Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 1 grudnia 2021 r., sygn. I NO 36/21

Biorąc pod uwagę charakter i cel urlopu dla poratowania zdrowia, należy uznać, iż wiąże się on immamentnie z oceną stanu zdrowia sędziego i rekomendowanym sposobem leczenia, a co za tym idzie, rozważając potrzebę jego udzielenia Minister Sprawiedliwości musi opierać się w niezbędnym zakresie, wyznaczonym przez indywidualne okoliczności każdego przypadku, na relewantnej dokumentacji medycznej, która odnosi się do choroby stanowiącej przyczynę złożenia takiego wniosku, jak i widoków na zakończone powodzeniem leczenia we wskazanym we wniosku okresie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Dobrowolski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Aleksander Stępkowski

SSN Krzysztof Wiak

w sprawie z odwołania A.G. ‎od decyzji Ministra Sprawiedliwości DKO-IV.(…) z dnia 18 maja 2021 r. w przedmiocie odmowy udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 1 grudnia 2021 r.

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

A. G., sędzia Sądu Rejonowego w S. (dalej: odwołująca się), pismem z 5 maja 2021 r. zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie jej urlopu dla poratowania zdrowia na okres 6 miesięcy z uwagi na konieczność kontynuowania leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych. W uzasadnieniu pisma podniosła, że od września 2020 r. do końca stycznia 2021 r. była niezdolna do pracy z powodu zaburzeń lękowych. W tym czasie leczyła się farmakologicznie, a od listopada 2020 r. korzystała z psychoterapii. W lutym 2021 r. wróciła do pracy, ale miała silne bóle psychosomatyczne, bóle głowy, stawów, mięśni, zaburzenia koncentracji i pamięci. Od marca 2021 r. ponownie korzysta ze zwolnienia lekarskiego, gdyż stan zdrowia uniemożliwia jej pełnienie służby. Podjęła leczenie u innego lekarza psychiatry, który rozpoczął nowe leczenie i zalecił zmianę psychoterapeuty. Do wniosku załączyła zaświadczenie lekarskie z  30 kwietnia 2021 r., sporządzone przez lekarza psychiatrę oraz skierowanie do poradni psychoterapeutycznej.

Minister Sprawiedliwości pismem z 18 maja 2021 r. odmówił odwołującej się udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Uzasadniając decyzję wskazał, że udzielenie sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia możliwe jest, gdy w sposób niebudzący wątpliwości zostanie ustalone, że zachodzą wskazane w ustawie przesłanki jego udzielenia. Minister Sprawiedliwości stwierdził, że nie każda choroba, która jest podstawą dla wystawienia przez lekarza zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, może uzasadniać udzielenie przedmiotowego urlopu. Wymagane jest zaistnienie szczególnych okoliczności, które w świetle przedstawionej dokumentacji medycznej, z uwzględnieniem dostępnej wiedzy idoświadczenia życiowego, w sposób jednoznaczny wskazują, że udzielenie przedmiotowego urlopu będzie miało znaczenie dla prowadzonego leczenia. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, dokumentacja dotycząca stanu zdrowia sędziego powinna odnosić się zarówno do choroby stanowiącej przyczynę złożenia wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, jak i do perspektyw zakończenia powodzeniem terapii w okresie, na który został zawnioskowany urlop.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00