Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.595.2021.1.MD

Ulga rehabilitacyjna, wydatki na wykonanie utwardzonych ścieżek i podjazdów, likwidację progów i schodów na terenie przylegającym do domu na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych, dla osoby pozostającej na utrzymaniu podatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2021 r. (data wpływu 17 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest opiekunem niepełnosprawnego ruchowo syna, który pozostaje na jego utrzymaniu. Stopień niepełnosprawności znaczny (całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji) spowodowany stanem narządu ruchu został orzeczony na stałe w grudniu 2003 r. Syn ma problemy z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi, niezbędne jest wykorzystanie sprzętów typu trójkołowy rower, chodzik oraz codzienna rehabilitacja.

W okresie od maja do września każdego roku syn przebywa nad morzem w D. pod opieką Wnioskodawcy lub żony. Znajduje się tam ośrodek rehabilitacyjny, z którego usług Wnioskodawca wraz z synem korzystają w dużo szerszym zakresie niż jednorazowe turnusy rehabilitacyjne. W tej części wybrzeża istnieje duża sieć utwardzonych dróg rowerowych po których syn może bezpiecznie się poruszać, co byłoby niemożliwe w mieście. Jazda na specjalnie przystosowanym do potrzeb niepełnosprawności syna rowerze stanowi doskonałą codzienną, długotrwałą rehabilitację, stąd decyzja o zakupie działki nad morzem, na której znajduje się dom w którym Wnioskodawca wraz z synem mieszkają w okresie od maja do września. Działka znajduje się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym okresie rehabilitacja syna jest bardzo intensywna, co pozwala na zachowanie możliwie najlepszego stanu zdrowia i sprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00