Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.623.2022.2

Limit przychodów netto uzyskanych w ramach rodzinnego gospodarstwa rolnego w kwocie 2.000.000 euro, o którym mowa w cytowanym art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązujących do założenia ksiąg rachunkowych – dotyczy każdego z małżonków odrębnie. Zatem jeżeli suma przychodów netto osiągniętych w 2022 r. przez każdego z małżonków odrębnie, proporcjonalnie do udziału w zysku będzie niższa niż równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro to – w świetle przepisów o rachunkowości – nie będzie ciążył na Panu obowiązek prowadzenia w 2023 r. ksiąg rachunkowych w prowadzonym rodzinnym gospodarstwie rolnym, pomimo osiągnięcia wspólnie z żoną przychodów netto powyżej równowartości w walucie polskiej 2.000.000 euro.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w związku z osiąganiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca M. P. prowadzi od października 2013 r działy specjalne produkcji rolnej o przeważającej działalności według PKD 01.41Z Chów i hodowla Drobiu. "A." Wnioskodawca prowadzi Gospodarstwo razem z żoną. W małżeństwie obowiązuje ustrój małżeński wspólności majątkowej. Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany jest przy zastosowaniu norm szacunkowych według składanej do 20 stycznia roku podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych deklaracji PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym korygowanej co roku do faktycznego rozmiaru produkcji i wykazywanej w zeznaniu rocznym PIT-36 na zasadach ogólnych. Wnioskodawca w 2022 r. zadeklarował cały rozmiar produkcji hodowli drobiu rzeźnego w deklaracji PIT-6. Żona Wnioskodawcy zdecydowała od 15 czerwca 2022 r rozpocząć działalność działy produkcji rolnej pod nazwą B. w ramach jednego tego samego "A.” deklarując część rozmiaru produkcji jaką zadeklarował mąż na początku roku. Żona nie będzie prowadziła odrębnego gospodarstwa rolnego ani pozarolniczej działalności oraz nie będzie podatnikiem podatku VAT. Żona Wnioskodawcy nie wystawi ani jednej faktury sprzedażowej z działów specjalnych produkcji rolnej, pomimo złożonej deklaracji PIT-6. Wnioskodawca jest od grudnia 2016 r czynnym podatnikiem VAT. Przychody ze sprzedaży całego Gospodarstwa będą opodatkowane podatkiem VAT wyłącznie przez Wnioskodawcę. Faktury będą wystawiane przez Wnioskodawcę i tylko Wnioskodawca będzie zgłoszony jako czynny podatnik VAT przy czym faktury będą obejmowały łączne przychody z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych przez obojga małżonków pod nazwą "A." wykazywane będą jedynie u Wnioskodawcy w JPK_VAT jako jedynego czynnego podatnika VAT. Przychody netto z "A." według szacunków przekroczą w 2022r- w złotych polskich- próg 2 000 000 euro.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00