Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.441.2022.2.KW

Zwolnienie od podatku VAT transakcji sprzedaży miejsca parkingowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT transakcji sprzedaży miejsca parkingowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 25 sierpnia 2022 r. (wpływ 25 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W maju 2020 roku zakupił Pan jako osoba fizyczna miejsce parkingowe w hali garażowej (na odrębnej księdze wieczystej). W tamtym momencie nie prowadził Pan działalności gospodarczej, więc zakup był finansowany w 100% ze środków prywatnych i nie korzystał Pan z żadnych odliczeń podatkowych. W lipcu 2020 roku założył Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako płatnik VAT. Wspomniane miejsce parkingowe nie zostało włączone do majątku firmy, nie amortyzował Pan żadnej jego części ani żadnych opłat administracyjnych w ramach działalności. W związku z posiadaniem miejsca parkingowego nie skorzystał Pan z żadnego zwrotu podatku VAT ani żadnego obniżenia kwoty należnego podatku dochodowego. W lipcu 2020 roku zaczął Pan jednak także wynajmować to miejsce parkingowe i uzyskał od księgowej informację, że jako płatnik VAT musi Pan ten przychód ewidencjonować i odprowadzać od niego 23% VAT, odprowadza Pan ten VAT do dzisiaj. Z tytułu najmu opłaca Pan także co miesiąc 8,5% podatku dochodowego ryczałtem.

Obecnie planuje Pan sprzedaż tego miejsca parkingowego i chciał Pan to zrobić jako osoba fizyczna zakładając, że jest to możliwe jeśli z tytułu kupna oraz utrzymania tej nieruchomości nie powstała dla Pana jakakolwiek możliwość obniżenia stawki należnego podatku VAT ani PIT. Pańska księgowa i ogólne przepisy sugerują, że w takim przypadku musi Pan od ceny sprzedaży zapłacić 23% VAT, którego jednak nigdy Pan nie odliczył ani przy zakupie ani na gruncie amortyzacji nieruchomości w działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00