Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.246.2022.3.MR

W zakresie ustalenia, czy: - zgodnie z w art. 18db ustawy CIT, Spółka będzie mieć prawo od 2023 r. do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych nieodliczonych przez Spółkę za rok 2021 r. (pytanie oznaczone we wniosku nr 2), - zgodnie z art. 18db Ustawy CIT, uprawnienie do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie przysługiwać Spółce począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostanie rozliczenie podatku CIT za dany rok, aż do końca tego roku (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 15 lutego 2023 r., oraz pismem z 2 marca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2022 r., za pośrednictwem systemu ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 13 grudnia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy:

zgodnie z w art. 18db ustawy CIT, Spółka będzie mieć prawo od 2023 r. do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych nieodliczonych przez Spółkę za rok 2021 r. (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

zgodnie z art. 18db Ustawy CIT, uprawnienie do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie przysługiwać Spółce począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostanie rozliczenie podatku CIT za dany rok, aż do końca tego roku (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku CIT.

Wnioskodawca jest wiodącym podmiotem na polskim rynku usług IT softwarehouse, zajmującym się w szczególności tworzeniem innowacyjnego oprogramowania dostosowanego do potrzeb klientów. Spółka oferuje dedykowane rozwiązania z zakresu IT, w szczególności responsywnych serwisów internetowych, aplikacje webowe oraz aplikacje e-commerce. Spółka oferuje także usługi outsourcingu, polegające na udostępnieniu pracowników (programistów) do realizacji projektów IT u zewnętrznych podmiotów (tzw. body leasing).

Autorskie rozwiązania z zakresu IT są tworzone przez Spółkę na potrzeby własne oraz klientów (dalej: „Oprogramowanie”).

Tworzone Oprogramowanie finalnie staje się nowym, kompleksowym produktem (rozwiązaniem wdrażanym całościowo lub etapami klientowi) Spółki, udostępnianym klientowi po zakończeniu projektu.

Wynikiem prac rozwojowych nad opracowywaniem Oprogramowania jest z jednej strony powstanie innowacyjnego produktu, zaś z drugiej zwiększona zdolność konkurencyjna Spółki, w związku z udoskonaleniem świadczonych usług IT. Prace realizowane przez Wnioskodawcę nie są projektami powtarzalnymi - tworzenie Oprogramowania wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia, w szczególności opracowania biznesowego, technicznego i technologicznego. Ponadto, Spółka przy tworzeniu Oprogramowania jest w stanie każdorazowo dokonać wyodrębnienia prac rutynowych, które nie są kwalifikowane przez Spółkę do prac rozwojowych.

Należy podkreślić, że zrealizowane przez Spółkę prace mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie marketingu, socjologii, narzędzi IT oraz oprogramowania, stworzone zostały zupełnie nowe produkty (lub ich zmiany/modyfikacje), które mogą sprostać wymogom rynku, klientów oraz postępowi technologicznemu. Nowe funkcjonalności stały się jednocześnie nowymi produktami Spółki, które Wnioskodawca udostępniała klientom.

Spółka wskazuje, że dla projektów z potencjałem dla ulgi B+R, osoby zarządzające projektem i posiadające odpowiednią wiedzę o charakterze projektu, dokonywały wstępnej analizy i kwalifikacji, korzystając z dokumentacji projektowej oraz opisu przesłanek działalności rozwojowej.

Pozycja Spółki na rynku IT jest stricte uzależniona od projektowania i wdrażania nowego Oprogramowania bądź jego ulepszania i dodawania funkcjonalności. Rozwijanie Oprogramowania jest niezbędne, by Spółka mogła sprostać potrzebom klientów oraz wyróżniać się na tle konkurencji.

Oprogramowanie opracowywane jest w oparciu o analizę rynku, wytyczne i oczekiwania klientów oraz wewnętrzne koncepcje pracowników Spółki. Nad tworzeniem Oprogramowania pracują dedykowani eksperci - deweloperzy opracowują i wdrażają całkowicie nowe lub znacznie ulepszone technologicznie Oprogramowanie.

Proces prowadzenia prac

Prace rozwojowe w Spółce realizowane są w następujących etapach:

1)analiza techniczno-biznesowa,

2)akceptacja zlecenia klienta,

3)powstanie koncepcji stworzenia Oprogramowania,

4)opracowanie Oprogramowania oraz jego dostarczenie do klienta.

Co do zasady, prace rozwojowe rozpoczynają się od oceny zapotrzebowania zgłoszonego przez klienta pod kątem technicznym i biznesowym (lub wewnętrznego zapotrzebowania przy rozwijaniu systemu Intranet). Na podstawie przeprowadzonej weryfikacji zlecenia wyznaczeni pracownicy Spółki podejmują decyzję o zaangażowaniu Spółki w projekt. Zatwierdzone zlecenie przekazywane jest do realizacji.

