Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.410.2022.3.AWO

W przypadku naprawy bezgotówkowej samochodu używanego na podstawie umowy leasingu, odszkodowanie wypłacone właścicielowi pojazdu, nie stanowi przychodu leasingobiorcy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 25 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zaistniałych w związku z bezgotówkową naprawą samochodu używanego na podstawie umowy leasingu.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z:

10 lipca 2022 r. (wpływ 15 lipca 2022 r.),

5 sierpnia 2022 r. (wpływ 10 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, korzystała Pani w ramach umowy leasingu z samochodu, którego używa Pani zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Samochód ten uległ uszkodzeniu w wyniku stłuczki zaistniałej z winy innego kierowcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi jechała Pani leasingowanym samochodem (z ważną polisą zarówno AC i OC), w celach służbowych do pracy. Niestety samochód został uszkodzony przez samochód, prowadzony przez innego uczestnika drogi – nieuważnego kierowcę. Poniosła Pani szkodę, miała Pani bardzo dużo nieprzyjemności, w związku z nią, nie mogła Pani przez kilka tygodni bezproblemowo korzystać z samochodu, a w konsekwencji, za te wszystkie niedogodności jeszcze zmuszona jest Pani ponosić dodatkowe koszty.

Naprawa samochodu została sfinansowana z OC sprawcy poprzez bezpośredni przelew pieniędzy dla serwisu A. od ubezpieczyciela ....

Ma Pani wątpliwości, czy powinna Pani zakwalifikować jako przychód kwotę, jaką ubezpieczyciel sprawcy wypłacił dla serwisu w związku z realizowaną naprawą samochodu. Pani jednoosobowa działalność gospodarcza występowała jako leasingobiorca samochodu, który to stanowił własność firmy B. - leasingodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00