Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.399.2021.1.SJ

opodatkowanie przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki cichej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2021 r. (data wpływu 20 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki cichej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki cichej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem – komandytariuszem X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, zwana dalej Spółką.

Spółka zajmuje się szeroką działalnością deweloperską w zakresie PKD 41.10.Z – realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

W związku z zapotrzebowaniem na kapitał niezbędny do kontynuowania działalności Spółki musi ona pozyskiwać pieniądze ze źródeł zewnętrznych, np. kredytów bankowych.

Wnioskodawca posiada zasoby finansowe, które zamierza zainwestować we wspólne przedsięwzięcie z ww. Spółką. Zapewni to Spółce finansowanie bieżącej działalności, a Wnioskodawcy zapewni inwestycję kapitału na poziomie wyższym niż jakakolwiek lokata w systemie bankowym. Spółka nie będzie musiała pozyskiwać kapitału do swojej działalności tylko z kredytów bankowych, co stało się w ostatnim czasie kłopotliwe z uwagi na szereg czynników. Jednym z nich jest wysokie oprocentowanie niezależne od osiąganych dochodów oraz zwiększony kontroling bankowy, włącznie z narzucaniem przez bank utrzymywania określonych wskaźników bilansowych. Celem pozyskania i utrzymania kredytu Spółka przygotowuje niezbędne dokumenty do uzyskania kredytu, kosztorysy rzeczowo-finansowe, biznesplany, prognozy, co kwartał musi przesyłać bilanse i rachunki zysków i strat. Banki ustalają limity sprzedaży, których Spółka musi się trzymać inaczej banki podwyższają oprocentowania kredytów. Spółka musi składać comiesięczne raporty sprzedaży i prognozy wpłat, spłata kredytu następuje procentowo ze środków zgromadzonych na rachunkach powierniczych, inspektor budowy musi przedstawiać raporty z etapów budowy. Nie bez znaczenia dla spółki jest również konieczność zapewniania każdorazowo tzw. wkładu własnego. Oznacza to, że spółka musi zapewnić z własnych środków wstępne finansowanie projektu, a dopiero potem może występować o kredyt. Dodatkową niedogodnością jest ustanawianie przez banki zastawów hipotecznych na gruntach będących własnością spółki. Obsługa ksiąg wieczystych, wpisywanie i wykreślanie hipotek przy sprzedaży po wyodrębnieniu lokali jest bardzo kłopotliwe. Pozyskanie kapitału z innych źródeł niż kredyty, ze źródeł nieobciążonych wyżej wymienionymi wadami jest dla niej dużym ułatwieniem w działalności. Zmniejszy to znacząco koszty i nakłady pracy, uelastyczni finanse Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00