Wówczas, przypisani do danego projektu specjaliści opracowują koncepcję tworzenia Oprogramowania w oparciu o specyfikację przekazaną przez klienta oraz posiadaną wiedzę i doświadczenie. Przygotowana koncepcja uwzględnia aktualne technologie i standardy stosowane na rynku IT.

Następnie, podczas kluczowej fazy projektu tj. developmentu, pracownicy Spółki opracowują kod i tworzą Oprogramowanie.

Równolegle do prac nad Oprogramowaniem, prowadzona jest faza testów poszczególnych zadań realizowanych w ramach projektu, polegająca na weryfikacji poprawności działania Oprogramowania. Pracownicy Spółki regularnie weryfikują wyniki testów, wprowadzają ulepszenia i dostosowują Oprogramowanie.

W trakcie realizacji projektu na bieżąco sporządzana jest również dokumentacja techniczna (tzw. karty projektów), opisująca prace nad tworzeniem Oprogramowania. Karty projektów odzwierciedlają finalny rezultat przeprowadzonych w ramach danego projektu prac.

Ostatnia faza tworzenia Oprogramowania w Spółce polega na jego dostarczeniu do użytkownika.

Jednocześnie, w związku z pracami nad tworzeniem Oprogramowania, prowadzonymi według zasad opisanych powyżej, Spółka ponosi szereg wydatków dotyczących działalności rozwojowej.

Spółka uzyskała indywidualne interpretacje potwierdzające, że prowadzona przez nią działalność w zakresie tworzenia Oprogramowania jest działalnością rozwojową rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy CIT - interpretacje indywidualne (…)

Koszty wynagrodzeń pracowników realizujących prace rozwojowe

W celu realizacji Oprogramowania Wnioskodawca m.in. zatrudnia na podstawie umów o pracę oraz zlecenia osoby na stanowiskach deweloperów, grafików, testerów oraz innych specjalistów, którzy w ramach swoich obowiązków wykonują czynności z zakresu tworzenia Oprogramowania, przy wykorzystaniu posiadanej wiedzy oraz doświadczenia.

Osoby zatrudnione w Spółce w ramach prac rozwojowych zajmują się w szczególności przygotowaniem koncepcji, specyfikacji, analiz, programowania (tworzenie „kodu źródłowego” programu), prototypów, scenariuszy testowych, tj. szeregiem czynności wymaganych do stworzenia i prawidłowego wdrożenia nowego Oprogramowania.

Ponadto, w proces rozwojowy Oprogramowania włączone są osoby sprawujące nadzór nad pracownikami zaangażowanymi w projekty (tzw. Project Managerowie oraz Delivery Managerowie), które stanowią wsparcie merytoryczne oraz czynnie uczestniczą w tworzeniu Oprogramowania lub jego funkcjonalności.

Wnioskodawca wskazuje, iż prace nad Oprogramowaniem realizowane są przez wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych na umowach o pracę oraz zlecenia (dalej: „Pracownicy”), na stanowiskach takich m.in. jak:

1)Programista

2)Tester oprogramowania (QA)

3)UX Designer

4)Project manager

5)Product owner

6)Delivery Manager

W związku z zatrudnieniem ww. Pracowników Spółka ponosi koszty pracownicze obejmujące m.in.:

1)wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, które Spółka jako płatnik zalicza do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387, dalej: „ustawa PIT”),

2)składki z tytułu należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 300, z późn. zm., dalej: „ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych”) - finansowane przez Spółkę jako płatnika składek;

3)premie, bonusy i nagrody, które Spółka jako płatnik zalicza do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT.

W stosunku do pracowników zaangażowanych w prace rozwojowe nad tworzeniem Oprogramowania prowadzona jest, w formie elektronicznej, ewidencja czasu pracy pracowników (dalej: „Ewidencja”).

Ewidencja prowadzona jest w podziale na poszczególne projekty realizowane przez Spółkę. Ewidencja pozwala określić czasochłonność opracowywania poszczególnych elementów Oprogramowania (tj. stosunek czasu pracy poszczególnych pracowników poświęcony na tworzenie Oprogramowania do całości czasu pracy w danym miesiącu).

Ewidencja nakłada na pracownika obowiązek bieżącego raportowania czasu pracy (liczba godzin) poświęcanego w danym okresie na poszczególne zadania w ramach wykonywania swoich obowiązków w zakresie tworzenia Oprogramowania, wraz z przypisaniem do konkretnie wykonanej pracy (np. stworzonego fragmentu kodu - Wnioskodawca zbiera takie dane w ramach systemu zarządzania projektami).

