Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.499.2022.3.KS

Skutki podatkowe przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Uzupełnili Państwo wniosek pismem z 3 stycznia 2023 r. (data wpływu 5 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (…) Sp. z o.o. (dalej także jako: „Spółka”) wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka powstała z przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…) (dalej także jako: „Przedsiębiorca przekształcony”). S. P. legitymujący się numerem PESEL (…), począwszy od 19 listopada 2007 roku prowadził jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Zgodnie z wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Przedsiębiorcy przekształconego było zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne (PKD 38.11 Z).

Przedsiębiorca przekształcony przystąpił do procedury przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - stosownie do art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) (dalej: „KSH”).

W związku z powyższym, 28 lutego 2022 r. przedsiębiorca przekształcony przyjął plan przekształcenia, co zostało udokumentowane aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza (…), Rep. (…). Następnie Przedsiębiorca przekształcony złożył wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta w osobie Pana K. G. w celu zbadania planu przekształcenia.

Po wyznaczeniu biegłego rewidenta i zbadaniu przez niego planu przekształcenia Przedsiębiorca przekształcony złożył 24 maja 2022 r. w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza (…), Rep. (…) oświadczenie w przedmiocie przekształcenia prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przyjął akt założycielski spółki pod firmą: (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przedsiębiorca przekształcony objął w kapitale zakładowym Spółki wszystkie 42.000 udziałów o wartości nominalnej po 100 zł każdy, o łącznej wartości 4.200.000,00 zł. Wszystkie udziały w kapitale zakładowym Spółki znalazły pokrycie w majątku Przedsiębiorcy przekształconego.

20 września 2022 r. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…). Działalność prowadzona przez Spółkę stanowi kontynuację działalności prowadzonej niegdyś przez Przedsiębiorcę przekształconego w ramach działalności gospodarczej. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT i kontynuuje działalność przedsiębiorstwa w takim samym zakresie jak Przedsiębiorca przekształcony. Przedsiębiorca przekształcony w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudniał pracowników, którzy wraz z przekształceniem w Spółkę stali się pracownikami Spółki.

Spółka poinformowała kontrahentów o zmianie formy prowadzenia działalności i o konieczności wystawiania faktur na dane Spółki. Kontrahenci będący zarówno kontrahentami Przedsiębiorcy przekształconego, jak i obecnie Spółki, wystawiali faktury do 19 września 2022 r. na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast od 20 września 2022 r. (data wpisu Spółki do rejestru) wystawiali i wystawiają faktury na rzecz Spółki. Niemniej jednak część z kontrahentów wystawiła faktury na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej także po dniu wpisu Spółki do rejestru, tj. począwszy od 20 września 2022 r. Kontrahenci, który wystawili faktury z nieprawidłowymi danymi, tj. danymi jednoosobowej działalności gospodarczej twierdzą, że nie mają możliwości wystawienia faktur korygujących, i że to Spółka powinna wystawić noty korygujące do tych faktur.

Spółka planuje zatem uregulować sytuację z kontrahentami i wystawić noty korygujące co do transakcji zawartych po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, co do których faktury zostały wystawione na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednocześnie Spółka planuje odliczyć podatek od towarów i usług (dalej także jako „podatek VAT”) naliczony za transakcje dokonane po przekształceniu, co do których faktury zostały wystawione na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej i następnie w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące od podatku należnego z tytułu wystawionych przez Spółkę faktur po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Faktury wystawiane przez kontrahentów związane z nabyciem towarów/usług były i będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółka z o.o. nie dokonuje sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.

Pytania

1)Czy prawidłowym jest wystawienie not korygujących przez Spółkę w stosunku do faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia Przedsiębiorcy przekształconego w Spółkę w sytuacji, gdy kontrahenci nie wystawią faktur korygujących?

2)Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące?

3)Czy prawidłowym jest odliczenie przez Spółkę podatku VAT naliczonego z tytułu faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, a które to faktury wpłynęły do Spółki po dniu przekształcenia?

