Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.138.2023.1.DB

Brak możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie karty podatkowej jeżeli małżonek świadczy takie same usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest lekarzem dentystą, kod PKD 86.23.Z, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w ramach Indywidualnej Praktyki Lekarskiej, którą rozlicza od 2018 r. w formie karty podatkowej. Wnioskodawczyni wykonuje usługi tylko prywatnie na poczet osób fizycznych.

W marcu 2022 r. małżonek Wnioskodawczyni rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jako technik dentystyczny, PKD 32.50.Z, i rozlicza się podatkiem liniowym. Wystąpiła wątpliwość czy Wnioskodawczyni może dalej rozliczać się w formie karty podatkowej ze względu na fakt, iż jej małżonek rozpoczął taką działalność – art. 25 ust. 1 pkt 5.

Według Wnioskodawczyni nie prowadzi ona z mężem działalności gospodarczej w tym samym zakresie, ponieważ w PKWiU (w PKWIU w paragrafie 3 stosujemy tą klasyfikację również do opodatkowania kartą podatkową) lekarz stomatolog jest sklasyfikowany w sekcji Q - Usługi w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, dział 86 - usługi w zakresie opieki zdrowotnej pod symbolem 86.23. W klasyfikacji PKD działalność ta została przyporządkowana do sekcji Q - Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, w dziale 86 - opieka zdrowotna, podklasa 86.23.Z. Dodatkowo w opisie tej podklasy zostało wyszczególnione, że nie obejmuje ona produkcji sztucznych zębów, protez zębowych i aparatów ortodontycznych przez techników, którzy ich nie dopasowują pacjentom, sklasyfikowanej w 32.50.Z. Tym samym jako lekarz dentysta Wnioskodawczyni nie może w żadnym wypadku wykonywać tego, co robi technik dentystyczny.

Z kolei technik dentystyczny jest sklasyfikowany w PKWiU w sekcji C - produkty przetwórstwa przemysłowego, pod symbolem 32.50 - urządzenia, instrumenty i wyroby medyczne, włączając dentystyczne. Na gruncie PKD zawód ten został ujęty w sekcji C - przetwórstwo przemysłowe, podklasa 32.50 - Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych włączając dentystyczne. Technik dentystyczny wykonuje pracę wytwórczą (wykonywanie protez zębowych) bez możliwości kontaktu z pacjentami. Zdaniem Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nie prowadzą działalności gospodarczej w tym samym zakresie, ponieważ mąż nie może samodzielnie przyjmować pacjentów i prowadzi działalność wytwórczą, a ona nie może wykonywać protez i prowadzi działalność usługową w ochronie zdrowia. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w załączniku 3 tabela 8 zakres ten nie został ujęty wprost, a jedynie wskazuje ustalenie wysokości podatku i nie mówi, że Wnioskodawczyni z mężem wykonują działalność w tym samym zakresie.

Pytanie

Czy Wnioskodawczyni może dalej pozostać na karcie podatkowej będąc lekarzem dentystą, a jej małżonek technikiem dentystycznym?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, Ona i jej małżonek nie prowadzą działalności gospodarczej w tym samym zakresie i może dalej rozliczać się w formie karty podatkowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.),

ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych,

zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – w warunkach określonych w części VIII tabeli.

„Tabelą” jest załącznik nr 3 do ustawy. Część VIII tabeli to „Świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego”, gdzie zarówno lekarz dentysta, jak i technik dentystyczny zostali wskazani jako świadczący usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

W myśl art. 25 ust. 1 ww. ustawy,

podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1)kontynuują stosowanie opodatkowania w tej formie po dniu 31 grudnia 2021 r. oraz nie zrezygnowali z opodatkowania w tej formie po dniu 31 grudnia 2021 r. i nie utracili prawa do opodatkowania w tej formie po tym dniu;

2)uchylony;

3)przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne;

4)nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej;

5)małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie, z której przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

6)nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7)pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Pani mąż rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jako technik dentystyczny i rozlicza się podatkiem liniowym. W myśl ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Pani małżonek prowadzi działalność w tym samym zakresie jak Pani – usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Nie chodzi tu bowiem o zakres usług w rozumieniu PKWiU, ale o zakres określony przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w art. 23 tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe, skoro zarówno Pani jako lekarz dentysta, jak i Pani mąż jako technik dentystyczny świadczycie – zgodnie z treścią załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – usługi w tym samym zakresie, tj. w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, to w oparciu o treść art. 25 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy nie może Pani korzystać z opodatkowania prowadzonej działalności w formie karty podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00