Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-10-21

Kursy walutowe przy imporcie usług

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy różnice kursowe są ustalane w inny sposób dla celów bilansowych, a w inny dla celów podatkowych. Przykładem jest nabycie usług od kontrahenta zagranicznego (import usług).

Do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej dla celów:

  • bilansowych,
  • podatkowych - PIT,
  • podatkowych - CIT

przyjmuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu.

Do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej dla celów podatkowych - VAT - ustalając podstawę opodatkowania, należy zastosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W podatku VAT obowiązek podatkowy od importu usług powstaje generalnie z chwilą wykonania usługi albo otrzymania przed wykonaniem usługi całości lub części zapłaty.

Zatem dla celów bilansowych wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia, o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych, nie stanowią inaczej - odpowiednio po kursie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00