi/wyniesie 0, wówczas nie występuje/nie wystąpi żadne rozliczenie między Spółką a Kontrahentami.

Tym samym należy uznać, że w omawianych okolicznościach niewątpliwie istnieje świadczenie – w postaci realizowanej przez strony usługi zabezpieczenia ceny sprzedaży energii elektrycznej.

Zatem w sytuacji, gdy Cena bazowa energii jest niższa od Ceny zmiennej ustalonej między stronami, w wyniku czego Kontrahenci będą zobowiązani do płatności kwoty dodatniej różnicy na rzecz Spółki – należy stwierdzić, że Kontrahenci są bezpośrednimi beneficjentami świadczenia, dokonywanego przez Spółkę. Świadczeniu Spółki w postaci zabezpieczenia ceny energii odpowiada wówczas świadczenie drugiej strony Umowy (Kontrahentów) w postaci wypłaty dodatniej różnicy na rzecz Spółki.

Dodatnia różnica, wypłacana przez Kontrahentów na rzecz Spółki, w omawianym przypadku stanowi zatem wynagrodzenie za świadczenie usług polegających na zabezpieczeniu cen energii elektrycznej, świadczonych przez Spółkę. Tym samym Spółka w sytuacji otrzymywania ww. dodatniej różnicy – wynagrodzenia za świadczenie usług zabezpieczenia cen energii – będzie podatnikiem świadczącym usługi w świetle art. 8 ust. 1 ustawy.

Zatem w sytuacji, gdy Spółka uzyskuje od Kontrahentów wynagrodzenie w postaci płatności dodatniej różnicy w ramach Umowy, opisane we wniosku czynności należy uznać za świadczenie usług przez Spółkę za wynagrodzeniem, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy art. 8 ust. 1 ustawy.

Ponadto w sytuacji, gdy to Spółka dokonuje płatności (ujemnej różnicy) na rzecz Kontrahentów, należy uznać, że to Spółka jest wówczas beneficjentem świadczenia – a tym samym, wystąpi świadczenie usług przez Kontrahentów za wynagrodzeniem, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy art. 8 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego:

·w przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej), stanowi usługę świadczoną przez Spółkę na rzecz Kontrahentów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy;

·w przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej) stanowi usługę świadczoną przez Sprzedających, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W odniesieniu do możliwości zwolnienia od podatku świadczonych ww. usług należy wskazać, że ustawodawca zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, przewidział zastosowanie do niektórych czynności zwolnienia od podatku.

Należy podkreślić, że pojęcia używane do oznaczenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy rozpatrywać ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek VAT pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 328 i 355), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

W świetle art. 43 ust. 15 ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41, nie mają zastosowania do:

1) czynności ściągania długów, w tym factoringu;

2) usług doradztwa;

3) usług w zakresie leasingu.

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 16 ustawy:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40a i 41, nie ma zastosowania do usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

1)tytuł prawny do towarów;

2)tytuł własności nieruchomości;

3)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

4)udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części;

5)prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

Należy zauważyć, że ustawodawca zakreślając ramy przedmiotowe art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy, odwołał się do definicji zawartych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 646 ze zm.). Sprecyzowanie przepisów regulujących zwolnienie od podatku od towarów i usług dla usług finansowych, ma na celu zapewnienie jednolitego stosowania tego zwolnienia w odniesieniu do rynku wspólnotowego, jak również zapewnienie spójności przepisów dotyczących podatku od towarów i usług z przepisami krajowymi regulującymi funkcjonowanie rynku finansowego.

Zwolnienia od podatku usług finansowych oparte zostały na obiektywnych kryteriach i nie są uzależnione od rodzaju podmiotu świadczącego te usługi.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

Instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są:

1)papiery wartościowe;

2)niebędące papierami wartościowymi:

a)tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,

b)instrumenty rynku pieniężnego,

c)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565,

d)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,

e)opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, pod warunkiem że są dopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi, z wyłączeniem produktów energetycznych będących przedmiotem obrotu hurtowego na OTF, które muszą być wykonywane przez dostawę,

f)niedopuszczone do obrotu w systemie obrotu instrumentami finansowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które mogą być wykonane przez dostawę, a które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

g)instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,

h)kontrakty na różnicę,

i)opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także instrumenty pochodne, o których mowa w art. 8 rozporządzenia 2017/565, i inne, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

j)uprawnienia do emisji.

Dokonując analizy pojęć użytych do opisania zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy podkreślić, że winny one być interpretowane w sposób ścisły – gdyż zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady. Zwolnienia stanowią pojęcia autonomiczne prawa wspólnotowego, które mają na celu uniknięcie rozbieżności pomiędzy państwami członkowskimi w stosowaniu systemu podatku VAT i które należy sytuować w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy znajduje zastosowanie do takich usług, które łącznie spełniają następujące warunki:

-przedmiotem tych usług są instrumenty finansowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,

-usługi te nie dotyczą przechowywania ww. instrumentów i zarządzania nimi, ani nie stanowią usług pośrednictwa w tym zakresie,

-usługi te nie dotyczą praw i udziałów odzwierciedlających: tytuł prawny do towarów, tytuł własności nieruchomości, prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości, udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części, bądź prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są m.in. towary (w tym energia elektryczna), mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń i które mogą zostać zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, w ocenie Organu, w analizowanej sprawie spełnione będą łącznie wszystkie przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy w odniesieniu do usług świadczonych przez Spółkę oraz Kontrahentów w ramach Kontraktu różnicowego.

