Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.288.2021.2.AT

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych kar umownych z tytułu nieterminowych dostaw albo niedokonania dostaw w ogóle oraz z tytułu niewystawienia jednej zbiorczej faktury.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 lipca 2021 r., który wpłynął w tym samym dniu za pośrednictwem platformy epuap, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych kar umownych z tytułu nieterminowych dostaw albo niedokonania dostaw w ogóle oraz z tytułu niewystawienia jednej zbiorczej faktury – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych kar umownych z tytułu nieterminowych dostaw albo niedokonania dostaw w ogóle oraz z tytułu niewystawienia jednej zbiorczej faktury.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest częścią międzynarodowej grupy X i prowadzi działalność m.in. w zakresie dystrybucji wyrobów medycznych. Między innymi chodzi o produkty do pielęgnacji ran (np. opatrunki, preparaty do oczyszczania ran, itp.) i produkty chirurgiczne (np. rękawice, odzież chirurgiczną, narzędzia, itd.). W uproszczeniu można stwierdzić, że Spółka nabywa ww. produkty od swoich poddostawców zlokalizowanych najczęściej poza granicami Polski, następnie najczęściej weryfikuje ich jakość, konfekcjonuje i odsprzedaje je krajowym podmiotom (np. podmiotom leczniczym).

Wnioskodawca podpisuje z krajowymi odbiorcami (nabywcami wykorzystującymi produkty Spółki m.in. do świadczenia usług medycznych lub do dalszej ich dystrybucji) umowy na dostawy ww. produktów, które przewidują kary umowne w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej przez kontrahentów szkody. Chodzi w szczególności o:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00