Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-02-03

Jakie obowiązki akcyzowe ciążą na sprzedawcy węgla po zmianach w 2022 r.

Obrót węglem na cele opałowe zasadniczo jest zwolniony z akcyzy. Wymaga to jednak od sprzedawcy odpowiedniej dokumentacji. W 2022 r. wprowadzono kolejne zmiany w systemie opodatkowania tych wyrobów. Od 1 lutego 2022 r. objęto obowiązkiem monitorowania z użyciem systemu ECMS PL sprzedaż wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy przez tzw. duże pośredniczące podmioty węglowe. Sporządzanie dokumentów e-DD odbywa się następczo i stanowi formę monitorowania tych transakcji przez organy podatkowe. Systemem EMSC PL nie jest już objęte wydawanie węgla na podstawie deputatu węglowego.

W przypadku obrotu wyrobami węglowymi najdotkliwszymi konsekwencjami popełnianych błędów są oczywiście utrata prawa do stosowania zwolnienia i obowiązek zapłaty akcyzy. Dlatego warto szczegółowo zapoznać się z ciążącymi na podatnikach obowiązkami w zakresie obrotu wyrobami węglowymi.

Najważniejszą kwestią jest jednak to, że wyroby węglowe podlegają opodatkowaniu akcyzą tylko i wyłącznie wtedy, gdy są przeznaczone do celów opałowych.

 

Wykaz wyrobów węglowych

Poz. w zał. nr 1 do ustawyKod CNNazwa wyrobu
19ex 2701węgiel, brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych
20ex 2702węgiel brunatny (lignit), nawet aglomerowany, z wyłączeniem gagatu - jeżeli jest przeznaczony do celów opałowych
21ex 2704 00koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany, węgiel retortowy - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych

Jeśli zatem węgiel będzie przeznaczony do innego celu niż opałowy, to nie będzie podlegał opodatkowaniu akcyzą. Ponadto przy jego obrocie nie będzie się wymagać żadnych specjalnych dokumentów.

 

Przykład

Przy zakupie węgla brunatnego w celu wytwarzania podściółki dla roślin (przez zmieszanie z ziemią ogrodową), a więc przy zakupie z przeznaczeniem na cele inne niż opałowe, węgiel nie jest wyrobem akcyzowym. Co za tym idzie - nie ma żadnych przepisów nakazujących wystawienie czy przyjęcie innych dokumentów lub ewidencjonowanie inne niż przy sprzedaży np. piasku. Aby jednak nie mieć problemów w przypadku ewentualnej kontroli urzędu celnego, warto poprosić kupującego, aby w zamówieniu albo na fakturze (ewentualnie w odrębnym oświadczeniu) wskazał (i podpisał), w jakim celu kupuje węgiel.

Pamiętać należy, że wyroby węglowe, które z jakiegoś powodu w danym momencie nie podlegają akcyzie, mogą ponownie jej podlegać, jeżeli zostaną w późniejszym czasie przeznaczone do celów opałowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00