Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-07-25

Czy bez umowy o zakazie konkurencji zachodzi działalność konkurencyjna pracownika

Bezpośrednie wyłączenie możliwości podejmowania działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z zawartej z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy. Brak takiej umowy nie oznacza jednak, że pracownik nie narusza swoich obowiązków, gdy prowadzi działalność konkurencyjną w stosunku do pracodawcy. Często może być to podstawą wypowiedzenia umowy o pracę, a w szczególnych przypadkach również zwolnienia dyscyplinarnego.

Co do zasady pracownik może pracować w innym zakładzie pracy, prowadzić działalność gospodarczą czy też zarobkować na innej podstawie. W większości przypadków nie musi nawet informować o tym pracodawcy.

Ograniczenia w tym zakresie mogą wynikać przede wszystkim z zawartej z pracodawcą umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy lub – w przypadku niektórych pracowników – umowy o zakazie działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia.

Często jednak umowy takie nie są zawierane i powstaje pytanie, co pracodawca może zrobić, gdy pracownik podejmuje działania (własna działalność, umowa cywilnoprawna itp.), które mogą zostać uznane za konkurencyjne wobec niego.

Warto wyjaśnić, że za działalność konkurencyjną należy uznać każdą działalność, która wchodzi w szeroko rozumiany zakres działania pracodawcy. Musi ona obiektywnie zagrażać jego interesom, przy czym nie ma znaczenia, czy faktycznie zostały one naruszone. W wyroku z 8 maja 2002 r. (I PKN 221/01, OSNP 2004/6/98) Sąd Najwyższy orzekł, że: .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00