Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.287.2022.2.JŁ

Brak możliwości zmiany metody amortyzacji w trakcie amortyzowania środka trwałego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 16 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 czerwca 2022 r. (wpływ 19 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Na podstawie wpisu do CEIDG od 1 października 2015 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wynajmowanie lokali i budynków mieszkalnych (PKD 68.20.Z). Dodatkowo do działalności gospodarczej Wnioskodawcy zaliczono Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (PKD 68.31.Z), Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (PKD 68.32.Z) oraz Pozostałe zakwaterowanie (PKD 55.90.Z). Przychody z powyższej opodatkowywane są na zasadach przewidzianych w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "Ustawa o p.d.o.f."), tj. art. 9a ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o p.d.o.f., a więc z zastosowaniem stawki liniowej. Wskazana działalność gospodarcza jest ewidencjonowana przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości składających się z działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz lokalu mieszkalnego wraz z przypisanym miejscem postojowym oraz boksem rowerowym z przeznaczeniem obu tych nieruchomości na wynajem. 26 kwietnia 2019 r. został sporządzony akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntu zabudowaną budynkiem mieszkalnym, w treści tego aktu dotychczasowi właściciele oświadczyli, że zakończenie budowy budynku zostało przez nich zgłoszone i przyjęte przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego bez sprzeciwu w 2014 r. 22 października 2019 r. został sporządzony akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny, w treści tego aktu dotychczasowy właściciel oświadczył, że lokal ten był użytkowany ponad 60 miesięcy od daty jego nabycia. Ponadto pierwotny właściciel mieszkania oświadczył w powyższym akcie notarialnym, iż nabył prawo własności do tego lokalu na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży zawartej w akcie notarialnym z 22 listopada 2012 r. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno budynek mieszkalny, jak i lokal mieszkalny stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji, stąd Wnioskodawca na podstawie art. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) dokonał wprowadzenia do ewidencji środków trwałych:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00