Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.196.2022.3.MR

W zakresie ustalenia, czy w sytuacji, gdy kwota przysługujących Państwu do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, będą Państwo mieli prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będą mogli skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2022 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy w sytuacji, gdy kwota przysługujących Państwu do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, będą Państwo mieli prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będą mogli skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R).

Uzupełnili go Państwo pismem z 7 grudnia 2022 r.

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową z siedzibą w (…), która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów.

Wnioskodawca należy do Grupy Kapitałowej (…) (dalej: „Grupa”), a jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest (…). Główna działalność Grupy polega na (…).

Wnioskodawca zatrudnia inżynierów, specjalistów i innych pracowników, którzy zajmują się szeroko pojętym projektowaniem technicznym, czyli tworzeniem szeregu rozwiązań technicznych od projektów (…).

W związku z powyższą działalnością Wnioskodawca prowadzi również działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Działalność B+R”), w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

W związku z prowadzoną Działalnością B+R, Wnioskodawca ponosi wydatki na prowadzoną Działalność B+R: stanowiące koszty uzyskania przychodu (zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT), które mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3a Ustawy o CIT (w szczególności są to koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w Działalność B+R Spółki), a przy tym spełniają warunki wskazane w art. 18d ust. 5 i ust. 6 i nie są ponoszone w ramach badań podstawowych (w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a) ustawy o CIT) - dalej łącznie jako: „Koszty B+R”.

Koszty B+R będą właściwie wyodrębnione w prowadzonych ewidencjach rachunkowych (zgodnie z 9 ust. 1b Ustawy o CIT) oraz właściwie wykazane w zeznaniu zgodnie z art. 18e Ustawy o CIT.

Spółka planuje w ramach rozliczenia za rok podatkowy 2022 i w latach następnych skorzystać z uregulowanego w art. 18d Ustawy o CIT, prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania Kosztów B+R (tzw. ulga B+R). Jednocześnie możliwe jest, że Spółka będzie chciała również skorzystać z możliwości wskazanej w art. 18db Ustawy o CIT, tj. pomniejszenie kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy (lub względnie innych tytułów wskazanych w art. 18db ust. 2 Ustawy o CIT) - o iloczyn kwoty nieodliczonych Kosztów B+R i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym (19%) – tj. tzw. „ulgi na innowacyjnych pracowników”.

Wnioskodawca w latach podatkowych w którym zamierza skorzystać z powyższych ulg może posiadać nadal niewykorzystane straty podatkowe z lat poprzednich (np. obecnie posiada nierozliczone straty podatkowe z lat 2017 i 2018).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

1.Spółka wskazała, że posiada centrum Badań i Rozwoju od 2016 r. Niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie roku 2022 i lat kolejnych, w których Spółka prowadziła i prowadzi działalność badawczo-rozwojową („Działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT. Spółka na moment składania wniosku nie identyfikowała, czy działalność centrum Badań i Rozwoju w latach poprzednich (przed 2022) spełnia definicje określone w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT i dlatego te lata nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

2.Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym (rozpoczyna się 1 stycznia a kończy 31 grudnia).

3.Spółka osiąga i może nadal w przyszłości osiągać przychody z zysków kapitałowych – jednakże w stosunku do kosztów związanych z tymi przychodami nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników oraz ulgi badawczo-rozwojowej. Innymi słowy niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie kosztów B+R (wydatki na prowadzoną Działalność B+R), które stanowią koszty uzyskania przychodów z innych źródeł niż związanych z przychodami z zysków kapitałowych.

4.Obecnie Wnioskodawca nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (o którym mowa w art. 24d ust. 1 Ustawy o CIT – tzw. „IP Box”). Niemniej w przypadku, gdyby w przyszłości Spółka korzystała z IP Box, koszty Działalności B+R (wskazane w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT), które będą przez Spółkę „uwzględnione” w ramach tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników, nie zostaną ujęte przez Spółkę przy kalkulacji dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 24d ust. 1 Ustawy o CIT.

5.Wnioskodawca wskazał, że rozważa skorzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników wyłącznie w stosunku do pracowników realizujących prace B+R na podstawie umów o pracę lub względnie umów zlecenie / umów o dzieło (jeśli takie wystąpią).

6.Spółka pełni (i będzie pełnić w przyszłości) rolę płatnika podatku dochodowego (na zasadach innych niż wskazane w art. 38 ust. 2- 2c Ustawy o PIT – tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) od wynagrodzeń osób fizycznych bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową, w tym również od wynagrodzeń osób, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu może wynieść co najmniej 50%.

Spółka pełni (może pełnić w przyszłości) funkcję płatnika PIT także od wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia (ewentualnie umowy o dzieło – o ile wystąpi), osób bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową (gdzie czas przeznaczony na działalność badawczo-rozwojową może wynieść co najmniej 50% czasu przeznaczonego na wykonanie usługi).

