Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2023-04-27

Sporządzanie planu BIOZ dla inwestycji budowlanych

Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w skrócie nazywany planem BIOZ, jest to dokument opisujący sposób wykonywania danego zadania budowlanego pod względem bezpieczeństwa pracy. Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych dokumentów z zakresu bhp na każdej budowie, na której jest wymagany, bowiem zawiera informacje istotne dla bezpieczeństwa pracy podczas realizacji budowy oraz wytyczne i zasady postępowania określone dla osób pracujących na budowie.

Plac budowy należy uznać za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc pracy. Miejsca budów stwarzają zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i osób niezwiązanych z budową. Dlatego pracując na budowie, trzeba być świadomym zagrożeń i dbać o bezpieczeństwo własne, współpracowników oraz osób, które przypadkowo mogą znaleźć się w pobliżu. Praca na budowie wykonywana jest w zmiennych warunkach pogodowych, często w wymuszonym tempie i pod presją czasu. Zdarza się, że na placu budowy roboty wykonuje jednocześnie kilka firm, a każda z nich zmienia pracowników. Są to czynniki, które przy braku właściwego planowania i koordynacji prac w sposób negatywny mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Ważne jest, by przestrzegać ustalonego porządku i harmonogramu prac.

Bezpieczeństwo prac na budowie

Już na samym wstępie konieczne jest unormowanie pewnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy, aby rozpoczynający prace wykonawcy mogli zostać z nimi zapoznani.

Przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: u.p.b.) stanowią, że to kierownik budowy jest osobą odpowiedzialną za szeroko rozumiane bezpieczeństwo na terenie budowy, bowiem zgodnie z art. 22 u.p.b. do jego podstawowych obowiązków należy m.in.:

1) koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia:

a)przy opracowywaniu technicznych lub organizacyjnych założeń planowanych robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów, które mają być prowadzone jednocześnie lub kolejno,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00