Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 30-04-2024
Porada aktualna na dzień 30-04-2024
Data publikacji: 2021-02-08

Jak opodatkować w VAT i PIT wycofanie nieruchomości i użytkowania wieczystego z działalności gospodarczej

PYTANIE

W listopadzie 2002 r. zakupiłem prawo wieczystego użytkowania działki oraz prawo własności znajdującego się na tej działce budynku warsztatowego. Było to dokonane aktem notarialnym, natomiast na budynek została wystawiona faktura ze stawką zw. (kwota na fakturze to 60 000 zł). W 2006 roku dokonałem niewielkiego remontu w wysokości 8000 zł, a od zakupów odliczyłem podatek VAT. W lipcu 2013 roku decyzją Prezydenta Miasta przekształcono prawo wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości. Opłatę z tytułu przekształcenia rozłożono na raty. Czy opisaną wyżej nieruchomość użytkowaną w działalności gospodarczej mogę przekazać na własne cele i jakie z tego tytułu będą konsekwencje w podatku VAT i podatku dochodowym? Czy użyczając pozostawioną w działalności ww. nieruchomość na działalność syna, będą jakieś konsekwencje podatkowe po mojej stronie?

ODPOWIEDŹ

Wycofanie środka i przekazanie go na potrzeby prywatne, co do zasady podlega opodatkowaniu VAT. W zależności od momentu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego może ono korzystać ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. W szczególności, jeśli zostało ustanowione przed 2004 rokiem. 

Samo wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Co za tym idzie – od wycofania nie zapłacimy co do zasady podatku dochodowego. Obowiązki w zakresie podatku dochodowego mogą pojawić się, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż wycofanego środka trwałego.

Podatnik użyczając synowi nieruchomość powinien opodatkować świadczoną usługę użyczenia według stawki 23%. Podstawą opodatkowania jest koszt świadczonej usługi użyczenia. Ponadto powinien refakturować na syna koszty mediów ponoszone przez siebie w związku z korzystaniem z użyczonego lokalu według stawek właściwych dla poszczególnych mediów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00