7.Wnioskodawca wskazał, że odprowadza i planuje odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 31 (przepis obowiązujący do 31 grudnia 2022) / art. 32 (z tytułu przychodów ze stosunku pracy) lub względnie (potencjalnie) art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT.

8.Wnioskodawca prowadzi ewidencje, na podstawie której można określić czy czas pracy pracowników (lub zleceniobiorców/świadczących usługi na podstawie umowy o dzieło – o ile tacy wystąpią) w stosunku do których zamierza skorzystać z ulgi będącej przedmiotem zapytania przeznaczony na realizację działalności B+R pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% (dla pracowników) / wynosi co najmniej 50% całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi (dla zleceniobiorców/świadczących usługi na podstawie umowy o dzieło).

9.Spółka nie przysługuje kwota określona w art. 18da Ustawy o CIT.

Pytanie

Czy w sytuacji, gdy kwota przysługujących Wnioskodawcy do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, Wnioskodawca będzie miał prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będzie mógł skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, gdy kwota przysługujących Wnioskodawcy do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, Wnioskodawca będzie miał prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będzie mógł skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Katalog kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane został przedstawiony w art. 18d ust. 2- 3a Ustawy o CIT.

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ustawowa definicja działalności badawczo-rozwojowej została opisana w art. 4a ust. 26 Ustawy o CIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d. ust. 5). Ponadto zgodnie z art. 18d ust. 6 Ustawy o CIT Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów (przy czym Wnioskodawca nie korzysta i nie zamierza korzystać z tych zwolnień podatkowych).

Odliczenia kosztów kwalifikowanych dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia w kolejnych latach uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 (art. 18d ust. 8 in fine Ustawy o CIT).

Powyższy przepis pozwala podatnikowi skorzystać z ulgi B+R w sytuacji, gdy w danym roku co prawda poniósł on koszty kwalifikowane, ale jednocześnie ze względu na nieosiągnięcie dochodu w odpowiedniej wysokości, nie mogą dokonać ich (pełnego) odliczenia. Wówczas przepis ten umożliwia odliczenia wcześniej nieodliczonych kosztów kwalifikowanych w kolejnych latach podatkowych.

Artykuł 18 ust. 1 Ustawy o CIT, wskazuje, że podstawę opodatkowania, „stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a” po dokonaniu stosownych odliczeń wskazanych w art. 18 ust. 1. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 Ustawy CIT, przedmiotem opodatkowania jest, co do zasady, dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów (tzw. przychodów "operacyjnych"), gdzie dochodem ze źródła przychodów jest zasadniczo nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2). Kolejne ustępy art. 7 Ustawy o CIT, określają zasady ustalania tego dochodu – w szczególności art. 7 ust. 5 i 6 wskazuje zasady, na jakich dochód uzyskany ze źródła przychodów może zostać obniżony o wysokość strat z tego źródła przychodów poniesionych w latach ubiegłych.

Mając na względzie ww. przepisy, w szczególności konstrukcję art. 7 jak i art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, należy uznać, że dochodem, o którym mowa w art. 18d ust. 8, jest dochód (z zysków operacyjnych) obniżony o wysokość straty podatkowej (poniesionej w latach ubiegłych a odliczanej od tego dochodu). Tak ustalona wartość wyznacza w praktyce limit odliczenia kosztów kwalifikowanych (Kosztów B+R) w ramach ulgi B+R w danym roku podatkowym. W przypadku, gdyby wartość poniesionych Kosztów B+R podlegających odliczeniu w danym roku była wyższa niż wartość dochodu obniżonego o straty podatkowe z lat ubiegłych, podatnik zachowuje więc prawo do odliczenia takich kosztów (nieodliczonych w tym roku) w kolejnych (sześciu) następujących po sobie latach podatkowych. Inna interpretacja tego przepisu prowadziłaby do nieuzasadnionego pogorszenia pozycji podatników rozliczających straty podatkowe, jak również prowadziłaby do niespójności w rozliczaniu ulgi B+R (gdzie art. 18d ust. 1 poprzez odwołanie do art. 18 ust. 1, wskazuje na dochód ustalany w oparciu o art. 7 Ustawy o CIT).

