Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.664.2020.2.AS

obowiązek stosowania sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a-2h

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2020 r. (data wpływu 29 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2021 r. (data wpływu 26 luty 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 24 lutego 2021 r. (doręczone 24 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku obowiązku stosowania sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a-2h ustawy – jest nieprawidłowe;
  • sposobu ustalenia proporcji, o której mowa w art. 86a ust. 2a ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku stosowania sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a-2h ustawy oraz sposobu ustalenia tej proporcji.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 lutego 2021 r. (data wpływu 26 luty 2021 r.) , będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 24 lutego 2021 r. (doręczone 24 lutego 2021 r.) .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Informacje podstawowe. A. (dalej „Instytut”) jest następcą prawnym następujących instytutów: B. z siedzibą w … oraz C. z siedzibą w … i powstał z połączenia … w trybie ustawowym określonym przepisem art. 41 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia …. (dalej „ustawa o X”).Zgodnie z przepisami art. 41 ust 3 i 3a ustawy (…) Instytut wstąpił z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki ww. instytutów X. Instytut jest instytutem X, działającym na podstawie ustawy z dnia …. (…) zwanej dalej „ustawą o X”. Instytut jest państwową osobą prawną powołaną do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o XInstytut funkcjonuje na podstawie Statutu, zgodnie z którym przedmiotem działalności jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, przystosowania wyników prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych do zastosowania w praktyce, wdrażanie oraz upowszechnianie wyników tych prac. Zgodnie z postanowieniami Statutu, zakres działania Instytutu obejmuje: Cele te Instytut realizuje w szczególności poprzez prowadzenie badań naukowych, opracowywanie konstrukcji i technologii w dziedzinie nanostruktur, mikroelektroniki, nanofotoniki, opracowywanie nowoczesnych technologii wytwarzania mikrosystemów i układów scalonych, opracowywanie nowych metod badawczych i miernictwa, udział w działalności normalizacyjnej prowadzonej przez instytucje krajowe jak i międzynarodowe. Instytut upowszechnia również wyniki prowadzonych badań poprzez działalność wydawniczą, prowadzenie szkoleń specjalistycznych, prowadzenie działalności gospodarczej związanej z produkcją doświadczalną oraz świadczenie usług badawczych, technologicznych i pomiarowych. Dochody z wynajmu pomieszczeń przeznaczane są na finansowanie bieżącej działalności statutowej. Instytut otrzymuje także dotacje na prowadzone samodzielnie lub wspólnie z innymi podmiotami projekty badawczo-rozwojowe, prace badawcze oraz na działalność bieżącą - subwencję. Celem wszelkich prac prowadzonych przez Instytut, w tym sfinansowanych z subwencji, jest komercjalizacja prac badawczych i naukowych. Wszelkie działania Instytutu mają bowiem prowadzić do uzyskania celów zarobkowych - do skomercjalizowania na rynku swoich prac i ich odsprzedawania (wdrażania) na rynku. Działalność Instytutu ma mieć zawsze charakter zarobkowy, do którego zastosowanie znajdują przepisy art. 15 ust. 2 i 3 Ustawy o VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00