Na podstawie Ewidencji oraz danych z systemów do zarządzania projektami, Spółka jest w stanie określić, ile godzin zostało poświęconych przez danego pracownika na dany projekt tworzenia Oprogramowania, jakie dokładnie czynności wykonywał pracownik, a w szczególności czy dany pracownik był zaangażowany w prace rozwojowe nad Oprogramowaniem w wymiarze powyżej 50% czasu pracy w miesiącu.

Ewidencja, pozwala zatem ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację prac rozwojowych nad Oprogramowaniem, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Spółka dodatkowo wskazuje, że:

1)nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, jak również nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego,

2)koszty prowadzenia prac rozwojowych uwzględnione przez Spółkę jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca wskazał, że działalność badawczo badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy w zw. z art. 18d ustawy z 15 lutego o 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587), dalej: „ustawa o CIT”, jest prowadzona od 2016 r.

Jednocześnie Spółka wskazała, że przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację nie jest ocena czy prowadzona przez Spółkę działalność jest działalnością rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a odpowiedź dot. możliwości zastosowania przez spółkę tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników, przy założeniu że Spółka prowadzi działalność rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

2.Przyjęty przez Spółkę rok podatkowy jest i będzie rokiem kalendarzowym.

3.Spółka uzyskuje przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników.

4.Wnioskodawca zamierza dokonywać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

5.Wnioskodawca wskazał, że na chwilę obecną nie podjął jeszcze decyzji za jakie lata podatkowe skorzysta z ulgi określonej w art. 18db ustawy o CIT. Decyzja ta zależna jest od otrzymania interpretacji indywidualnej. Najprawdopodobniej może to być rok 2023 i następne.

6.Wnioskodawca wskazał, że w celu skorzystania z odliczenia B+R Spółka wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej.

7.Wnioskodawca wskazał, że wobec pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i wobec pracowników Spółki realizujących czynności w ramach umowy zlecenie będzie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników zgodnie z art. 31 (przepis obowiązujący do 31 grudnia 2022 r.)/zgodnie z art. 32 (obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.) oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

8.Wnioskodawca na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy Spółka jest w stanie określić:

a)czy czas pracy Pracowników przeznaczony na realizację działalności B+R pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

b)czy czas pracy Pracowników przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

9.Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych Spółka opłaca na zasadach wskazanych w art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

10.Wnioskodawca wskazał, że jest płatnikiem podatku dochodowego na zasadach ogólnych, tj. nie jest płatnikiem podatku na zasadach szczególnych wskazanych w art. 38 ust. 2-2c ustawy o CIT dotyczących zakładu pracy chronionej.

Na podstawie prowadzonych ewidencji Spółka ma możliwość określić zaangażowanie ww. pracowników bezpośredni w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

a)pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

b)przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

11.Wnioskodawca wskazał, że Spółce przysługuje kwota określona w art. 18da ustawy o CIT.

12.Podatnik nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania, o którym mowa w art. 24b ust. 1 ustawy o CIT, tym samym ww. koszty nie będę uwzględniane w takim rozliczeniu.

13.Przez Pracowników Spółki w odniesieniu do których Podatnik zamierza skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 18db ustawy o CIT, Spółka rozumie osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność B+R, których czas:

pracy przeznaczony na realizację działalności B+R pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności B+R na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

14.Spółka zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT, od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym złoży zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT za rok 2022.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 2 marca 2023 r. Wnioskodawca wyjaśnił i jednoznacznie sprostował omyłkę pisarką wskazana w odpowiedzi z 15 lutego 2023 r., tj. że Spółce nie przysługuje zwrot, o którym mowa w art. 18da ustawy o CIT.

Pytania

1.Czy, zgodnie z art. 18db ust. 2 oraz 3 Ustawy CIT, Pracownicy Spółki zaangażowani w tworzenie Oprogramowania spełniają definicję osób fizycznych bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową?

2.Czy, zgodnie z w art. 18db ustawy CIT, Spółka będzie mieć prawo od 2023 r. do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych nieodliczonych przez Spółkę za rok 2021 r.?,

3.Czy, zgodnie z art. 18db Ustawy CIT, uprawnienie do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie przysługiwać Spółce począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostanie rozliczenie podatku CIT za dany rok, aż do końca tego roku?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania oznaczone numerem 2 i 3. W zakresie pytania oznaczonego numerem 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z w art. 18db ustawy CIT, Spółka będzie mieć prawo od 2023 r. do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych nieodliczonych przez Spółkę za rok 2021 r.

