Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.262.2021.3.ŁS

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego – art. 21 ust. 1 pkt 28.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 10 czerwca 2021 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 10 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również „Podatnik”) dnia 9 lutego 2017 r. otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni 10 6711 ha wraz z inwentarzem żywym oraz martwym w postaci ciągników i przyczep. Wnioskodawca ustanowił dla Nich jednocześnie dożywotnią, nieodpłatną i niepodzielną służebność mieszkania zapewniając uprawionym opiekę w razie choroby i starości. Zgodnie z projektem przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a „A. U.” Sp. z o.o. z siedzibą w T. Wnioskodawca zmierza zbyć trzy działki wchodzące w skład nabytego w darowiźnie gospodarstwa rolnego, których stał się właścicielem. Wymienione wyżej nieruchomości nie są obciążone prawem na rzecz osób trzecich, ponadto nieruchomości nie są przedmiotem współwłasności majątkowej małżeńskiej. Zamiarem stron jest zawarcie w formie aktu notarialnego, właściwej umowy kupna-sprzedaży prawa wymienionego w § 1 umowy za szacowaną cenę ……..zł (XX zł/ m2) (słownie: …..). Ostateczna kwota sprzedaży będzie określona w akcie notarialnym, na podstawie powierzchni określonej w wypisie z rejestru gruntów i zostanie przekazana do 7 dni roboczych od dnia zawarcia aktu notarialnego na wskazane przez Wnioskodawcę konto bankowe. Ostateczny termin zawarcia umowy notarialnej to … r. pod warunkiem otrzymania przez Sprzedającą zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na sprzedaż nieruchomości na rzecz Kupującej. W przypadku odstąpienia przez Podatnika od zawarcia umowy przyrzeczonej, względnie zmiany jej warunków, będzie on zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości 40% kwoty uzgodnionej ceny transakcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00