Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-20

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych i świadczeniach chorobowych - nowe obowiązki płatników składek

Płatników składek i zasiłków czekają duże zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń. Ustawa nowelizująca przewiduje zmiany m.in. w dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnych, rentowych i chorobowych, w zakresie kontroli ZUS, w przedawnieniu należności składkowych, a także w ustalaniu stopy procentowej składki wypadkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS. Nowe przepisy wprowadzają ponadto graniczny termin na złożenie dokumentów rozliczeniowych przez płatnika, elektronizację zaświadczeń A1 oraz obowiązek posiadania PUE ZUS przez wszystkich płatników składek. Zmiany obejmą również zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych oraz nabywania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków należnych w razie choroby i macierzyństwa po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

Nowe rozwiązania wprowadza ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). W chwili oddawania bieżącego numeru MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń do druku ustawa oczekiwała na podpis prezydenta.

 

Zmiany w dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnym, rentowych i chorobowym

Od 1 stycznia 2022 r. objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym będzie następować od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie zostanie złożone w ZUS. Przy czym zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu, gdy zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania tytułu do ubezpieczenia. Rozwiązania te będą stosowane również w przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności.

Nowelizacja doprecyzowuje, że wznowienie wykonywania działalności gospodarczej nie wymaga ponownego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego, a w przypadku osób, które do dnia zawieszenia działalności podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - także do tego ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00