Powyższa interpretacja mechanizmu odliczenia kosztów kwalifikowanych (tu: Kosztów B+R) jest podzielana w doktrynie prawa podatkowego: „Konstrukcja ulgi B+R jako odliczenia dokonywanego od podstawy opodatkowania narzuca określoną sekwencję dokonywania kalkulacji i odliczeń. W pierwszej kolejności podatnik powinien ustalić dochód, o którym mowa w art. 7 PDOPrU, a więc dochód stanowiący sumę dochodów osiągniętych z zysków kapitałowych (art. 7b PDOPrU) oraz z innych źródeł przychodów (z przychodów operacyjnych). Ponieważ w art. 7 ust. 5 PDOPrU określono zasady rozliczania strat podatkowych poniesionych w latach ubiegłych, kalkulując wysokość rzeczonego dochodu, należy uwzględnić również ewentualne pomniejszenia dokonane z tego tytułu. Od tak ustalonego dochodu podatnik powinien następnie dokonać odliczeń, o których mowa w art. 18 ust. 1 PDOPrU (np. odliczeń określonych darowizn). Dopiero ustaloną w ten sposób podstawę opodatkowania powinien pomniejszyć o wybrane koszty działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d PDOPrU. Powyższą kolejność odzwierciedla struktura wzoru rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym (CIT-8) – kolejność umieszczenia w formularzu odpowiednich pozycji-pól do uzupełnienia.” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2019).

Stanowisko to jest potwierdzane w wydawanych interpretacjach indywidualnych: przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 lutego 2021 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.519.2020.1.APO, która została wydana w zbliżonym stanie faktycznych do przedstawionego w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym (w wydanej interpretacji Dyrektor wskazał, iż w przypadku jeżeli dochód Spółki za dany rok, w wyniku odliczenia strat podatkowych z lat poprzednich „był niższy niż kwota poniesionych w 2019 r. Kosztów B+R, to należy uznać, że Spółce przysługuje prawo do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R w kolejnych sześciu latach podatkowych - w myśl art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p. (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w ustawie))”.

Zaprezentowane wyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje również odzwierciedlenie we wzorze zeznania rocznego (CIT-8 - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych), gdzie podatnicy dokonują odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania (która uwzględnia ewentualne odliczenia strat podatkowych z lat poprzednich).

Powyższe rozważania mają, zdaniem Wnioskodawcy, bezpośredni wpływ również na rozliczenie tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników – tj. mechanizmu, o którym mowa w art. 18db Ustawy o CIT (wprowadzony do ustawy z dniem 1 stycznia 2022). W myśl art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Powyższy przepis umożliwia więc podatnikom rozliczenie nieodliczonych wcześniej kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R (Kosztów B+R) w alternatywny sposób (nie w ramach rozliczenia rocznego, ale poprzez obniżenie wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych lub zryczałtowany podatek dochodowy).

Z uwagi na ścisły związek art. 18db Ustawy o CIT z art. 18d zasadne wydaje się spójne i jednolite interpretowanie pojęć wskazanych w tych przepisach. W konsekwencji, skoro art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT odwołuje się do takiej samej sytuacji jak art. 18d ust. 8, to należy uznać, że także dla celów stosowania ulgi na innowacyjnych pracowników przez dochód należy rozumieć wartość dochodu po pomniejszeniu o straty podatkowe z lat ubiegłych. Taka interpretacja przepisów pozwoli na zapewnienie efektywnego odliczenia ponoszonych kosztów kwalifikowanych nawet w sytuacji, gdy podatnik rozlicza straty z lat ubiegłych.

Ponadto z uwagi na treść 18db ust. 1 oraz art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT należy uznać, że Wnioskodawca będzie miał możliwość wyboru sposobu rozliczenia, nieodliczonych dotychczas kosztów kwalifikowanych (Kosztów B+R). Jeżeli Wnioskodawca nie odliczy od podstawy opodatkowania w danym roku pełnej wartości przysługujących odliczeniu Kosztów B+R, to pozostała część (nieodliczona) może być odliczona albo w ramach zeznania podatkowego (CIT-8) za kolejny rok, albo w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników (poprzez odpowiednie obniżenie określonych zaliczek na podatek).

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy kwota przysługujących Wnioskodawcy do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, Wnioskodawca będzie miał prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będzie mógł skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „updop”, „ustawa o pdop”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ww. ustawy:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Katalog kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane został przedstawiony w art. 18d ust. 2- 3a ustawy o pdop.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop,

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że:

podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Z kolei, zgodnie z art. 18db ust. 2 ustawy o PDOP:

przepis ust. 1 ustawy o PDOP ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:

1.stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;

2.wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;

3.praw autorskich.

W myśl art. 18db ust. 3 ustawy o PDOP:

przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

1)pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

2)przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%. Uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie (art. 18db ust. 4 ustawy o PDOP).

Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop,

uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.

Zgodnie z art. 18db ust. 5 ustawy o PDOP, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:

1)zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2)podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da ustawy o PDOP.

Państwa wątpliwości w zakresie zadanego we wniosku pytania dotyczą sytuacji, gdy kwota przysługujących Państwu do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, będą Państwo mieli prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będą Państwo mogli skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R).

