Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.298.2022.2.AW

Czy z zakresu ukrytych zysków dla celów estońskiego CIT można wyłączyć pożyczkę, która jest zwracana podatnikowi oraz wydatki na samochody używane do celów mieszanych przez pracowników, a nie wspólników. Czy w ramach limitu odnawialnego pożyczki należy opodatkować całą kwotę dostępnego limitu czy tylko jej wypłacaną część.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

   1. z zakresu ukrytych zysków dla celów estońskiego CIT można wyłączyć pożyczkę udzieloną spółce z o.o. (zwanej dalej „Pożyczkobiorcą”) będącej podmiotem powiązanym, która jest zwracana podatnikowi;

   2. jeżeli wypłaty pożyczek w przypadku transzy pożyczki udzielanej podmiotowi powiązanemu w ramach limitu odnawialnego podlegają opodatkowaniu, to należy opodatkować całą kwotę dostępnego limitu również w przypadku gdy cała kwota z umowy pożyczki nie jest wypłacana, a tylko jej część;

   3. z zakresu ukrytych zysków dla celów estońskiego CIT można wyłączyć wydatki i odpisy amortyzacyjne w przypadku samochodów używanych do celów mieszanych, w części w której wykorzystywane są one przez pracowników, a nie wspólników lub podmioty powiązane.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lipca 2022 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka zgłosiła zawiadomienie do Urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania (CIT estoński) od 1 stycznia 2022 r.

Jednocześnie Spółka w ramach obowiązujących w Grupie (podmiotów powiązanych) zasad optymalizacji cash flow dla całej Grupy posiada zawartą w 2017 r. umowę pożyczki z podmiotem powiązanym w formie limitu odnawialnego do określonej kwoty. Każda spłata pożyczki przez pożyczkobiorcę powoduje zwolnienie limitu i Spółka może ponownie uruchomić kwotę pożyczki do wysokości dostępnego limitu pożyczki, ponieważ Spółki uzgodniły, że wykorzystana kwota pożyczki w okresie trwania umowy może podlegać zmianie poprzez dokonywanie spłat i uruchomień pożyczki pod warunkiem, że zmiany te będą się odbywać w ustalonym limicie. Spółka posiada również samochody osobowe, które udostępnia pracownikom na podstawie zawartych umów o korzystanie z samochodów służbowych również do celów prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00