Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-08-21

Jak prawidłowo stosować zwolnienia ze składek na FP, SFWON i FGŚP – odpowiedzi na 6 pytań z praktyki

Składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciążają płatników składek (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy zobowiązani są do ich opłacenia za te osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych  (do ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn). Oprócz limitu wieku są także inne wyłączenia, do których płatnicy składek są uprawnieni. Należy do nich m.in. zwolnienie z opłacania składek FP i SFWON oraz FGŚP za osoby powracające z urlopów rodzicielskich.

Podstawę wymiaru składek na FP, SFWON i FGŚP stanowi przychód podlegający obowiązkowym składkom na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia do wysokości 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy systemowej. Jednak przepisy przewidują sytuacje, w których obowiązek opłacania składek na FP, SFWON i FGŚP jest wyłączony.

1. Kiedy występuje obowiązek zapłaty składek na FGŚP za członków rodziny

 

(?) Prowadzę własną działalność - sklep z odzieżą i zamierzam zatrudnić córkę na podstawie umowy zlecenia od 1 października 2019 r. Czy z tego tytułu muszę także opłacać za nią składkę na FGŚP?

Jeśli córka z tytułu wykonywanej umowy zlecenia będzie spełniała warunki do objęcia jej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, należy za nią opłacać także składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Począwszy od 5 września 2017 r. istnieje obowiązek opłacania składek na FGŚP za członków rodziny zatrudnianych przez przedsiębiorcę, tj. za:

  • małżonka,
  • dzieci własne,
  • dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,
  • rodziców,
  • macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, a także
  • rodzeństwo,
  • wnuków, dziadków,
  • zięciów i synowe,
  • bratowe, szwagierki i szwagrów oraz
  • osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Obecnie bowiem pracownikiem, za którego należy opłacać składki na FGŚP, jest:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00