Jak wynika z przedstawionych okoliczności sprawy, Umowa vPPA jest umową hedgingową zawartą w celu zabezpieczenia stron przed zmianą cen instrumentu bazowego – w tym przypadku poziomu cen energii. Współpraca i rozliczenia wynikające z vPPA realizowane są przy użyciu instrumentu typu „fixed-for-floating financial swap”. Instrument ten zabezpiecza ceny energii elektrycznej w taki sposób, iż strony umowy zapewniają sobie wzajemnie stałą (ang. fixed) cenę zakupu lub sprzedaży energii, w wysokości określonej w Umowie. Działanie to wynika z faktu, iż ceny energii elektrycznej ulegają na rynku częstym wahaniom (ang. floating). Instrument finansowy typu swap nie dotyczy praw i udziałów odzwierciedlających tytuł prawny do towarów. Jak wskazano powyżej pomiędzy stronami nie dochodzi do dostawy towarów bazowych (wymiany energii), pomiędzy stronami dochodzi wyłącznie do rozliczenia finansowego, które kształtuje się w efekcie zmian ceny energii, tj. zależy od tego, czy cena energii jest wyższa bądź niższa od ustalonej w umowie. Formuła współpracy i rozliczeń pomiędzy Stronami wynikających z Umowy vPPA opiera się i będzie opierać na strukturze Kontraktu różnicowego z wykorzystaniem instrumentu „fixed-for-floating financial swap”.

W ocenie Wnioskodawcy, „fixed-for-floating financial swap” jest instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d, zgodnie z którym instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron.

W konsekwencji – jak wynika z powyższego – usługi świadczone przez Strony w ramach Umowy vPPA dotyczą instrumentów finansowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Spełniony zatem będzie pierwszy z wyżej wskazanych warunków.

Jednocześnie, opis sprawy wskazuje, że zawarta przez strony Umowa vPPA ma na celu zabezpieczenie Spółki oraz Kontrahenta przed ryzykiem zmian ceny energii elektrycznej, nie polega natomiast na przechowywaniu lub zarządzaniu instrumentami finansowymi albo na pośrednictwie w tym zakresie. Tym samym, spełniona jest również druga przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

Ponadto, jak wskazano we wniosku, pomiędzy stronami Umowy vPPA nie dochodzi do dostawy towarów bazowych (wymiany energii), pomiędzy stronami dochodzi wyłącznie do rozliczenia finansowego, które kształtuje się w efekcie zmian ceny energii, tj. zależy od tego, czy cena energii jest wyższa, bądź niższa od ustalonej w umowie. W wyniku zawarcia Umowy vPPA nie nastąpiła i nie nastąpi fizyczna wymiana energii, ani faktyczna dostawa energii od Sprzedających do Kupującego. Sprzedający nie sprzedają, ani nie będą sprzedawać Spółce energii elektrycznej wytworzonej z posiadanych odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że Spółka na bazie Umowy vPPA nie nabywa i nie będzie nabywała od Kontrahenta energii elektrycznej wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Spółka nabywa i będzie nabywać energię elektryczną od podmiotów zewnętrznych, które nie są i nie będą stroną Umowy.

W związku z tym, w opisanym przypadku zostanie spełniony również trzeci z wymienionych warunków do zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Spółkę oraz Kontrahentów usług.

W konsekwencji, świadczone przez Spółkę oraz Kontrahentów usługi na podstawie zawartej przez strony Umowy vPPA korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

Podsumowując:

1.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Spółka uzyskuje od Kontrahentów w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie ujemna, czyli Cena bazowa jest/będzie niższa od Ceny zmiennej), stanowi usługę świadczoną przez Spółkę korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

2.W przypadku zawarcia Umowy vPPA mającej na celu zabezpieczenie ceny energii elektrycznej nabywanej przez Spółkę, świadczenie, z tytułu którego Kontrahenci uzyskują od Spółki w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego stosowne kwoty w postaci płatności wynikającej z dokonanego rozliczenia w ramach Kontraktu różnicowego (tj. w sytuacji, gdy kwota rozliczenia różnicowego jest/będzie dodatnia, czyli Cena bazowa jest/będzie wyższa od Ceny zmiennej), stanowi usługę świadczoną przez Sprzedających korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytań 1 i 2 uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy lub we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii prawidłowości rozliczenia odbywającego się na podstawie not obciążeniowych, jak i ustalenia, czy usługi wystąpią wyłącznie w przypadku, gdy Spółka będzie uprawniona do otrzymania płatności różnicy od Kontrahentów oraz usługa wystąpi wyłącznie w przypadku, gdy Kontrahenci będą uprawnieni do otrzymania płatności różnicy od Spółki.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X Spółka Akcyjna (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00