4)Uznając, że odpowiedzi na pytania z pkt 1 i 2 będą twierdzące - czy podatek naliczony, wynikający z faktury dotkniętej wadą, skorygowaną notą korygującą, może zostać odliczony w terminach przewidzianych w Ustawie o VAT tj. określonych w art. 86 ust. 10 i 10b Ustawy o VAT, nawet jeżeli w tych terminach Spółka nie otrzymała podpisanej przed wystawcę faktury VAT noty korygującej?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, instytucja przekształcenia, o której mowa w art. 551-584(13) KSH polega zasadniczo na zmianie formy ustrojowej podmiotu bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia oraz bez zmiany właścicielskiej. Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, w szczególności spółka przekształcona pozostaje podmiotem m.in. zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 §5 KSH, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem spółki przekształconej. Do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5 KSH, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

W doktrynie i orzecznictwie dominuje pogląd, że w wyniku przekształcenia nie dochodzi do wykreowania nowego podmiotu (przedsiębiorcy), lecz jedynie do zmiany jego dotychczasowej formy prawnej.

Ogólna reguła, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego wyraża wprost tzw. zasadę kontynuacji, rozumianą jako kontynuację przez spółkę przekształconą podmiotowości przedsiębiorcy przekształcanego i związaną z tym instytucją sukcesji uniwersalnej. Można również wskazać, iż nawet terminologia właściwa dla tej instytucji podkreśla tożsamość podmiotową spółki przed i po przekształceniu.

Tym samym, składniki majątku służące dotychczas prowadzeniu działalności gospodarczej przez Przedsiębiorcę przekształconego stały się w wyniku przekształcenia składnikami majątkowymi stanowiącymi własność nowopowstałej Spółki.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 93a § 4 ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) (dalej także jako: OP”): „Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.”

Odnosząc się do pierwszego z zadanych pytań (pytanie nr 1), zgodnie z treścią art. 106k ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze. zm.), (dalej także jako: „Ustawa o VAT”), nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

W treści art. 106e ust. 1 pkt 8-15 wskazano dane, które nie mogą być objęte notą korygującą, są to:

miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto),

kwota wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

stawka podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9,

suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

kwota należności ogółem.

Mając na uwadze okoliczność, że w treści noty korygującej nie będą objęte ww. dane, natomiast nota korygująca dotyczyć będzie wyłącznie danych nabywcy tj. nazwa, numer KRS, numer NIP oraz numer REGON, przepisy Ustawy o VAT nie ograniczają możliwości wystawienia noty korygującej w celu sprostowania oczywistych omyłek w treści faktury.

W nocie korygującej zawarte zostaną dane wskazane w art. 106k ust. 3 Ustawy o VAT, a mianowicie:

wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”,

numer kolejny i data jej wystawienia,

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

W przypadkach, w ramach których pomimo przekazywanych przez Spółkę informacji i instrukcji o zmianie formy prowadzenia działalności i o konieczności wystawiania faktur na dane Spółki, kontrahenci w dniu lub po dniu przekształcenia Spółki wystawią faktury dokumentujące dostawy wykonane i usługi świadczone po przekształceniu, wskazując błędnie na fakturach jako nabywcę jednoosobowego przedsiębiorcę, a nie Spółkę - wówczas - Spółka będzie miała prawo wystawić notę korygującą.

Tym samym udzielając odpowiedzi na pierwsze pytanie Spółka wskazuje następujące własne stanowisko w sprawie.

Spółka będzie miała prawo do wystawienia noty korygującej do faktur wystawionych w dniu lub po dniu przekształcenia w Spółkę, jeżeli na fakturze od kontrahenta będą wskazane dane jednoosobowej działalności gospodarczej. A zatem prawidłowym jest wystawienie not korygujących przez Spółkę w stosunku do faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia przedsiębiorcy w Spółkę w sytuacji, gdy kontrahenci nie wystawią faktur korygujących.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2019 r., 0112-KDIL2-3.4012.634.2018.2.IP.

Odnosząc się do drugiego i trzeciego z zadanych pytań (pytanie nr 2 i pytanie nr 3) - zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki takie jak: dokonanie odliczenia przez podatnika podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 106k ust. 1 Ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8- 15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

W kwestii skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego decydujące znaczenie będzie miał związek podatku naliczonego z obecnymi lub przyszłymi czynnościami opodatkowanymi, posiadanie faktury zawierającej elementy wskazane w przepisach oraz niezaistnienie okoliczności powodujących brak możliwości odliczenia.

