Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.44.2023.1.AA

Skutków podatkowych nabycia usług od wspólników spółki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 17 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 3 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest jednym ze wspólników dwuosobowej spółki jawnej (dalej jako „Spółka”). Rozkład udziałów poszczególnych wspólników to 67% oraz 33%. Dochód z tytułu partycypowania w zyskach Spółki opodatkowany w formie 19% podatku liniowego, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę pracowników etatowych, umów o współpracę (B2B) osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą świadczące usługi z zakresu usług budowlanych specjalistycznych (grupa PKWiU dział 43) oraz w ramach umów i zamówień inne podmioty gospodarcze (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Wnioskodawca, jak i jego wspólnik zajmują się wykonywaniem usług budowlanych ogólnych i specjalistycznych i do chwili obecnej świadczyli usługi na rzecz Spółki tytułem wkładu w postaci świadczenia pracy.

W najbliższym czasie każdy ze wspólników planuje realizować prace budowlane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego przy założeniu, iż jego przychody nie przekroczą w najbliższym czasie ustawowego limitu ustanowionego na poziomie 2 000 000 euro.

Równocześnie Spółka planuje zawrzeć z Wnioskodawcą umowę o współpracy (B2B), której przedmiotem będzie świadczenie przez Wnioskodawcę usług budowlanych ogólnych i specjalistycznych w ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej na rzecz Spółki.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki dotyczyć będą wykonywania specjalistycznych usług budowlanych zwartych w grupie PKWiU dział 43. Spółka na podstawie umowy zawartej z odbiorcą zobowiązuje się wykonać zadanie określone w umowie, a Wnioskodawca będzie w tym zakresie podwykonawcą Spółki.

Z tytułu wykonywanych usług (JDG) Wnioskodawca w miesiącach świadczenia usług będzie obciążał Spółkę fakturami VAT (Wnioskodawca po zarejestrowaniu działalności będzie rezygnował ze zwolnienia wynikającego z art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT). Przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki stanowić będą dla Wnioskodawcy przychody podlegające opodatkowaniu PIT – przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawcy, będącemu wspólnikiem w Spółce, przysługiwać będzie, stosownie do postanowień umowy Spółki, udział w zysku osiąganym przez Spółkę zgodnie ze strukturą udziałów, a co za tym idzie opodatkowaniu przychodów z tytułu udziałów w Spółce.

Drugi ze wspólników Spółki zamierza zawrzeć ze Spółką analogiczną co Wnioskodawca umowę o współpracy (B2B), na podstawie której świadczyć będzie na rzecz Spółki specjalistyczne usługi budowlane zwarte w grupie PKD 43, osiągając z tytułu ich wykonywania przychód. Analogicznie do Wnioskodawcy realizować prace budowlane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego przy założeniu, iż jego przychody nie przekroczą w najbliższym czasie ustawowego limitu ustanowionego na poziomie 2 000 000 euro, na podstawie wystawionych faktur VAT.

W ramach zawartych umów o współpracę (B2B) Wnioskodawca oraz jego wspólnik będą zajmowali się tylko wykonywaniem robót zleconych i nie będą wykonywali czynności związanych z prowadzeniem spraw Spółki oraz jej reprezentacją.

Pytania

1.Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług budowlanych od Wnioskodawcy, udokumentowany fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki?