Stosownie do art. 18db ust. 1 Ustawy CIT podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

W ocenie Spółki, pojęcie „kwoty nieodliczonej” należy odnieść co całej „skumulowanej” wartości kosztów kwalifikowanych, które nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania w trybie art. 18d ustawy CIT w ramach rocznych rozliczeń podatku CIT, począwszy od roku wdrożenia ulgi B+R w Spółce. W ocenie Spółki, powyższa wartość „kwoty nieodliczonej” obejmuje zatem również wydatki z tytułu kosztów kwalifikowanych poniesionych przed 1 stycznia roku 2022, tj. np. za rok podatkowy 2021.

Spółka wskazuje, iż zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 67 ust. 1 uchwalonej ustawy zmieniającej z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2105, dalej: „Ustawa nowelizująca”) w stosunku do określonych przepisów Ustawy CIT zastrzeżono, iż mają one zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.

Są to przepisy art. 26e ust. 3d–3f i 7–9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26ha–26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art. 18d ust. 3d–3f i 7–9, art. 18ea–18ef i art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1–4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Przy czym, Wnioskodawca wskazuje, że w pierwotnej wersji ustawy nowelizującej ww. przepis zawierał także odniesienie do art. 18db ustawy o CIT, jako że on również początkowo miał mieć zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r. Przepis art. 18db został jednak z powyższego katalogu usunięty.

Powyższe potwierdza zatem, iż intencją ustawodawcy jest, aby odliczenie, o którym mowa w art. 18db ust. 1 obejmowało także koszty kwalifikowane z lat poprzednich, a nie tylko poniesione po dniu 31 grudnia 2021 r. Ponadto, stosownie do art. 67 ust. 2 ustawy nowelizującej pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.

Tym samym, w związku z powyższym oraz treścią art. 18d ust. 8 ustawy CIT, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia, w ocenie Wnioskodawcy odliczenie to będzie to będzie przysługiwało także do kosztów kwalifikowanych poniesionych w latach poprzednich, tj. np. 2021.

Przy czym, zgodnie z ww. przepisem dokonując odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Mając na uwadze powyższe przepisy, prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych przez podatnika w poprzednich latach podatkowych od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy przypadków, kiedy podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej poniósł stratę albo wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń z tytułu kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Przy czym kwota ww. odliczenia od zaliczek przysługuje od 2023 r. w wysokości iloczynu „kwoty nieodliczonej” i stawki podatku obowiązującej podatnika w danym roku podatkowym.

Tym samym, zgodnie z w art. 18db ustawy CIT, Spółka będzie mieć prawo od 2023 r. do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych nieodliczonych przez Spółkę za rok 2021 r

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18db Ustawy CIT, uprawnienie do pomniejszenia kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie przysługiwać Spółce począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym złożone zostanie rozliczenie podatku CIT za dany rok, aż do końca tego roku.

W myśl art. 27 ust. 1 Ustawy CIT podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z art. 18db ust. 4 ustawy o CIT „Uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.”

Jak wynika z powyższej regulacji prawo do odliczenia przysługuje począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik złożył swoje zeznanie, w którym rozliczył dochody z działalności gospodarczej. Podatnik ma prawo stosować to odliczenie do końca danego roku podatkowego. Z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy korzystający z prawa do zwrotu gotówkowego uregulowanego w art. 18da.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych, nieodliczonych od dochodu osiągniętego w 2021 r. oraz latach poprzednich będzie mu przysługiwało w odniesieniu do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca złoży zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) za 2022 r., tj.:

1)np. począwszy już od lutego roku 2023 aż do końca tego roku, jeżeli Spółka złoży zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w pierwszym miesiącu roku podatkowego 2023,

2)najpóźniej od czwartego miesiąca 2023 r., jeżeli Spółka złoży zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego za rok 2022 w marcu roku 2023.

Końcowo, Spółka wskazuje, iż zgodnie z ust. 5 art. 18db Ustawy CIT przepisy ust. 1–4 ww. przepisu nie mają zastosowania do:

1)zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2–2c Ustawy PIT;

2)podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wskazuje, że nie przekazuje zaliczek na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c Ustawy o PIT. Spółka bowiem nie jest zakładem pracy chronionej czy zakładem aktywności zawodowej.

Spółka zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych opłaca na zasadach wskazanych w art. 38 ust. 1 Ustawy o PIT.

Ponadto, Spółka wskazuje, że nie przysługuje jej kwota zwrotu gotówkowego określona w art. 18da Ustawy CIT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 2 i 3 jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00