Towary i usługi nabywane przez Spółkę były i są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej sprawie występuje sukcesja podatkowa określona przepisem art. 93a § 4 OP tj. sukcesja podatkowa w zakresie praw. Tym samym Spółka jest sukcesorem przedsiębiorcy także w kwestii możliwości wystawiania not korygujących do faktur wystawionych w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia, dotyczących zakupu towarów i usług.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie przysługiwało po dniu przekształcenia w przypadku otrzymania faktury dokumentującej nabycie towarów i usług w dniu i po dniu przekształcenia i z danymi jednoosobowej działalności gospodarczej, gdy kontrahent nie skoryguje błędnych danych nabywcy, a Spółka wystawi notę korygującą. Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z owych faktur co do których wystawiono następnie notę korygującą w trybie art. 106k Ustawy o VAT. Faktury wystawione przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia i po dniu przekształcenia dokumentowały transakcje dokonane w rzeczywistości pomiędzy Spółką a jej kontrahentami.

Tym samym udzielając odpowiedzi na drugie z zadanych pytań Spółka wskazuje następujące własne stanowisko w sprawie. Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 października 2018 r., 0112-KDIL4.4012.501.2018.2.HW.

Udzielając twierdzącej odpowiedzi na drugie pytanie, uznać należy, że także odpowiedź na trzecie z zadanych pytań powinna być prawidłowa. Mając na uwadze sukcesję podatkową określoną przepisem art. 93a § 4 OP, tj. sukcesję podatkową w zakresie praw uznać należy, że Spółka uprawniona będzie do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu faktur VAT wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, a które to faktury wpłynęły do Spółki po dniu przekształcenia.

Tym samym udzielając odpowiedzi na trzecie z zadanych pytań Państwa Spółka wskazuje następujące własne stanowisko w sprawie. Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, a które to faktury wpłynęły do Spółki po dniu przekształcenia.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 października 2018 r., 0112-KDIL4.4012.501.2018.2.HW.

Odnosząc się do czwartego pytania (pytanie nr 4) - przepisy Ustawy o VAT nie zawierają zapisów, które uzależniałyby możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku braku posiadania przez wystawcę noty korygującej, jej potwierdzenia przez wystawcę faktury.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 Ustawy o VAT „Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.”

Zatem z odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 Ustawy o VAT można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług oraz doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług, a także podatnik jest w posiadaniu faktury bądź dokumentu celnego dokumentujących tę transakcję.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż bez względu na moment podpisania kopii noty korygującej przez wystawcę faktury VAT, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie, w jakim przysługiwało jej ono w związku z otrzymaniem faktury pierwotnej.

Podsumowując, mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego z wadliwie wystawionej faktury, które to wady zostały usunięte przez Państwa poprzez wystawienie noty korygującej, w terminach przewidzianych w ustawie, tj. określonych w art. 86 ust. 10 i 10b Ustawy o VAT, nawet jeżeli w tych terminach nie otrzymają Państwo podpisanej przez wystawcę faktury noty korygującej.

Tym samym udzielając odpowiedzi na czwarte pytanie wskazują Państwa następujące własne stanowisko w sprawie. Spółka może odliczyć podatek naliczony z faktur VAT co do których wystawiła noty korygujące w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 10b Ustawy o VAT, niezależnie od tego czy w tym terminie otrzyma akceptację odbioru noty korygującej przez wystawcę faktury.

Powyższe stanowisko potwierdza pismo z 24 sierpnia 2017 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP1-3.4012.170.2017.2.KC - prawo do odliczenia VAT z wadliwie wystawionych faktur, do których wystawiono noty korygujące, http://sip.mf.gov.pl.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W tej sprawie – w pierwszej kolejności – należy wskazać przepisy prawa podatkowego związane z następstwem podatkowym.

Następstwo prawne, polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw i obowiązków poprzednio już istniejących.

W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), zwanej dalej K.s.h.:

przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24 i 974) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

W myśl art. 5841 K.s.h.:

przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia).

