Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.581.2022.1.PC

Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wartość Należności do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy Należności są odpisane jako nieściągalne oraz gdy doszło do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości Dłużnika, gdyż jego majątek nie wystarczył do zaspokojenia kosztów postępowania lub wystarczył jedynie na zaspokojenie tych kosztów, co Wnioskodawca stwierdza na podstawie dokumentów urzędowych w postaci wydruków odpisów KRS i MSiG?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wartość Należności do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy Należności są odpisane jako nieściągalne oraz gdy doszło do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości Dłużnika, gdyż jego majątek nie wystarczył do zaspokojenia kosztów postępowania lub wystarczył jedynie na zaspokojenie tych kosztów, co Wnioskodawca stwierdza na podstawie dokumentów urzędowych w postaci wydruków odpisów KRS i MSiG.

Treść  wniosku jest  następująca

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie najmu nieruchomości, w tym lokali. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i dokumentuje wykonane czynności fakturami VAT.

Wnioskodawca wystawia faktury VAT m.in. z tytułu należnego czynszu najmu lub dzierżawy. Z różnych przyczyn część usługobiorców nie reguluje swoich należności z wystawionych faktur w terminie, w części nie regulują swoich należności przez znaczny czas. Wnioskodawca podejmuje lub zleca działania windykacyjne i monitoruje swoich kontrahentów pod kątem możliwości regulowania zaległości. Wierzytelności wobec usługobiorców są zaliczane przez Wnioskodawcę w poczet przychodów należnych najpóźniej z chwilą wystawienia faktur VAT, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o CIT. W przypadku stwierdzenia wątpliwej sytuacji finansowej dłużnika (dalej: Dłużnik), weryfikowana jest racjonalność wszczęcia postępowania sądowego lub egzekucyjnego w zakresie dochodzenia zapłaty Należności na rzecz Wnioskodawcy. W przypadku, gdy Wnioskodawca ocenia, że aktualna sytuacja majątkowa Dłużnika, lub potencjalny spodziewany negatywny wynik egzekucji Należności, lub szacowana wysokość kosztów postępowania sądowego lub egzekucyjnego uprawdopodabniają, że nie dojdzie do spłaty przeterminowanych należności na rzecz Wnioskodawcy, Wnioskodawca uważa nieprzedawnione należności wynikające z  wystawionych faktur VAT za nieściągalne (dalej: „Należności”). Wnioskodawca wchodzi ponadto w posiadanie informacji o wydaniu wobec Dłużnika postanowienia sądu w przedmiocie oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości Dłużnika, ponieważ majątek Dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00