Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.12.2021.1.AP

- Czy Wnioskodawca może rozliczać koszty uzyskania przychodów poniesione w związku z realizacją kontraktów długoterminowych proporcjonalnie do uzyskanych przychodów z tytułu realizacji ww. kontraktów, zgodnie z przedstawioną metodą adekwatną do regulacji art. 15 ust. 4 ustawy o CIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 grudnia 2020 r. (data wpływu 13 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z realizacją kontraktów długoterminowych proporcjonalnie do uzyskanych przychodów, zgodnie z metodą adekwatną do regulacji art. 15 ust. 4 ustawy o CIT- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z realizacją kontraktów długoterminowych proporcjonalnie do uzyskanych przychodów, zgodnie z metodą adekwatną do regulacji art. 15 ust. 4 ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej jako: „Spółka”), jest spółką z o.o. zajmującą się projektowaniem, realizacją i wsparciem technicznym (...). W związku z tym zawiera z inwestorami (dalej: „Inwestorzy” lub „Klienci”) umowy, których przedmiotem jest świadczenie usług w postaci budowy obiektów energetycznych i przemysłowych. Z racji specyfiki projektów jakie realizuje Wnioskodawca okres realizacji poszczególnych inwestycji przekracza 6 miesięcy, w związku z czym zawarte umowy mają charakter kontraktów długoterminowych. Całkowity koszt kontraktu określany jest m.in. na podstawie szacowanych przyszłych kosztów materiałów, kosztów pracy oraz czasu trwania danego kontraktu. Tak przygotowany kosztorys stanowi podstawę do kalkulacji wynagrodzenia za realizację inwestycji, które jest ustalane w formie ceny ryczałtowej. Każdy kontrakt ma określony harmonogram prac, w związku z czym realizacja kontraktu następuje etapami, tzw. kamieniami milowymi, przed końcowym odbiorem przez Klienta. Po realizacji każdego z etapów i akceptacji przez Klienta protokołu zdania danego etapu prac, Wnioskodawca wystawia fakturę. Kwestie dotyczące fakturowania regulowane są w treści zawartego kontraktu. Ze względu na charakter realizowanych kontraktów niemożliwe jest precyzyjne i bezpośrednie przyporządkowanie ponoszonych kosztów do poszczególnych, zakończonych już etapów prac, a co za tym idzie, do bezpośredniego ich przyporządkowania do osiąganych przychodów po każdym zrealizowanym etapie. W związku z realizacją inwestycji Wnioskodawca część prac zleca podmiotom trzecim, tj. Podwykonawcom, z którymi zawiera umowy określające zakres prac, harmonogram ich realizacji oraz wynagrodzenie przysługujące Podwykonawcy z tytułu wykonania poszczególnych etapów prac. Etapy te nie zawsze pokrywają się z etapami jakie zostały ustalone pomiędzy Wnioskodawcą a Inwestorem. W związku z tym terminy płatności wynagrodzenia przysługującemu Podwykonawcom od Wnioskodawcy oraz Wnioskodawcy od Inwestora również się nie pokrywają. Ponadto, zlecone Podwykonawcom prace nie zawsze dotyczą jednego określonego etapu prac, mogą obejmować nawet kilka etapów realizacji danej inwestycji. Wnioskodawca nie jest zatem w stanie bezpośrednio przyporządkować kwoty poniesionego kosztu do określonej kwoty przychodu osiągniętego w danym okresie, wynikającego z częściowego wykonania prac. Wnioskodawca szacuje bowiem wydatki jakie będzie ponosił w ramach danego kontraktu długoterminowego, nie zaś w ramach poszczególnych etapów (kamieni milowych), po zakończeniu których wystawiane są faktury częściowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00