Stosownie do art. 5842 § 1-3 K.s.h.:

spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Art. 5845 K.s.h. stanowi, że:

do przekształcenia przedsiębiorcy wymaga się:

1) sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;

2) złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;

3) powołania członków organów spółki przekształconej;

4) zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;

5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak wynika z art. 58413 K.s.h.:

osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), zwana dalej Ordynacją podatkową. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej:

przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1)innej osoby prawnej (osób prawnych),

2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Natomiast w świetle art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej:

osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1)przekształcenia innej osoby prawnej,

2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Stosownie do art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej:

przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1)osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a)innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b)spółki kapitałowej;

2)(uchylony)

3)stowarzyszenia utworzonego w wyniku przekształcenia stowarzyszenia zwykłego.

Jak stanowi art. 93d Ordynacji podatkowej:

przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego oraz porozumienia inwestycyjnego.

W myśl art. 93e ww. ustawy:

przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej:

jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W świetle ww. przepisu art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, albowiem nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa. Kwestia wejścia w prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego w jednoosobową spółkę kapitałową jest więc ukształtowana specyficznie.

Ustawodawca nie zdecydował się na uznanie spółki za sukcesora na zasadach takich, jak w przypadku innych podmiotów prawa handlowego, a więc zarówno uznając sukcesję zupełną (prawa i obowiązki), jak i automatyczną, niewymagającą wydawania decyzji przez organ podatkowy. Aktualnie, o ile sukcesja praw następuje z mocy ustawy, o tyle zobowiązania pozostają po stronie osoby fizycznej, nie podlegając tym samym sukcesji podatkowej.

W konsekwencji jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przewidzianego przez przepisy prawa trybu przekształcenia podmiotu będącego osobą fizyczną, staje się sukcesorem jego praw w zakresie prawa podatkowego (obowiązki podatkowe pozostają nadal przy osobie fizycznej i nie przechodzą na spółkę).

Należy jednak zauważyć, że stosownie do treści art. 112b Ordynacji podatkowej:

jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej:

o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji.

Zatem spółka powstała z przekształcenia przedsiębiorcy, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Państwa Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 20 września 2022 r. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane powyżej przepisy, w szczególności art. 551 § 5 i art. 5842 K.s.h., należy stwierdzić, że w istocie mamy do czynienia z procesem, polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, w wyniku czego Państwa Spółka stała się sukcesorem praw w zakresie prawa podatkowego – Przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (przedsiębiorcy przekształcanego).

Z powyższego wynika, że wraz z przekształceniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dochodzi do zmiany podatnika. Zatem do dnia przekształcenia (do dnia wpisu do KRS) podatnikiem był Przedsiębiorca (osoba fizyczna), a od tego dnia podatnikiem jest spółka kapitałowa (osoba prawna). Skoro 20 września 2022 r. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, to z tym dniem nastąpiło przekształcenie prowadzonej przez Przedsiębiorcę jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, skutkujące dokonaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnikiem od dnia przekształcenia jest Państwa Spółka.

Na tle przedstawionych okoliczności sprawy wątpliwości Państwa Spółki dotyczą skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy:

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie do art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jak stanowi art. 86 ust. 10c ustawy:

przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy:

jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy:

jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1)za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2)za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

– nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jak stanowi art. 106k ust.  1 ustawy:

nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8–15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Jak wynika z art. 106k ust. 2 ustawy:

Faktura, o której mowa w ust. 1, wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Zgodnie z art. 106k ust. 3 ustawy,

faktura, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1)wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”;

2)numer kolejny i datę jej wystawienia;

3)imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;

5)wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Jak stanowi art. 106k ust. 4 ustawy:

przepisy ust. 1–3 nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących.

Wyjaśnić należy, że o prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. A zatem, jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują, tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego (korekty), wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda, powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania. Niemniej jednak, opisane błędy powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi.

Z przywołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Ww. przepisy nie ograniczają bowiem prawa do dokonania korekty przez nabywcę w formie noty korygującej jedynie do np. oczywistych omyłek w nazwie nabywcy.