Z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że przyjęty przez Państwa rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Planują Państwo w ramach rozliczenia za rok podatkowy 2022 i w latach następnych skorzystać z uregulowanego w art. 18d Ustawy o CIT, prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania Kosztów B+R (tzw. ulga B+R). Jednocześnie możliwe jest, że będą Państwo chcieli również skorzystać z możliwości wskazanej w art. 18db Ustawy o CIT, tj. pomniejszenie kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy (lub względnie umów zlecenie/umów o dzieło-jeśli takie wystąpią) - o iloczyn kwoty nieodliczonych Kosztów B+R i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym (19%) – tj. tzw. „ulgi na innowacyjnych pracowników”. W latach podatkowych w których zamierzają Państwo skorzystać z powyższych ulg mogą Państwo posiadać niewykorzystane straty podatkowe z lat poprzednich (np. obecnie posiada nierozliczone straty podatkowe z lat 2017 i 2018).

Odnosząc się do zadanego we wniosku pytania, należy powołać treść art. 67 ust. 2 i 3 ww. ustawy z 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105), o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi,

pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.

w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.

Natomiast zgodnie z art. 67 ust. 1 ww. ustawy m.in. przepisy art. 18d ust. 3d–3f i 7–9, art. 18ea–18ef, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z definicją słownikową (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_podatkowy) „(…) rok podatkowy, rok obrotowy – w prawie podatkowym, to okres rozliczeniowy składający się zwykle z dwunastu kolejno następujących po sobie miesięcy, najczęściej pokrywających się z rokiem kalendarzowym (…). (…) Wyjątki od reguły roku kalendarzowego są wykazane w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 8, który stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie... wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych (…)”.

Z powyższych przepisów wynika, że ulga określona w art. 18db updop, jest adresowana do podatników podatku dochodowego (będących płatnikami), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i ze względu na stratę lub niski dochód nie mogli w całości lub w części odliczyć w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 updop, poniesionych w danym roku.

Ulga umożliwia płatnikowi zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników wskazanych w art. 18db ust. 3 updop, o kwotę nieodliczonych wydatków kwalifikowanych. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn nieodliczonych wydatków kwalifikowanych i obowiązującej danego podatnika stawki podatku dochodowego.

Prawo do odliczenia przysługuje, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe, w którym rozliczył dochody z działalności gospodarczej, do końca roku podatkowego. Z odliczenia nie mogą skorzystać podatnicy korzystający z prawa do zwrotu gotówkowego.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Tym samym, mając na uwadze treść ww. art. 18d ustawy o podop, w przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

„Kwota przysługujących odliczeń”, o której mowa w treści ww. przepisu, oznacza całkowitą kwotę odliczeń przysługujących podatnikowi w danym roku - wynikającą zarówno z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych w roku bieżącym, jak i w latach poprzednich (ale nieodliczonych w ramach ulgi B+R ze względu na nieosiągnięcie dochodu w odpowiedniej wysokości). Ze wskazanego przepisu, nie wynika, aby porównaniu z osiągniętym dochodem podlegała tylko ta kwota odliczeń, która wynika z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych jedynie w bieżącym roku podatkowym.

Powyższe oznacza, że w przypadku gdy podatnik poniósł stratę ze swojej działalności albo osiągnął dochód niższy niż przysługujące odliczenie z tytułu ulgi B+R, ma prawo przenieść na kolejne 6 lat koszty kwalifikowane w celu ich późniejszego uwzględnienia w zeznaniu rocznym, obniżając tym podstawę opodatkowania.

Należy jednak pamiętać, że nieskorzystanie z prawa do odliczenia ulgi B+R w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych następujących po roku, w którym prawo to zostało nabyte, będzie oznaczało utratę prawa do ulgi B+R. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy podatnik będzie ponosił stratę podatkową przez cały okres posiadania prawa do ulgi B+R lub gdy osiągnie dochody jedynie z zysków kapitałowych, w przypadku których odliczenie ulgi B+R nie przysługuje.

Zatem, kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d ustawy o pdop, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.

Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzednich.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko wskazujące, że w sytuacji, gdy kwota przysługujących Państwu do odliczenia w ramach ulgi B+R (na podstawie art. 18d ust. 1) Kosztów B+R w danym roku podatkowym będzie wyższa niż kwota dochodu (z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) po odliczeniu straty podatkowej z lat ubiegłych, będą Państwo mieli prawo, o którym mowa w art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT – tj. do dokonania odliczeń w ramach ulgi B+R (przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w artykule 18d) tych nieodliczonych Kosztów B+R w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych lub będą Państwo mogli skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (tj. do pomniejszenie kwoty zaliczek wskazanych w art. 18db o iloczyn stawki podatku i kwoty takich nieodliczonych Kosztów B+R), jest prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego … Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA)

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00