Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.394.2022.2.KO

Możliwość skorzystania z tzw. „ulgi na zabytki”.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z tzw. „ulgi na zabytki”. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej wraz ze swoją żoną (…) pod firmą (…). Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca korzysta z budynku starego młyna mieszczącego się w (…) na działce nr (…) przy ulicy (…). Wnioskodawca jest właścicielem młyna oraz działki nr (…) wraz ze swoją żoną (…). Przedmiotowa nieruchomość wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawcy oraz Jego żony. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik ma zamiar dokonać prac remontowo-modernizacyjnych w całym kompleksie, tj. w budynku dawnego młyna oraz na działce nr (…). Cały kompleks wpisany jest do rejestru zabytków województwa .... decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w (…) z (…), nr (…) - pod nr (…), zmienioną decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z (…).

Na wniosek Wnioskodawcy Powiatowy Konserwator Zabytków Powiatu (…) z upoważnienia Starosty (…) wydał decyzję z (…), Nr (…) zezwalającą na prowadzenie robót budowlanych w obszarze wpisanym do rejestru zabytków wskazanym wyżej, polegających na wykonaniu prac remontowo-modernizacyjnych posesji i kompleksu zabudowy na działce nr (…) w (…) według programu robót budowlanych stanowiących załącznik do decyzji. Przewidywany termin rozpoczęcia robót został ustalony na 15 marca 2022 r., a zakończenia robót na 14 lutego 2025 r. Termin ważności pozwolenia ustalono na 14 lutego 2025 r. Decyzja Powiatowego Konserwatora Zabytków została wydana na podstawie art. 89 pkt 2, art. 91 ust. 4 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, § 2 pkt 6, § 3 porozumienia z 10 sierpnia 2015 r. zawartego pomiędzy Wojewodą (…) oraz Powiatem (…) w sprawie prowadzenia spraw z zakresu właściwości Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w (…) przez Powiat (…) zmienionego aneksem Wojewody (…) z (…). W uzasadnieniu decyzji Powiatowy Konserwator Zabytków wskazał, że działka nr (…) w (…) położona jest w zespole urbanistycznym Miasta (…) (strefa ... strefa konserwacji urbanistycznej). Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, prowadzenie robót budowlanych w tym obszarze wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zaznaczyć należy w tym miejscu, że Powiatowy konserwator Zabytków był uprawniony do wydania przedmiotowej decyzji, zgodnie z porozumieniem pomiędzy Wojewodą (…) oraz Powiatem (…). Zakres robót budowlanych objęty pozwoleniem konserwatora zabytków stanowił załącznik do wydanej decyzji zezwalającej i w załączniku tym zostało wskazane, że planowany zakres prac lub działań przy zabytku obejmuje: prace wewnątrz budynku - remont kotłowni, wymianę zbiornika (bufora), przebudowę instalacji hydraulicznej, przebudowę instalacji elektrycznej, wymianę oświetlenia wewnątrz budynku, wymianę skrzynek rozdzielczych, remont ścian wewnętrznych, wymianę płyt gipsowych, izolację i remont ścian w piwnicy, zabezpieczenie tych ścian przed wlewaniem się wód gruntowych do środka budynku - prace na zewnątrz budynku: odnowienie elewacji zewnętrznej takich jak: wymianę uszkodzonych cegieł, wymianę uszkodzonych fug, malowanie i impregnacja cegieł, odnowienie ogrodzenia z cegły poprzez wymianę uszkodzonych cegieł, wymianę uszkodzonych fug, malowanie i impregnację cegieł, instalację pompy ciepła na zewnątrz budynku. Konserwator zabytków wskazał ponadto, że wymienione prace związane z remontem i modernizacją kompleksu wpłyną korzystnie na walory chronione wpisem do rejestru zabytków układu urbanistycznego, a także pozwolą na właściwe utrzymanie budynku dawnego młyna, który ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00