W omawianej sytuacji błędy w fakturach wystawionych przez kontrahentów, nie dotyczą danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy (tj. danych dotyczących ilości, ceny, wartości, stawki i kwoty podatku przedmiotu transakcji), lecz danych nabywcy towaru/usługi. Faktury z takimi błędami są obarczone wadą techniczną, która jednak nie wyłącza możliwości prawidłowego określenia nabywcy towaru/usługi, a jednocześnie pozostaje bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poinformowała kontrahentów o zmianie formy prowadzenia działalności i o konieczności wystawiania faktur na dane Spółki. Część z kontrahentów wystawiła faktury na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej także po dniu wpisu Spółki do rejestru, tj. począwszy od 20 września 2022 r. Spółka planuje uregulować sytuację z kontrahentami i wystawić noty korygujące co do transakcji zawartych po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, co do których faktury zostały wystawione na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednocześnie Spółka planuje odliczyć podatek od towarów i usług (dalej także jako „podatek VAT”) naliczony za transakcje dokonane po przekształceniu, co do których faktury zostały wystawione na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej i następnie w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące od podatku należnego z tytułu wystawionych przez Spółkę faktur  po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę. Faktury wystawiane przez kontrahentów związane z nabyciem towarów/usług były i będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółka z o.o. nie dokonuje sprzedaży zwolnionej od podatku VAT.

Przenoszą powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że Państwa Spółka może skorzystać z prawa do wystawienia noty korygującej do faktur wystawionych w dniu lub po dniu przekształcenia w Spółkę, jeżeli na fakturze od kontrahenta były wskazane dane jednoosobowej działalności gospodarczej. A zatem prawidłowym jest wystawienie not korygujących przez Państwa Spółkę w stosunku do faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia przedsiębiorcy w Spółkę w sytuacji, gdy kontrahenci nie wystawili faktur korygujących.

W świetle powyższego stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że faktury są dokumentami potwierdzającymi zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego na potrzeby opodatkowania VAT. Określenie w fakturze jako nabywcy osoby fizycznej - Przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalności gospodarczą, nie wyłącza praw Spółki do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury, bowiem o uprawnieniu tym decydują okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura, a więc – dokonanie sprzedaży, data tej sprzedaży, data wystawienia faktury, ale przede wszystkim data przekształcenia podmiotu.

W analizowanej sprawie w związku z przekształceniem Przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w Spółkę z o.o. wystąpi sukcesja podatkowa określona w art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, tj. sukcesja podatkowa w zakresie praw. Sukcesja ta obejmie więc także ww. prawo określone w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, o ile spełnione będą warunki formalne określone w art. 86 ust. 1 ustawy i nie zajdą negatywne przesłanki określone w art. 88 ustawy. W rozpatrywanym przypadku, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z faktur dokumentujących nabycia towarów i usług związanych z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Spółka z o.o. od dnia Przekształcenia będzie kontynuowała działalność Przedsiębiorcy.

W sytuacji otrzymania faktur wystawionych w dniu lub po dniu przekształcenia z danymi Przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, dokumentujących nabycie towarów i usług w dniu lub po dniu przekształcenia, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tych fakturach, pod warunkiem jednak wystawienia not korygujących w trybie powołanego wyżej przepisu art. 106k ustawy. W tym przypadku faktury dokumentowałyby transakcje dokonane w rzeczywistości pomiędzy innymi podmiotami niż wskazane w fakturach, co jest wynikiem błędu, co do oznaczenia danych nabywcy.

W konsekwencji zgodzić się należy ze stanowiskiem, że Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące.

Ponadto Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, a które to faktury wpłynęły do Spółki po dniu przekształcenia.

A zatem stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 2 i 3 jest prawidłowe.

Z przytoczonych uprzednio regulacji prawnych wynika, że z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,

doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,

podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Jak już wskazano Państwa Spółka będzie miała prawo do wystawienia not korygujących do faktur wystawionych w dniu lub po dniu przekształcenia w Spółkę, jeżeli na fakturze od kontrahenta będą wskazane dane jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółka będzie również uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez kontrahentów Spółki na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu przekształcenia lub po dniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, w stosunku do których Spółka wystawiła noty korygujące.

W rezultacie Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wadliwie wystawionych przez kontrahentów faktur, które to wady zostają usunięte przez wystawienie noty korygującej, w terminach przewidzianych w ustawie, tj. określonych w art. 86 ust. 10 i 10b ustawy, nawet jeżeli w tych terminach nie otrzymali Państwo podpisanej przez wystawcę faktury noty korygującej, ponieważ tego rodzaju wady techniczne nie mają wpływu na możliwość odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę, przy spełnieniu przesłanek z art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00