Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 17-05-2024
Porada aktualna na dzień 17-05-2024
Data publikacji: 2022-06-02

Jaki jest limit umów zlecenia zawartych z jednym pracownikiem

PYTANIE

Ile umów zlecenia może być zawartych przez pracodawcę z jednym pracownikiem i na jaki okres?

ODPOWIEDŹ

Umowa zlecenie jest umową prawa cywilnego i nie ma w tym zakresie limitów w zakresie liczby umów które mogą być zawierane między tymi samymi stronami. O limitach można by mówić w sytuacji gdyby charakter zatrudnienia dawał jednoznaczne podstawy do uznania, iż umowa zlecenie jest wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Przepisy nie definiują pojęcia pracy jako aktywności ludzkiej, jednak definiują określone podstawy prawne jej wykonywania. Powszechnie praca wykonywana jest na podstawie stosunku pracy, który najczęściej kojarzony jest z umowami o pracę. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

W przypadku zatrudnienia na podstawie stosunku pracy występują dwie strony - pracodawca oraz pracownik. Pracodawcą jest jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Pracownikiem jest natomiast osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

W przypadku umów o pracę na czas określony obowiązują limity w zakresie liczby takich umów jak również łącznego czasu trwania. Zasadą jest że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

W przypadku o którym mowa w pytaniu jeżeli występuje umowa zlecenie - nie występują strony stosunku pracy - pracodawca i pracownik. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują zarówno liczby takich umów między tymi samymi stronami jak również łącznego czasu ich trwania. Przyjmując zatem, iż umowy zlecenia nie stanowią zakamuflowanych umów o pracę można przyjąć, że obowiązuje dowolność w zakresie liczby takich umów oraz czasu trwania.

Sprawa może się jednak skomplikować w sytuacji gdy zostanie przeprowadzona kontrola inspektora pracy który wykaże, iż umowy zlecenia zostały zawarte dla pozoru - a tak naprawdę praca na podstawie takich umów wykonywana jest w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy z jednoczesnym pozbawieniem osoby zatrudnionej praw pracowniczych. Przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę prawa pracy jak również ustalenie, iż wcześniejsze zatrudnienie miało znamiona stosunku pracy spowoduje obowiązywanie limitów ilościowych jak również łącznego czasu trwania umów terminowych. Jeżeli jednak umowa zlecenie a ściślej mówiąc realizacja takiej umowy nie koresponduje z definicją stosunku pracy, w szczególności brak podporządkowania kierowniczej roli podmiotu zatrudniającego - wówczas nie ma zagrożenia w przypadku kontroli ze strony inspektora pracy, który nie będzie miał podstaw do zakwestionowania takiej formy zatrudnienia, w tym liczby umów oraz czasu ich trwania.

Podstawa prawna:

Sebastian Kryczka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00