2.Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług budowlanych od drugiego ze wspólników Spółki, udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w sprawie pytania 1 – jest Pan uprawniony do zaliczenia jako kosztów uzyskania przychodu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych partycypujących w spółce osobowej, odpowiedniej części wydatku poniesionego przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług wykonywanych przez Wnioskodawcę, udokumentowanych na podstawie faktury wystawionej przez Wnioskodawcę na Spółkę, z tytułu uczestnictwa w Spółce, proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych spółka jawna jest spółką osobową.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Z przepisu tego wynika, iż podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy spółki jawnej. W przypadku, w którym wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, dochód z udziałów w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 mówi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasadę wyrażoną w ust. 1, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1, stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć koszty poniesione celem osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej będzie prowadził działalność zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Działalność Wnioskodawcy nie będzie wykonywana pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności oraz Wnioskodawca jako wykonujący te czynności będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Mając na względzie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Jednakże w przypadku opisanym powyżej mamy do czynienia z wykonaniem usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy cywilno-prawnej łączącej dwa odrębne podmioty. Zdaniem Wnioskodawcy wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie może zostać uznane za pracę w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10. Na potwierdzenie tego można przytoczyć interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 czerwca 2020 r., nr 0115- KDIT3.4011.128.2020 4.AD, gdzie wprost wskazano, że art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy relacji między dwoma podmiotami, nawet jeżeli są to podmioty powiązane osobą wspólnika.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług wykonanych w ramach umowy (B2B), udokumentowany fakturą wystawioną na Spółkę, należy traktować jako koszt uzyskania przez Wnioskodawcę, będącego wspólnikiem w tej Spółce, przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach, określonego w umowie Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy – w sprawie pytania nr 2 – analogicznie jak w stanowisku do pytania 1, należy stwierdzić, że nie ma przeszkód, aby Wnioskodawca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z udziału w Spółce jawnej wydatków tej Spółki z tytułu nabycia specjalistycznych usług budowlanych od drugiego ze wspólników Spółki. Koszt będzie udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę. Na uzasadnienie powyższego stanowiska Wnioskodawca powołuje argumentację zaprezentowaną w odniesieniu do pytania Nr 1.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych wart. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy koszt poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Zatem warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

wydatek został poniesiony przez podatnika,

jest definitywny, a więc bezzwrotny,

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki; kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, 8 i 9 lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244), z zastrzeżeniem pkt 55 i art. 22 ust. 6ba.

W art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467, ze zm.) wskazano, że:

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska,spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: spółka osobowa – spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Stosownie do art. 8 § 1 i § 2 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

§ 1. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

§ 2. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pan wspólnikiem Spółki jawnej (dalej: Spółka), która zatrudnia na podstawie umów o pracę pracowników etatowych, umów o współpracę (B2B) osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą świadczące usługi z zakresu usług budowlanych specjalistycznych (grupa PKWiU dział 43) oraz w ramach umów i zamówień inne podmioty gospodarcze (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Zarówno Pan, jak i Pana wspólnik zajmują się wykonywaniem usług budowlanych ogólnych i specjalistycznych i dotychczas świadczyli usługi na rzecz Spółki tytułem wkładu w postaci świadczenia pracy. Z opisu sprawy wynika, że każdy ze wspólników planuje realizować prace budowlane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Równocześnie Spółka planuje zawrzeć z Panem i drugim wspólnikiem umowy współpracy (B2B), których przedmiotem będzie świadczenie przez Pana i drugiego wspólnika usług budowalnych ogólnych i specjalistycznych w ramach prowadzonych indywidualnych działalności gospodarczych na rzecz Spółki.

Z uwagi na przedstawiony opis sprawy zauważam, że w sytuacji, gdy wspólnik spółki jawnej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z tą spółką następują na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki jawnej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem spółki jawnej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki jawnej wydatków na nabycie usług od wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie świadczenie usług nastąpi na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze − wspólnika (jako osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą) oraz Spółkę. Dlatego też wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie może być uznane za pracę własną w rozumieniu przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wydatki Spółki na nabycie usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile w istocie wydatki te spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Analogicznie, wydatki Spółki na nabycie usług świadczonych przez drugiego ze wspólników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Przy czym dla Pana, jako wspólnika Spółki, ww. wydatki będą mogły stanowić koszty podatkowe proporcjonalnie do Pana udziału w zysku Spółki.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki jawnej, w której jest również wspólnikiem. Jednak zawieranie tego typu transakcji podporządkowane jest określonym wymogom uregulowanym w rozdziale 4b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych ‒ oznacza to spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika.

Natomiast w myśl art. 23o ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Zatem sam fakt, że wspólnikiem Spółki jawnej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz tej Spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej Spółki wydatków na nabycie usług wspólnika − świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej. Jednak ustalając warunki ww. usług, należy uwzględniać zapisy wskazanego art. 23o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – poniesione przez Spółkę wydatki z tytułu nabycia specjalistycznych usług budowlanych od Pana oraz drugiego wspólnika, udokumentowane fakturami, będą stanowiły dla Pana, jako wspólnika, koszt uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w Spółce jawnej, proporcjonalnie do posiadanego przez Pana udziału w zysku określonego w umowie Spółki.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00