Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024 info
Data publikacji: 2021-02-12

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana, jeśli pracownik nie chce być uczestnikiem programu? Jak wygląda rezygnacja z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak już po przystąpieniu do PPK?

Co ile lat?

Prawo przewiduje, że co pewien czas należy ponownie rezygnować z PPK. W przeciwnym razie nastąpi automatyczny zapis do programu. Co ile lat trzeba składać deklarację o rezygnacji z PPK pracodawcy? W świetle art. 23 ust. 5 ustawy o PPK co 4 lata. Wiąże się z tym obowiązek podmiotu zatrudniającego do poinformowania danego pracownika, który wcześniej zrezygnował z PPK, o tym, że ponownie będą dokonywane wpłaty za tego uczestnika. Pracodawca ma czas na poinformowanie pracownika do końca lutego danego roku kalendarzowego. Pracodawca informuje instytucję o wznowieniu wpłat na PPK.

Następnie pracownik ma czas do końca marca na złożenie ponownej rezygnacji, jeśli podtrzymuje brak chęci uczestniczenia w programie. Niezłożenie deklaracji w terminie powoduje rozpoczęcie dokonywania wpłat za tego pracownika od dnia 1 kwietnia. Jeśli zatrudniony złoży deklarację już w kwietniu, a pracodawca zdążył dokonać wpłat na rachunek w PPK, zostają one zwrócone. Gdyby pracownik zrezygnował dopiero w maju, wpłata kwietniowa nie zostałaby zwrócona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00