Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.958.2022.1.MB

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości otrzymanej w spadku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 22 grudnia 2022 r sprzedał Pan swój udział w nieruchomości, (akt notarialny), który otrzymał Pan w spadkach po:

1. zmarłym dalekim krewnym JK na mocy Postanowienia o nabyciu spadku nr Sygn. akt. Sądu Rejonowego z dnia 23 sierpnia 2019 r., a więc w okresie krótszym niż pięć lat od daty sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Z racji dalekiego pokrewieństwa opłacił Pan podatek od spadków i darowizn na mocy decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego (…). Spadkodawca otrzymał nieruchomość w spadku po matce na mocy Postanowienia o nabyciu spadku z dnia 28 września 1992 r.

2. zmarłym ojcu JS, na mocy Postanowienia o nabyciu spadku nr Sygn. akt. (…) Sądu Rejonowego z dnia 12 czerwca 2015 r. Spadkodawca otrzymał nieruchomość w spadku po rodzicach na mocy Postanowienia o nabyciu spadku nr Sygn. akt. (…) Sądu Rejonowego z dnia 30 czerwca 1993 r. oraz ciotce na mocy Postanowienia o nabyciu spadku nr Sygn. akt. (…) Sądu Rejonowego z dnia 18 sierpnia 1993 r.

Środki ze sprzedaży nieruchomości zamierza Pan przeznaczyć na cele mieszkaniowe własne – dokończenie rozpoczętej budowy domu, ewentualnie zakup innego domu/mieszkania. Jest Pan osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, otrzymującą dochody wyłącznie ze stosunku pracy.

Pytania

1.Czy jest Pan zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, ze wskazaniem przychodu ze sprzedaży niniejszej nieruchomości? Jeśli tak, to do którego Urzędu Skarbowego, właściwemu miejscu zamieszkania – czy w miejscu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości – (...)?

2.Środki ze sprzedaży nieruchomości zamierza Pan przeznaczyć na cele mieszkaniowe własne – dokończenie budowy domu, ewentualnie zakup innego domu/mieszkania. Czy i w jaki sposób ma Pan poinformować urząd skarbowy o niniejszym fakcie? Czy jest Pan zobowiązany okazać urzędowi skarbowemu dokumenty potwierdzające wydatkowanie kwoty na cele mieszkaniowe, jeśli tak, czy mają być one przygotowane w określony sposób, np. opis towaru/usługi ze wskazaniem nieruchomości?

3.Czy w niniejszym przypadku ma zastosowanie liczenie okresu zgodnie z art. 10 ust. 5 tj. od nabycia spadku przez spadkodawców – krewnego JK tj. od roku 1992 r. i ojca JS od roku 1993, przez co kwota sprzedaży udziału nie jest przychodem w rozumieniu art 10 ust 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, nie jest Pan zobowiązany do przedkładania deklaracji ani żadnej innej informacji urzędowi skarbowemu.

Brak poinformowania urzędu skarbowego oraz przedłożenia niniejszych dokumentów nie będzie podstawą naliczenia podatku.

Z uwagi na upłynięcie okresu wskazanego w art 10 ust 1 pkt 8, liczonego zgodnie z art 10 ust. 5, kwota sprzedaży nieruchomości nie jest przychodem opodatkowanym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy:

jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Podkreślamy również, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Od 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest więc od końca roku, w którym spadkodawca je nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. – od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca). Zmiana obejmuje zatem wszystkich, którzy dokonali lub dokonają zbycia nieruchomości po dniu 31 grudnia 2018 r., bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia począwszy od 1 stycznia 2019 r. nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, nabytych w drodze spadku istotne znaczenie ma ustalenie ich daty nabycia przez spadkodawcę.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że nabyłPan spadek (w skład którego wchodził udział w nieruchomości) w części po krewnym, który prawo do nieruchomości nabył w spadku po matce, co zostało potwierdzone postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku w 1992 r., a w części po ojcu, który prawo do nieruchomości nabył w spadku po rodzicach oraz ciotce, co zostało potwierdzone postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku w 1993 r. W 2022 r. sprzedał Pan swój udział w ww. nieruchomości.

Wątpliwość Pana budzi kwestia, czy sprzedaż udziału w tej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważamy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Na podstawie art. 924 przywołanej ustawy,

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Natomiast jak wynika z art. 925 tejże ustawy:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Zatem mając na uwadze powyższe stał się Pan właścicielem nieruchomości z dniem otwarcia spadku tj. w dacie śmierci spadkodawców.

Wobec powyższego, w związku z planowanym odpłatnym zbyciem udziału w nieruchomości, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 tej ustawy, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawców.

Zważywszy na powołane powyżej przepisy Kodeksu cywilnego, w związku z faktem, że udział w nieruchomości wchodził w skład spadku po Pana krewnym, który prawo do nieruchomości nabył w spadku po matce, a także w spadku po ojcu, który prawo do nieruchomości nabył w spadku po rodzicach i ciotce, co zostało potwierdzone postanowieniami o stwierdzeniu nabycia spadku z 1992 r. i 1993 r., uznajemy, że okres pięciu lat przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął. Zatem sprzedaż udziału w ww. nieruchomości nie stanowi dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, nie ciąży na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziału w nieruchomości odziedziczonego w spadku.

Wyjaśniamy również, że skoro – jak wyżej wywiedziono – sprzedaż udziału w nieruchomości, nie stanowi dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to konsekwencją powyższego jest brak konieczności złożenia deklaracji podatkowej w związku ze sprzedażą nieruchomości w urzędzie skarbowym, a także dokumentów potwierdzających wydatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży ww. nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00