Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.553.2022.3.AK

Dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 sierpnia 2022 r. (data wpływu 2 sierpnia 2022 r.) oraz pismem z 8 sierpnia 2022 r. (data wpływu 9 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, który wybrał formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca współpracuje z fińską firmą A. (dalej: Spółka) na podstawie umowy o świadczenie usług programistycznych.

Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne nad wdrażaniem i udoskonalaniem produktu głównego oferowanego przez Spółkę. W skład tych prac wchodzi programowanie, uczestnictwo w obowiązkowych spotkaniach i implementacja poszczególnych zadań. Zakres prowadzonych przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie obejmuje odpłatnego zbycia udziałów (akcji), papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych ani realizacji praw z nich wynikających. Wnioskodawca jest rezydentem Polski, posiada polski numer NIP, podlega na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128), (dalej: ustawa PIT). Spółka A. w opinii Wnioskodawcy jest odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej, niemniej jednak jest to podmiot prawa fińskiego z siedzibą w (…). Numerem identyfikacyjnym VAT podmiotu wydanym przez jego kraj jurysdykcji podatkowej jest numer ID (…), a krajem, który wydał ten numer jest Finlandia. Spółka nie ma swojej siedziby w Polsce, współpraca odbywa się na zasadzie relacji „business-to business” (B2B). Spółka wskazana w opisie nie jest jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.), ponieważ zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 1 wyżej wymienionej ustawy przepisy ustawy o rachunkowości, stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do spółek handlowych mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmiot A. nie posiada siedziby ani miejsca sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca współpracuje zdalnie ze Spółką z terytorium Polski na podstawie umowy o świadczenie usług. Wnioskodawca oświadczył, że: - nie posiada biura, warsztatu, biura sprzedaży, miejsca zaopatrzenia, magazynu ani żadnego innego miejsca prowadzenia działalności w Finlandii; - nie zajmuje się budową ani instalacją w Finlandii; - nie ma żadnych pracowników, członków zarządu ani decydentów w Finlandii; - nie upoważnił żadnej osoby fizycznej ani prawnej w Finlandii do przetwarzania zamówień lub podpisywania umów; oraz - nie świadczy usług fizycznie w Finlandii na rzecz A. ani żadnego innego klienta. W Finlandii nie zostały pobrane żadne podatki związane ze świadczeniem usług przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00