Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.468.2022.2.DP

Wycofanie z działalności gospodarczej i przekazanie do majątku prywatnego lokali mieszkalnych i garaży użytkowych będzie skutkowało korektą podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 12 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. konsekwencji prawnopodatkowych związanych z wycofaniem z majątku przedsiębiorstwa lokali mieszkalnych i garaży użytkowych (towarów handlowych) i przeznaczania ich do dalszej odsprzedaży.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lipca 2022 r. (wpływ 4 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorcy, polegającą w głównej mierze na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Główne PKD to 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podatek rozlicza Pan 19% stawką liniową.

Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystuje Pan w niej nieruchomości (grunty i budynki) objęte małżeńską wspólnością majątkową.

W trakcie działalności odliczał Pan całość podatku naliczonego VAT w związku z poniesionymi nakładami na nabycie lub wytworzenie nieruchomości, a także ich późniejsze użytkowanie (w tym dokonywanie niezbędnych remontów i modernizacji).

Dwie nabyte nieruchomości zostały zaliczone do środków trwałych przedsiębiorstwa i podlegają amortyzacji w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych (za wyjątkiem gruntów), ich wartość jest większa niż 15.000,00 zł. Jedna z nieruchomości jest to stara kamienica składająca się z lokali o charakterze niemieszkalnym (lokale usługowe), druga nieruchomość ma charakter mieszkalny, jest to lokal letniskowy znajdujący się w nadmorskiej miejscowości. Lokal nadmorski został zakupiony w 2017 roku, a jego adaptacja została zakończona w 2018 roku i w tym roku został wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00