Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.244.2020.1.PB

w zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody sądowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 października 2020 r. (data wpływu 3 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody sądowej –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody sądowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Poczynając od połowy lat 60-tych działki nr (…) położone w O. stanowiące wówczas własność Skarbu Państwa, znajdowały się w zarządzie i użytkowaniu Gminnej Spółdzielni (…) w O. (Wnioskodawcy). Nieruchomości te na podstawie decyzji Ministra Gospodarki Komunalnej z 4 kwietnia 1962 r. i z 22 czerwca 1964 r. przekazane zostały w zarząd i użytkowanie Spółdzielni.

Celem uregulowania stanu prawnego ww. nieruchomości Wnioskodawca w 2015 r. wystąpił, na podstawie przepisu art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami o zbycie na rzecz Spółdzielni w drodze bezprzetargowej tychże działek. W toku postępowania ustalono, iż ww. nieruchomości objęte są komunalizacją i w styczniu 2018 r. Wojewoda wydał stosowną decyzję w tym zakresie, stwierdzając, iż 27 maja 1990 r. Gmina O. nabyła z mocy prawa nieodpłatne prawo własności nieruchomości.

Z tych też względów Wnioskodawca rozpoczął negocjacje z Wójtem Gminy O. w zakresie nabycia przedmiotowych nieruchomości w powyższym trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Na zlecenie Gminy O. rzeczoznawca majątkowy ustalił wartość nieruchomości zarówno uwzględniając wartość gruntu jak i wartość budynków, które zostały nabyte, bądź też wybudowane ze środków własnych Spółdzielni, na potwierdzenie czego Wnioskodawca przedstawił stosowne dokumenty. Tym samym przedmiotowe nieruchomości zostały zgodnie z obowiązującym reżimem prawnym oddane Spółdzielni do użytkowania, a w konsekwencji Spółdzielnia uprawniona była również do zagospodarowania przedmiotowych nieruchomości, co też czyniła we własnym zakresie. Ostatecznie strony doszły do porozumienia i w dniu 8 września 2020 r. zawarły ugodę przed Sądem Rejonowym w O., w wyniku której Gmina O. przeniosła na Spółdzielnię własność nieruchomości za stosownym wynagrodzeniem jak również z uwzględnieniem poczynionych nakładów. Termin posiedzenia Sądu determinowany był trwającą pandemią, a tym samym trudnościami w uzyskaniu przez każdą ze stron wymaganej zgody organów kolegialnych na dokonanie zbycia nieruchomości jak i uiszczenie wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00