Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.158.2022.1.AD

Spadek - zdarzenie przyszłe. Do masy spadkowej wchodzi roszczenie o wypłatę sumy z umorzenia udziałów. Sama realizacja roszczenia (wypłata świadczenia) nie wchodzi bowiem do masy spadkowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn:

- w części dotyczącej otrzymania świadczeń (zapłaty) wynikających z wierzytelnościwchodzących do spadku – jest nieprawidłowe,

- w pozostałej części – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku wierzytelności oraz otrzymania świadczeń wynikających z tych wierzytelności. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Posiada Pani status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Będzie Pani spadkobiercą … (dalej: A. S.), na którym ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy w Rzeczypospolitej Polskiej. A. S. jest Pani ojcem.

A. S. ma w stosunku do spółki pod firmą … spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna, mającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka), wierzytelności o zapłatę wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji tej Spółki. Trzeba bowiem wskazać, że:

a.A. S. był akcjonariuszem Spółki, do której w … r. wniósł aportem akcje Spółki Osobowej (prowadzonej wówczas w formie spółki komandytowo-akcyjnej), które to akcje Spółki Osobowej były z kolei przez niego objęte w … r. w zamian za aport własnego przedsiębiorstwa. Na moment aportu przedsiębiorstwa do Spółki Osobowej, nie była ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Również Spółka w momencie wniesienia do niej aportem akcji Spółki Osobowej nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka, zgodnie z uzyskanymi przez nią interpretacjami indywidualnymi nie miała obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych na dzień … r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00