Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.823.2020.1.MG

w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2020 r. (data wpływu 23 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 1991 r. do 2020 r. Wnioskodawca był jednym ze wspólników (założycieli) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (obecnie figurującej w KRS pod numerem (...) jako X sp. z o.o.).

Podczas działalności spółki wielokrotnie generowała ona zyski. Środki uzyskane przez spółkę tytułem zysku, które w zależności od decyzji wspólników i potrzeb biznesowych spółki (zamiaru rozwoju spółki, przeznaczenia środków na dalsze inwestycje) były przekazywane do wypłaty dla wspólników spółki lub przekazywane na kapitał zapasowy spółki.

Innymi słowy, środki zamiast:

  • przeznaczenia na kapitał zakładowy (co powodowałoby podwyższenie kapitału zakładowego oraz utworzenie nowych bądź zwiększenie wartości starych udziałów); albo
  • wypłaty zysków wspólnikom spółki proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów w zyskach spółki (wypłacenie dywidend);

były zatrzymywane w spółce w celu umożliwienia spółce zachowania środków oraz wykorzystania ich w dalszej działalności operacyjnej i rozwoju (inwestowania w środki trwałe, poszerzenia działalności). W związku z powyższym nie wszystkie zyski z lat 2006-2019 zostały wypłacone w formie dywidendy, czy też przeznaczone na kapitał zakładowy. Znaczna część z nich została przekazana na kapitał zapasowy spółki do jej dyspozycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00