Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-08-17

Jakie informacje możemy uzyskać z bilansu oraz rachunku zysków i strat – cz. 2

Sprawozdanie finansowe wraz z informacją dodatkową stanowi bogate źródło informacji o przedsiębiorstwie. Jakie „tajemnice” możemy odkryć dzięki tym zestawieniom? Analiza tych elementów sprawozdania finansowego ma szczególnie istotne znaczenie teraz, w okresie pandemii, kiedy każde przedsiębiorstwo na bieżąco powinno przeprowadzić taką analizę.

Jakie wskaźniki pomagają w analizie zobowiązań

Poziom finansowania aktywów zobowiązaniami mierzy się wskaźnikami udziału zobowiązań długoterminowych lub krótkoterminowych w stosunku do aktywów:

Jak już wcześniej wspomniano, sytuacja finansowa podmiotu jest tym lepsza, im niższy jest udział zobowiązań w finansowaniu aktywów, czyli im niższy jest poziom tych wskaźników. Porównując oba wskaźniki, należy stwierdzić, że z punktu widzenia stabilności finansowania bardziej pożądany jest niższy udział zobowiązań krótkoterminowych.

Istotny jest także wskaźnik udziału kapitału własnego w finansowaniu aktywów:

 

Przykład 4

Spółki A, B i C prowadzą jednakową działalność i mają zbliżoną wielkość aktywów. Strukturę finansowania aktywów w tych spółkach przedstawia tabela 5. Po analizie struktury finansowania w poszczególnych spółkach możemy ocenić, która z nich jest w korzystniejszej sytuacji z punktu widzenia finansowania aktywów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00